שתף קטע נבחר

אושר: חוק המשווה מעמד הנדסאים לבעלי תואר

הכנסת קיבלה הצעת חוק להסדרת העיסוק של ההנדסאים והטכנאים במקצועותיהם ולקידום מעמדם. לפי החוק תוקם מועצת ההנדסאים והטכנאים שבעתיד תביא להכרה אקדמאית בעיסוקם. החוק החדש משווה את מעמד ההנדסאים לבעלי תואר אקדמי בהתמודדות על משרות ובקידום מקצועי בגופים ציבוריים

בשורה לעשרות אלפי ההנדסאים והטכנאים במשק: מליאת הכנסת קיבלה היום (ב') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק להסדרת העיסוק שלהם במקצועותיהם ולקידום מעמדם.

 

ההנדסאים מושבתים: "מתייחסים אלינו כמו זבל"

המכללות הטכנולוגיות: נעלה שכ"ל ב-2,000 שקל

הלמ"ס: בוגרי מכללות מוצאים עבודה יותר בקלות

 

לפי החוק החדש תוקם מועצת ההנדסאים והטכנאים שבין שאר תפקידיה להביא להכרה אקדמאית עתידית בעיסוקם. בינתיים, החוק משווה את מעמד ההנדסאים לבעלי תואר אקדמי בכל התמודדות על משרות ולקידום מקצועי בגופים ציבוריים שונים.

 

יוקם מרשם של ההנדסאים והטכנאים

לפי החוק, המועצה תקים מרשם של ההנדסאים והטכנאים המוסמכים לפי ענפי המקצוע השונים ותסדיר הליכים ותנאים לרישום במרשם. זאת בדומה למרשמים הקיימים של מקצועות אחרים כגון שמאי מקרקעין. ועדת הסמכה תפקח על המרשם ועל ההכרה בתארים ובהכשרות מקצועיות שניתנו להנדסאים ולטכנאים גם מחוץ לישראל. כמו כן תקבע המועצה כללי אתיקה ומשמעת לבעלי המקצוע בענפים השונים.

 

בחוק החדש התארים "הנדסאי" או "בוגר מכללה טכנולוגית מוכרת" יהיו מוגנים ומי שישתמש בהם ללא הסמכה רשמית - יהיה צפוי לעונש מאסר של חצי שנה. כמו כן יוגבל השימוש בתואר "טכנאי מוסמך" בסמיכות לשם מגמה מסוים. מוסד להכשרת הנדסאים וטכנאים מוסמכים שהוכר על ידי הרשויות לפני כניסת החוק לתוקף, יוכר עד סוף שנת הלימודים שלאחר פרסום התקנות, או עד שהתלמידים יסיימו את לימודיהם.

 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ חיים כץ (ליכוד) שהעמיד את החוק לאישור סופי גילה כי הוא יזם אותו לפני כשנתיים לאחר ש"במשך שנים התדרדרה רמת הטיפול וההכרה בעיסוק ייחודי זה, ולא בצדק, ביחס הפוך לחשיבותו במשק". הוא ציין את המחסור הקיים באלפי הנדסאים מוסמכים, למילוי תפקידים חיוניים בתעשייה, כאשר בהיעדרם נאלצים מפעלים להפקיד עבודות חשובות לא מעטות בידיים לא מוסמכות.

 

תנאי הרישום של בעלי המקצוע במרשם כוללים מלבד תעודה של מוסד חינוכי מקצועי מוכר גם תקופות ותק והתמחות נדרשות וכמו גם הוכחת כשירות וניסיון מעשי של מבקש הרישיון. ח"כ כץ ציין כי על הסדרת העיסוק בתחומים החופפים את ענפי התכנון והבניה, כמו האדריכלות והעיצוב, תפקח ועדה משותפת למועצת ההנדסאים ולמועצת המהנדסים והאדריכלים.

 

כץ גם הדגיש את הסעיף בחוק, שלדבריו עושה "צדק היסטורי להנדסאים ולטכנאים", שיאפשר להם להתמודד במכרזים על משרות בגופים ציבוריים, כמו משרדי הממשלה, רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות, ועל קידום בתפקיד הכרוך בדרישות מקצועיות שוות ערך לתואר אקדמי.

 

"נציבות שירות המדינה התעלמה במשך שנים מהעיוות זה, של דרישה שרירותית לתואר אקדמי כלשהו, אשר מנע קידום מאלפי הנדסאים לתפקידים אותם הם מוכשרים לבצע", אמר כץ. החוק התקבל פה אחד בקולות 8 הח"כים שנכחו במליאה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
בשורה מהכנסת לטכנאים ולהנדסאים
צילום: גיל יוחנן
ח"כ חיים כץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים