שתף קטע נבחר

תא"ל לקצינים חרדים: חוששים שתסרבו פקודה

קצינים מגדוד "נצח יהודה" ביקשו ממפקד אוגדת איו"ש לעבור לגזרות חמות בשטחים, והוא ענה להם: "הצבא העדיף שתשרתו בגזרה שקטה. אם תעברו, האם אתקל בסירובי פקודה?" ביש"ע זועמים: "זאת סחטנות. או שמפנים יהודים או שנתקעים". צה"ל: "שרבוב אירוע נקודתי לשיקול קביעת משימות הוא מופרך"

קצין בכיר בצה"ל ביטא בשיחה סגורה חשש שחיילי גדוד חרדי יסרבו פקודה אם יתבקשו לפנות יישובים ביהודה ושומרון: ל-ynet נודע שמפקד אוגדת איו"ש, תת-אלוף חגי מרדכי, הביע חשש זה לפני כחודש במהלך שיחה שקיים עם מפקדי הגדוד החרדי "נצח יהודה". את השיחה יזמו המפקדים בגדוד, שביקשו להעביר את התעסוקה המבצעית ממיקומם הקבוע בפאתי ג'נין לגזרות "חמות" יותר באיו"ש, אולם בתגובה השיב להם מפקד האוגדה כי הוא מטיל ספק בנכונות חיילי הגדוד לבצע משימות דוגמת פינוי יישובים.

 

על פי הנוכחים, תת-אלוף מרדכי אמר לקצינים: "בשביל להעביר אתכם לגזרות משמעותיות יותר אני חייב לדעת שתבצעו כל משימה שניתן לכם. האם תהיו מסוגלים לעשות את זה או שאיאלץ להיתקל במקרים של סירובי פקודה ודברים דומים?"

 

 

תא"ל מרדכי (משמאל), ביום כניסתו לתפקיד באוגדת איו"ש (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
תא"ל מרדכי (משמאל), ביום כניסתו לתפקיד באוגדת איו"ש(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ההתבטאות באה דווקא על רקע המאמצים הרבים שמשקיע אגף כוח אדם בצה"ל להקים גדודים נוספים דוגמת "נצח יהודה", שחלק מהלוחמים בו מתגוררים ביהודה ושומרון. בשנותיו הראשונות מאז 1999 הופקד הגדוד על גזרת צפון בקעת הירדן, אולם במרוצת השנים הועבר לגזרה קבועה בצפון השומרון. המוצב הגדודי המרכזי נמצא בסמוך להתנחלות מבוא דותן, והוא שוהה שם באופן קבוע, בניגוד לרוב המכריע של הגדודים בצבא שמבצעים "קווים" מתחלפים בגזרות שונות.

 

גזרה זו היא מהשקטות שבגזרות הגדודיות באוגדת איו"ש, בעיקר בזכות הישגיהם המבצעיים של הלוחמים בנצח יהודה, במעצרי המבוקשים שהם מבצעים כמעט מדי לילה, במארבים הרבים ובמשימות הבט"ש שמסכלות פיגועים. בראש השנה האחרון קיבל "נצח יהודה" את פרס הגדוד המצטיין באוגדה, אך המפקדים עדיין מבקשים להוכיח עצמם גם בגזרות אחרות, "חמות" יותר.

 

גורמים בצה"ל הסבירו כי סיבה אחרת להצבתם הקבועה של חיילי הגדוד החרדי באותה הגזרה, נעוצה בתנאי השירות המיוחדים שלהם, שדורשים תשתית והיערכות לוגיסטית: ללא חיילות במוצבים, כשרות ברמה הגבוהה ביותר, ספרייה תורנית ועוד. הם הוסיפו שבבחירת גזרה או כל משימה אחרת שמוטלת על גדוד, המפקד האחראי לוקח בחשבון את כלל השיקולים, המורכבויות והרגישויות. עם זאת, לדברי מפקדים שהיו נוכחים בשיחה עם תת-אלוף מרדכי, דברי מפקד האוגדה גרמו לאי נעימות בקרבם.

 

חיילי גדוד "נצח יהודה" (למצולמים אין קשר לכתבה) (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חיילי גדוד "נצח יהודה" (למצולמים אין קשר לכתבה)

 

לדבריהם, מפקד האוגדה אמר להם כי "מדובר בגדוד מצטיין, אבל אני חייב לדעת שתבצעו כל משימה שניתן לכם. זה הדבר שמנע מכם עד עכשיו לעבור למקומות אחרים. אתם צריכים להבין שגם לאוגדה זה לא טוב שאתם באותה גזרה כל הזמן. גם אנחנו רוצים שתתפתחו אבל עד עכשיו הצבא העדיף שתישארו פה".

 

גדוד נצח יהודה - כתבות נוספות ב-ynet:

 

לדברי קציני הגדוד, הם הסבירו למפקד האוגדה שהחיילים יבצעו כל משימה שיקבלו, אבל הוא לא ויתר. במהלך השיחה, שהתנהלה על רקע פינוי מאחז מגרון, הוא הציב בפניהם דילמות ושאל אותם כיצד יתנהגו בסיטואציות שונות. את אחד המפקדים, שמתגורר בהתנחלות בשומרון, הוא שאל: "אם מחר אשלח אותך לתפוח לשים חסם כדי למנוע תגבור במגרון, תהיה מסוגל לעשות את זה?". החייל לא ענה אם יסרב פקודה, והסביר שזו לא החלטה פשוטה כשמדובר בפינוי חבריו ליישוב.

 

"זאת סחטנות של הצבא"

גורמים ביש"ע הביעו כעס מבקשת ההתחייבות של מפקד האוגדה. לדברי בני גל, מפיק הסרט "זהר הרקיע" שעורר סערה בצה"ל ועסק בהכנה המנטלית להתנתקות ובסוגיות של סירוב פקודה, מגדיר את השיחה שקיים תא"ל מרדכי "סחטנות של הצבא".

 

גל: "הצבא מציב התניה למפקדים שלו: אם לא תבצעו תפקיד כזה או אחר – לא תקבלו גזרות מבצעיות. מפקד האוגדה בעצם אומר: 'או שתפעלו נגד יהודים או שתיתקעו'. זה עוד חלק מהתהליך של שינוי ייעודו של הצבא והפיכתו לצבא שעוסק במשימות שיטור נגד יהודים וזה חמור מאוד".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "אין בכוונתנו להתייחס לנאמר בפורום סגור בצבא. גדוד נצח יהודה מבצע את משימותיו ככל אחד מהגדודים הלוחמים בצה"ל. משימות הגדוד נקבעות על פי הצרכים המבצעיים והאתגרים שעמם מתמודד צה"ל. כל ניסיון לשרבב אירוע נקודתי כזה או אחר למגוון השיקולים בקביעת משימות הגדוד הוא מופרך".

 

בתוך כך, לפני כמה שבועות הודח חייל מהגדוד לאחר שסירב לקחת חלק במחסום שהוצב במטרה למנוע זליגה של פעילי ימין ליישוב חומש שפונה בהתנתקות. גורמים בצה"ל מסרו: "באירוע המדובר החייל נשפט והודח מתפקיד לוחמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
תא"ל חגי מרדכי. "עד עכשיו הצבא העדיף שתישארו פה"
צילום: אפי שריר
מומלצים