שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  בזכות עליית המע"מ: עודף בגביית מס באוקטובר
  בחודש אוקטובר גבתה המדינה 16.9 מיליארד שקל במסים, לעומת 15.1 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד - עלייה של 7.6%. מדובר בעודף של 300 מיליון שקל בקופת המדינה - ובעקבות זאת ירד הגירעון המצטבר ל-36.2 מיליארד שקל

  לראשונה מזה חודשים רבים, רשמה ממשלת ישראל עודף בגביית מסים ביחס לתחזיות של תחילת השנה. בחודש אוקטובר גבתה המדינה 16.9 מיליארד שקל במסים, לעומת 15.1 מיליארד שקל באוקטובר 2011. 

   

   

  בניכוי שינויי חקיקה והתאמות, חלה עלייה ריאלית של 7.6% בהיקף הגבייה. בגביית מסים ישירים (מס הכנסה, מס חברות) חלה עלייה של כחצי אחוז, ולעומת זאת בגביית מסים עקיפים (מע"מ, מס על הדלק) חלה עלייה של 14.9%.

   

  במשרד האוצר מייחסים את הפער הגדול בין המסים הישירים לעקיפים לחגים, שחלו השנה באוקטובר. בשל החגים חלה עלייה משמעותית בצריכת מוצרים, ומנגד ירידה ברווחיהן של חברות מסוימות. 

   

  ירידה בגירעון המצטבר

  ממדידה של התפתחת הגבייה בחודשים ספטמבר-אוקטובר, עולה כי חלה עלייה של 6.4% בגבייה, המורכבת מעלייה של 4.9% בגביית מסים ישירים ועלייה של 8.2% בגביית מסים עקיפים. נתוני מגמה מתחילת השנה מלמדים כי חלה עלייה של 3% בגבייה, כאשר בגביית מסים ישירים חלה עלייה של 1% ובגביית מסים עקיפים חלה עלייה של 4%.

   

  בחודש אוקטובר, כאמור, נרשם עודף של 300 מיליון שקל בגביית מסים, לאחר חודשים ארוכים שבהם המדינה גבתה פחות מסים ממה שתכננה לגבות בתחילת השנה. בעקבות החודשים הארוכים הללו, נותר עדיין חוסר של כ-2.2 מיליארד שקל בקופת המדינה.

   

  בעקבות עודפי הגבייה, ירד הגירעון המצטבר ל-36.2 מיליארד שקל (כ-4% תוצר), לאחר שעמד בחודש שעבר על רמת שיא של שנתיים וחצי (37.4 מיליארד שקל). הגירעון בתקציב מאז תחילת השנה עומד על 22.1 מיליארד (2.5% תוצר), לעומת 14.5 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

   

  בחוק התקציב לשנת 2012 נקבע כי הגירעון בכל שנת 2012 יעמוד על 18.5 מיליארד שקל, או 2% תוצר. ניתן לראות כי ממשלת ישראל כבר לא תעמוד ביעד הזה, הן בשל החוסר בגביית מסים והן בשל הרחבת התקציב מעבר למגבלותיו המקוריות.

   

  ההכנסות ממע"מ עלו

  ההכנסות ממסים עקיפים, כאמור, עלו בשיעור של 14.9% - מ-7.4 מיליארד שקל ל-9 מיליארד שקל. 5.6 מיליארד שקל נגבו במס ערך מוסף, שעלה בחודש האחרון ב-1% ועומד כעת על רמה של 17%. ההכנסות ממע"מ עלו באוקטובר בשיעור של 14.8%. 

   

  ההכנסות ממסי קניה וייבוא עלו בשיעור של 10%, לרמה של 1.3 מיליארד שקל. העלייה בהכנסות הללו מיוחסת בעיקר להעלאת המס על ייבוא סיגריות. ההכנסות ממס על דלק עלו בשיעור של 3.2% ועמדו על רמה של 1.2 מיליארד שקל.

   

  ההכנסות ממסים ישירים כמעט שלא עלו. יש להזכיר כי בגל העלאות המסים האחרונות אישרה הממשלה גם להעלות את מס ההכנסה באחוז ואת מס המעסיקים. אך החלטות אלו, בניגוד להחלטות על המע"מ ועל מסי הסיגריות והבירה, ייכנסו לתוקף רק בינואר 2013.

   

  היקף הגבייה במס הכנסה הסתכם ב-2.8 מיליארד שקל, בדומה לאוקטובר 2011. באשר לגבייה מעצמאים, חלה ירידה של 9.6%. בגבייה מחברות נרשמה עלייה של 2.3%.

   

  הגבייה משוק ההון הסתכמה ב-157 מיליון שקל - ירידה של 20% לעומת אוקטובר שעבר. בגביית מסי מקרקעין חלה עלייה של 8.2% לרמה של 540 מיליון שקל.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "בזכות עליית המע"מ: עודף בגביית מס באוקטובר"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים