שתף קטע נבחר

מחיר החשמל בישראל הינו מהזולים בעולם

חברת החשמל היא חברה מקצועית וציונית מהדרגה הראשונה, שבנתה תשתית ומערכת חשמל לתפארת, מערכת המשמשת דוגמא ומופת בעולם כולו. עובדי החברה ומנהליה התגלו לי כעובדים מקצועיים, מסורים הרואים בעבודתם שליחות לאומית. אז עשו טעות - אבל מייד הקימו 2 ועדות חקירה

חברת החשמל היא סמל. היא מסמלת את כל מה שלכאורה קל לשנוא: משכורות מנופחות, כוח, השפעה פוליטית, מונופול ועוד.

 

 

כשחברה כזאת עושה טעות בתזרים, לא משנה מה יהיו ההסברים, זה לעולם יתחבר לסמל אותו היא מייצגת, ללא כל קשר לאיכותה, מקצוענותה ואיכות השירות אותו היא נותנת.

 

חברת החשמל הישראלית היא מהחברות המקצועיות והיעילות ביותר בעולם ולראייה עשרות המיזמים והפרויקטים הבינלאומיים בהם היא מתבקשת להקים ולטפל בכל רחבי העולם.

 

משנת 2008 ועד לשנת 2011 עלה מחיר החשמל במדינת ישראל באופן מינורי יחסית, בעיקר בזכות הזרמת הגז מהמאגרים של ים תטיס וממצרים.

 

הפסקת הזרמת הגז ממצרים, שהוא גורם אקסוגני לחברת החשמל, העלתה באופן דרמטי את עלויות הייצור החליפיים, שהם בעיקר סולר ומזוט, שהינם יקרים עד פי 10 מהגז הטבעי (וכמובן מזהמים הרבה יותר).

 

לתקשורת ולציבור נוח לחבר בין שני הדברים

איך זה מתחבר ל"פאדיחה של חברת החשמל", לפופוליזם שמחבר בין הטעות בתחשיב לבין חשבון ההוצאות של האזרח הישראלי?

 

החיבור הוא אחד, כשחברה בת 90 שנה מסמלת את כל מה שרע אז נוח לתקשורת ולציבור לחבר בין שני הדברים.

 

חברת החשמל עשתה טעות. היא לא חזתה מראש את עלות הדלקים בשנת 2012. תקלה בהיקף חריג, הראויה לבדיקה יסודית ומערכתית והפקת לקחים בהתאם. תקלה שאינני מקל בה ראש כלל!!

 

חברת החשמל, על פי הידוע לי, בניגוד לשיח התקשורתי ולאווירת העוינות הקשה לה "זכתה" - לא טייחה, לא העלימה ולא הסתירה דבר. היא דיווחה מיד לגורמים הממונים על התקלה. ועל פי המדווח בתקשורת מינתה 2 ועדות לבדיקת הסיבות לתקלה: פנימית וחיצונית.

 

ולאן הלך הכסף? הכסף לא הלך לשום מקום. טעות בתחזית אינה גניבה, אינו מעשה שוחד, או העלמת כספים שלא כדין, הכסף לא היה שם מלכתחילה.

 

את הקיץ האחרון קל לשכוח כי הוא עבר מבחינת משק האנרגיה בשלום. אם היו בו הפסקות חשמל כולם היו זוכרים אותו כקיץ "שחור".

 

נערכו כמו למלחמה

אלא שבחברת החשמל נערכו לקיץ הזה בלי הגז ממצרים כמו למלחמה. והם נצחו במלחמה. הציבור הישראלי לא הרגיש את המצוקה של משק האנרגיה והגז בזכות המקצועיות והמסירות הבלתי רגילה של עובדיה ומנהליה תכונות שאינן מוכרות ולא מוזכרות בשיח התקשורתי ובקרב הציבור הרחב.

 

מדינת ישראל היא המדינה מהמובילות בעולם בנושא זמינות החשמל והשירות המקצועי לטיפול בתקלות (תשאלו את תושבי וראשי המועצות האזוריות בצפון על תפקוד החברה במלחמת לבנון השנייה, אל מול שאר הגופים הציבוריים המקבילים לה).

 

בחודשי הקיץ האחרונים עלה הביקוש לחשמל באופן דרמטי ואיתו, מהסיבות האמורות לעיל, עלויות הייצור של החברה.

 

הציבור הישראלי משלם עבור הדלק שאותו רוכשת חברת החשמל במקום הגז. הציבור הישראלי משלם עבור מזגנים שפועלים בקיץ חם כמו הקיץ האחרון. הציבור לא משלם על הטעות בתחזית.

 

באופן שאולי יפתיע רבים, מחיר החשמל בישראל הינו מהזולים בעולם וזה למרות שישראל הינה "אי חשמלי", שלא יכול ליהנות מגיבוי חשמל עם מדינות שכנות בדומה לארה"ב ואירופה בתקופות של גאות ושפל. אולם הפסקת הזרמת הגז המצרי אכן הנחיתה מהלומה פיננסית קשה על חברת החשמל ועל צרכניה.

 

כמי שהגיע מבחוץ לחברת החשמל לפני מספר שנים, אני יכול להעיד שנדהמתי מהפער העצום בין תדמית החברה, עובדיה ומנהליה, לבין מה שגיליתי בפועל כששימשתי בתפקידי. חברת החשמל היא חברה מקצועית וציונית מהדרגה הראשונה, שבנתה תשתית ומערכת חשמל לתפארת, מערכת המשמשת דוגמא ומופת בעולם כולו. עובדי החברה ומנהליה התגלו לי כעובדים מקצועיים, מסורים הרואים בעבודתם שליחות לאומית, ואני מחזק את ידיהם בימים קשים אלו.

  

הכותב שימש בין השנים 2006-2008 כסמנכ"ל הכספים של חברת החשמל  והיה אחראי בין היתר על מינהל הדלקים

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
נורא קל לשנוא
צילום: אבישג שאר-ישוב
צילום: וייס יוסי
אבנר יהודאי
צילום: וייס יוסי
מומלצים