שתף קטע נבחר

שוב פילוג: נשיא דמוקרטי, בית נבחרים רפובליקני

הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים נשאר, וגם הדמוקרטים שמרו על יתרונם בסנאט. המשמעות: אובמה יצטרך להתמודד גם בארבע השנים הבאות עם קונגרס משותק. בין המפסידים: מועמד רפובליקני שהתנגד להפלה אצל קורבנות אונס

הנשיא ברק אובמה נשאר בבית הלבן, אך הוא שוב ייאלץ להתמודד מול קונגרס מפולג ובית נבחרים רפובליקני: רשת CNN חזתה הלילה (יום ד') כי לפי המדגמים שערכה, בית הנבחרים יישאר בידיים רפובליקניות ואילו הסנאט ימשיך להיות בשליטת הדמוקרטים. מפלגתו של אובמה ניצחה בכמה מאבקים צמודים - בווירג'יניה, מיזורי, מסצ'וסטס ואינדיאנה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet 

הכי צמוד שיש: זכרונות מבחירות 2000 ו-1876

 

בין המועמדים שכיכבו במערכת הבחירות לקונגרס הייתה אליזבת וורן הדמוקרטית שהצליחה הלילה לקחת כיסא רפובליקני בסנאט, באחד ההתמודדויות המרכזיות ביותר. מול וורן התמודד הסנאטור סקוט בראון, שהחליף ה-2010 את הסנאטור המנוח טד קנדי. וורן עשתה גם היסטוריה מקומית כשהפכה לאשה הראשונה הנבחרת לסנאט מטעם מדינת מסצ'וסטס.

 

 

תבוסה נוספת למפלגתו של רומני נחל מועמדה במיזורי, שניצחונו היה מובטח עד שהסתבך בפליטת פה שערורייתית. המועמד הרפובליקני טוד אייקן הפסיד לסנאטורית הדמוקרטית קלייר מקסקייל, על רקע התנגדותו הפומבית לזכותן של נאנסות לבצע הפלה. אייקן הודה לתומכיו והביע תקווה שהם "יודעים שכולנו עושים טעויות, ומוכנים למחול על כך".

 

אליזבת וורן הדמוקרטית. מחליפה רפובליקני בסנאט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אליזבת וורן הדמוקרטית. מחליפה רפובליקני בסנאט(צילום: רויטרס)

 

בשנתיים האחרונות נרשם שיתוק יחסי בשני בתי המחוקקים. חלק ממנו נגרם בגלל כניסת קיצונים אידיאולוגים מתנועת "מסיבת התה" לבית הנבחרים שסירבו לכל פשרה, וחלק בגלל ההכרזה של מנהיג המיעוט הרפובליקני בסנאט מיץ' מקונל, שהמשימה מספר אחת שלו תהיה להפוך את אובמה לנשיא של קדנציה אחת. התוצאה: בניגוד למסורת העבר, דמוקרטים ורפובליקנים התקשו להגיע לפשרה הנדרשת כדי לפעול ברצינות לשיקום הכלכלה.

 

על הנייר, שמירת הסטטוס קוו היא מתכון לצרות גם בקונגרס החדש. בקמפיין הבחירות הנוכחי הפסידו חברי קונגרס רפובליקנים מתונים בפריימריז של מפלגתם ואת מקומם תפסו שמרנים קיצונים שיתמודדו על מקום בגבעת הקפיטול מול מועמדים דמוקרטים.

 

מאה הסנאטורים בוושינגטון מגיעים מ-50 המדינות המרכיבות את ארה"ב - שני סנאטורים מכל מדינה. קליפורניה הענקית ודלאוור הזעירה משגרות כל אחת שני סנאטורים לוושינגטון. רק תושבי וושינגטון הבירה קופחו ונותרו ללא ייצוג בסנאט.
 

השאיפה הגדולה של כל מפלגה היא לזכות לרוב מיוחס בסנאט, המונה 60 חברים ומעלה.

הסיבה לכך נעוצה ב"פיליבסטר" - היכולת של המיעוט בסנאט לדרוש דיון בנושא הצעת חוק ולנאום ללא הפסקה כדי למנוע הצבעה במליאה. כאשר למפלגת הרוב יש 60 חברים או יותר, היא יכולה לסכל "פיליבסטר" ולהעביר את ההצעה להצבעה.

 

בקדנציה המסתיימת נהנו הדמוקרטים מרוב של 53 לעומת 47 רפובליקנים. סנאטורים נבחרים לשש שנים ומדי שנתיים נערכות בחירות על שליש מהמושבים. הפעם מתנהל המאבק על 33 מושבים בסנאט - 21 הוחזקו על ידי דמוקרטים, 10 על ידי רפובליקנים ושניים - על ידי עצמאים. לכאורה מתנהל מאבק על מושבים דמוקרטיים, אבל בפועל מרבית הסנאטורים הדמוקרטים עומדים לבחירה מחודשת במדינות "שלהם".


פורסם לראשונה 07/11/2012 05:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקונגרס האמריקני
צילום: AFP
המצביעים השאירו את הרוב הרפובליקני
צילום: AFP
בקרב בין אובמה לרומני אין עדיין הכרעה
צילום: CNN
מומלצים