שתף קטע נבחר

אמנון לוי והכת החרדית: זוועות שחובה להראות

התחקיר של צוות "פנים אמיתיות" על קהילת "לב טהור" הקיצונית בקנדה הוא לא רק חשוב ומצוין - הוא גם עשוי להציל חיים. וזו סיבה טובה להציל גם את ערוץ 10

ביומן הבוקר ברשת ב', שאל אריה גולן את השר יובל שטייניץ מה באמת קורה עם ערוץ 10. שטייניץ השיב שיש צוות שעמל לילות כימים על מציאת פיתרון, וצריך לקוות שבאמת יימצא כזה. בינתיים אפשר להוסיף לשר סיבה להחיש את הפיתרון: לפעמים תחקיר עיתונאי עשוי להציל חיים, ויש לקוות שזה מה שיקרה עם הסרט בשני החלקים על הכת הדתית הקיצונית "לב טהור", שחלקו הראשון שודר אמש (ה') במסגרת "פנים אמיתיות" של אמנון לוי בערוץ הנחוץ.

 

ביקורות נוספות בערוץ הטלוויזיה של ynet:

"עובדה": לא מספיק להטיל פצצה

"הקוף והאשה": בחזרה למערות

"שישי עם טל ברמן": סל מחזור

 

עוד לפני שנדבר עליו, צריך לומר ש"פנים אמיתיות" כבר הוכיחה כי היא גדולה מסך כל חלקיה. זהו פורמט שמאפשר לאמנון לוי לטפל בענייים קצת יותר חשובים מהנוכל התורן המצטלם יפה במצלמה נסתרת, להרחיב את היריעה ולנגוע בחלקים פחות מוארים, יותר כואבים וגם יותר מעניינים בחברה הישראלית. לא תמיד תופסים את הנוכל, אבל תמיד יש עניין שמלווה את הצופה אחרי שהוא מכבה את הטלוויזיה והולך לישון.

 

"לב טהור" היא כת של חרדים קיצונים אותה מנהיג עבריין מורשע, חוזר בתשובה, ששמו כאן האדמו"ר הלברנץ. האיש נולד כחילוני גמור, וחזרתו בתשובה עברה את כל שלבי ההקצנה האפשריים עד שאפילו סאטמר נדמו בעיניו כחילונים. הוא עקר לארצות הברית, שם הואשם והורשע בחטיפה של נער מהוריו והסתרתו במשך שנתיים. אחרי שריצה את עונשו, הוא וחבורת החסידים שלו התיישבו בקרחת יער בעיירה הקתולית סנט אגת שבקנדה.

 

הכת החרדית ב"פנים אמיתיות". סיבה לשמור על הערוץ (צילום: באדיבות ערוץ 10) (צילום: באדיבות ערוץ 10)
הכת החרדית ב"פנים אמיתיות". סיבה לשמור על הערוץ(צילום: באדיבות ערוץ 10)

 

לשם תוביל אותנו המצלמה של אמנון לוי, ומשם צריך להוציא קבוצה של אנשים בטרם יהיה מאוחר מדי. אבל תחילה, מתוודעים הצופים לאריה לבר, בן 20 וקצת, הנושא על כתפיו יגון גדול ממידותיו ובוגר מגילו. יחד עם אחיו הקטנים ואמו החוזרת בתשובה עקר לקנדה, מבלי לדעת שאמו עתידה למצוא שם שידוך ולהתמכר לחזונו האלים, הכוחני והעברייני של הרב.

 

כך נראים החיים בתוך הכת, בהצלבה מצויינת של וידויים מפי שניים שברחו ומסמכים פנימיים של אנשי הכת: נשים עוטות שחורים שאסור להן לדבר עם גברים - אפילו לא אלה שהן נשואות להם. מחיצה מפרידה בין בני זוג, לאשה אסור לפנות לבעלה במילים. ילדות קטנות מגולחות ראש, ילדות קטנות נישאות לילדים קטנים, בני עשרה בתחילת ההתבגרות שלהם. סגירות מוחלטת מפני העולם החיצון והיענות מוחלטת לגחמותיו של הרב - כולל מכות, חרמות ונידויים. לא במקרה בילה שם הרב המתעלל אליאור חן כמה חודשים לפני שנמלט מזרועו הארוכה והרופסת של החוק הישראלי.

 

רוצים עוד זוועה? יש ויש. מתברר שהרב כופה על חסידיו דיאטה משונה בלי עוף (כי אולי הוא מהונדס ולא כשר), בלי בשר ובלי אורז, ומעודד אותם להמעיט באכילה כך שחיוורונם ורזונם של המצולמים בסרט אינו מקרי. בנוסף הוא כופה עליהם להמציא סדר יום מדוקדק ולדווח מה עשו בכל שעה, שולח ילדים להציץ בחלונות של משפחות ולדווח מה קורה שם, והעיקר - מכריח אותם להודות שהם חולים ב"מחלות מוח", ומלעיט אותם בתרופות שהן כנראה פסיכאטריות, אבל הרב מעדיף לקרוא להן ויטמינים.

 

מהתופת הזאת ביקש אריה לדר לברוח כנער. אמא שלו שלחה אותו על מטוס לישראל עם 600 שקל כשהיה בן 14. שבע שנים אחרי כן, אחרי שהתגלגל ברחובות ומצא משפחת מאמצת, השתקם מניסיונות אובדניים, שירת בצה"ל והתארס - הוא מבקש עכשיו לשוב עם צוות צילום אל סנט אגת. הוא רוצה לסגור את החשבון עם אמא שלו, כפי שכל אדם בר דעת היה רוצה, והוא חרד מאוד לגורל אחיו הקטנים ממנו. אחיו בן ה-18 הוא כבר אב לשני ילדים, ואין לדעת מה עלה בגורל אחותו אחרי שהוכתה על פי מצוות האדמו"ר כפי שהוכו ילדים אחרים, לפעמים בעירום מלא, לפעמים בני ארבע, והכל בגלל שהרב חשב שהשטן שוכן בהם.

 

מתוך התוכנית. זו לא חסידות, זו כת (צילום: באדיבות ערוץ 10) (צילום: באדיבות ערוץ 10)
מתוך התוכנית. זו לא חסידות, זו כת(צילום: באדיבות ערוץ 10)
 

 

חלקו הראשון של הסרט הוקדש להיכרות עם הזוועה הזאת ועם האיש הצעיר ומכמיר הלב, במסע בו תלווה אותו מצלמה נסתרת. הוא אכן מגיע לסנט אגת, עיירת נופש קתולית בפאתי אתר סקי פופולרי, שם ראש העיר מודה שהתושבים לובשי השחורים הרבה יותר מסובכים ובעייתיים מבני כת האמיש. הם לא בדיוק מצייתים לכללי המקום וחוקיו, אבל לפעול נגדם בגלוי אי אפשר, פן תחשב הפעולה לאנטישמיות.

 

בסופו של החלק הראשון אריה מנסה לקשור שיחה עם אברכים מהקהילה המשונה הזאת: הם כמובן לא מוכנים לשתף פעולה עם הטלוויזיה של הציונים, אולי מפני שהרב שלהם ניסה אפילו לקשור קשרים עם החמאס בשנאתו היוקדת לישראליות. הצצה אל החלק השני מבהירה לנו שאריה אכן ייפגש עם אמו, אבל טיבה של הפגישה ומה שיקרה בעקבותיה ייוודעו לנו רק בשבוע הבא.

 

לומר שזה סרט מטלטל ומחריד זה לומר את המובן מאליו: לומר שנעשה בתבונה וברגישות, שהחלקים הוויזואליים שלו

יפהפיים ויכולים לשמש כבסיס לסרט עלילתי - הוא לומר שאמנון לוי וצוותו עשו פה עבודה מצויינת. אבל זו רק תחילת המלאכה שלקחו על עצמם.

 

צריכה להימצא דרך לחלץ את האנשים הללו מציפורניו של העבריין המטורף השולט בחייהם, נבל ברשות התורה, איש שמוציא שם רע גם לספר הספרים וגם לאורתודוכסיה הממוסדת הקיצונית ביותר. זו לא חסידות, זו כת מסוכנת שיש להניח עליה את ידיהם של שירותי הרווחה הקנדיים ומשטרת ישראל גם יחד, ובאמת יפה שעה אחת קודם, לפני שיהיו קורבנות בנפש. אם זה יקרה, זה יקרה רק בשל התחקיר הנוקב הזה. זו בוודאי סיבה טוב לצפות בחלק השני, וגם לגרום לשטייניץ להזדרז בהחלטותיו לגבי הערוץ.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: באדיבות ערוץ 10
אמנון לוי. עבודה חשובה ומצויינת
צילום: באדיבות ערוץ 10
לאתר ההטבות
מומלצים