שתף קטע נבחר

דריכות בחב' החשמל: האם ייערפו ראשים?

בעקבות שורת המחדלים שגרמה לחוסר של 1.4 מיליארד שקל בתזרים המזומנים של חברת החשמל, הודיע המנכ"ל על צעדים שיימנעו תקלה נוספת בעתיד. אך במועצת המנהלים צפויים לדרוש מחר כי בכירים ישלמו על התקרית במשרתם

הנהלת חברת החשמל ומועצת המנהלים של החברה יתכנסו מחר בערב (ב') לישיבה דרמטית, שבמהלכה יוצגו ממצאי צוות הבדיקה החיצוני שמונה לבחון את הנסיבות שבהן גרמה טעות אנוש למחסור של 1.4 מיליארד שקל בתזרים המזומנים של החברה.

 

 

ממצאי הבדיקה טרם נחשפו אך בצמרת החברה כבר נחשפו לכמה מהם וטוענים כי הם חמורים. בעקבותיהם, צפויה מועצת המנהלים לדרוש מהנהלה לפטר עובדים בכירים באגף הכספים ולערוך שינויים בשיטות העבודה של האגף.

 

חברת החשמל, שנמצאת בבעלות כמעט מוחלטת של המדינה, מצויה בקשיים כלכליים מזה שנים רבות והיקף החובות שלה עומד על כ-70 מיליארד שקל. מצבה הכספי של החברה החמיר בשנה האחרונה, בעקבות הפסקת הזרמת הגז ממצרים, שכן המחסור בגז מחייב את החברה לייצר חשמל מסולר, פחם ונפט שעלותם גבוהה יותר.

 

בשנה האחרונה עסקה החברה בגיוס כסף לכיסוי ההפסדים שגרם לה המעבר משימוש בגז לשימוש בדלקים יקרים יותר. גיוס ההון, בהיקף כולל של כ-6 מיליארד שקל עד כה, נעשה באמצעות הנפקת אגרות חוב בערבות מדינה.

 

כלומר, משרד האוצר התחייב לפרוע את חובותיה של חברת החשמל במידה שהיא לא תוכל לעשות זאת. כך התאפשר לחברה, למרות מצבה הכספי הקשה ובעיות הניהול שלה, לקבל הלוואות ממשקיעים שסומכים על כך שקופת המדינה תערוב לחובותיה.

 

לפני השלמת הגיוס, נדרשה החברה להציג לחשבת הכללית במשרד האוצר את מצב התזרים שלה ולומר כמה כסף דרוש לה כדי להמשיך לפעול. בספטמבר האחרון נודע לראשונה, כי החברה טעתה בחישובים ודרושים לה עוד 1.4 מיליארדי שקלים מעבר למה שנאמר לפקידי האוצר.

 

ממידע ראשוני שהגיע ל-ynet, עולה כי לא מדובר בטעות אחת בודדת, אלא במספר כשלים שגרמו לכך שמספר פרמטרים לא באו לידי חישוב. ראשית, ההשפעה של תנודות במחיר הנפט לא הובאה בחשבון במלואה ועלויות הדלקים היו גבוהות משצפו. שנית, היקף השימוש בדלקים היה נרחב יותר משצפו.

 

אך הכשלים לא עצרו כאן והם מגיעים גם לפעולות שראות פשוטות וטכניות למדי. מסתבר כי גם ההשפעה של עליית המע"מ באחוז, החל מתחילת ספטמבר, לא הובאה בחשבון בשכלול ההוצאות הצפויות של חברת החשמל.

 

גורמים בחברה מייחסים את הטעויות ללחצים כבדים שבהם היו נתונים אנשי הכספים בחברת החשמל, לחצים שגרמו למחסור בשעות שינה ולטעויות. במועצת המנהלים, כאמור, ידרשו להסיק מסקנות אישיות כנגד העובדים המעורבים במחדל.

 

כעת, תיאלץ המדינה לחלץ שוב את חברת החשמל, שמספקת שירות חיוני לאזרחי המדינה ולכן נחשבת לחברה ש"אסור לתת לה ליפול". בחברה מבקשים מהאוצר להעניק ערבויות לגיוס מייד של עוד חצי מיליארד שקל. 900 מיליון נוספים יושגו על ידי דחיית תשלומים לספקים וגיוס עצמאי של החברה.

 

בתמורה לערבויות עשויים באוצר לדרוש מהחברה להתחייב למועד עתידי שבו תממש נדל"ן שנמצא ברשותה בתל אביב ושעליו ניתן לבנות יחידות דיור יקרות. בנוסף, קיימת האופציה של הוצאת כסף מקופת הנאמנות שנועדה להבטיח את הפנסיה וההטבות של עובדי חברת החשמל. אך צעד זה תלוי בהחלטת בית משפט.

 

המנכ"ל הודיע: לא מחכה לדו"ח

הבוקר התכנסה הנהלת חברת החשמל לישיבה דחופה ומורחבת בעקבות המחדל. בישיבה הודיע מנכ"ל החברה, אלי גליקמן, כי הוא אינו מתכוון לחכות למסקנות צוות הבדיקה ויוזם שורה של צעדים מיידיים.

 

"אני מתחיל לפעול מיידית תוך אחריות ושקיפות מלאה לשיפור רמת המהירות של העברת הנתונים והבקרות בחברה", אמר גליקמן. "אין לי זמן להתעכב עד לקבלת הדו"ח החיצוני".

 

המנכ"ל הורה להנהלה לבצע שורה של צעדים תוך שבוע, ביניהם, הקמת מערכת התרעה "אורות אדומים" שתיתן למנכ"ל דיווח מיידי לעניין תזרים המזומנים בכל מקרה חריג. "הבעיה המרכזית המסתמנת היא עיתוי הדיווחים המשפיעים על תזרים המזומנים בחברה, חוסר התקשורת בניתוח הנתונים והעברתם בזמן אמת למערכת תזרים המזומנים ושיפור הבקרות".

 

עוד הורה המנכ"ל על הטמעת מערכות ממוחשבות קיימות בכל הדרגים ועל הקמת ועדת תיאום תזרים המזומנים שתורכב מנציגים בכירים מכל הגורמים הרלוואנטיים בחברה.

 

בנוסף, רכישת דלקים תחייב אישור של סמנכ"ל הכספים שיוודא כי לרכישה אין השלכות שליליות על תזרים המזומנים של החברה וכל שינוי תזרימי חריג יועבר לידיעת המנכ"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים