שתף קטע נבחר

זעם ציבורי ושחיתות בצמרת: סין בוחרת הנהגה

באירוע שמתרחש פעם בעשור נפתח הקונגרס ה-18 של המפלגה הקומוניסטית השלטת, שבמהלכו תתחלף שדרת ההנהגה של המדינה. מומחים: אם הנשיא החדש שי ג'ינגפינג ועמיתיו לא יקדמו רפורמות כלכליות וחברתיות, תסתכן סין בתסיסה עממית

ארצות הברית בחרה נשיא חדש-ישן - ברק אובמה - וכעת הגיע תורה של המעצמה העולה מאסיה: המפלגה הקומוניסטית השולטת בסין פתחה הלילה (יום ה') את הקונגרס ה-18 שלה בבייג'ינג, במסגרתו אמורה להתחלף שדרת ההנהגה של המדינה, באירוע המתרחש פעם בעשור.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

עוד חדשות בעולם :

לוס אנג'לס: שחקני פורנו חייבים לחבוש קונדומים

גואטמלה: עשרות הרוגים ונעדרים ברעש אדמה עז

50 מתוך 50: הגיק שחזה את התוצאות בארה"ב

אחמדינג'אד לא מברך: עבדוּת בערש הדמוקרטיה

 

נשיא סין היוצא הוּ ג'ינטאו הזהיר כי השחיתות מאיימת על המפלגה הקומוניסטית השלטת ועל המדינה, אך אמר כי המפלגה חייבת לטפל בנושא בשעה שהיא נאבקת במתיחות חברתית. הו הבטיח רפורמות פוליטיות, אך לא הציע שינויים דרמטיים ושלל כמובן כל העתקה של סגנון מערבי לממשלה בבייג'ינג.

 

הזהיר מקריסת המדינה בגלל השחיתות. הנשיא הו (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הזהיר מקריסת המדינה בגלל השחיתות. הנשיא הו(צילום: Gettyimages)

 

ב"נאום לאומה" שנשא בפני יותר מ-2,000 באי קונגרס המפלגה הקומוניסטית ה-18 הודה הנשיא הו כי יש זעם ציבורי גדול בשל השחיתות הפושה בחלונות הגבוהים וסוגיות סביבתיות. חוסר השקט הציבורי שמבעבע מתחת לפני השטח מאיים לפגוע בתמיכה במפלגה הקומוניסטית ולהוביל בסופו של דבר להוצאת אלפים למחות ברחובות.

 

הו הולך, שי בא

"מאבק בשחיתות וקידום יושרה פוליטית, סוגיה פוליטית חשובה לרוב העם, הם חלק מהמחויבות הברורה וארוכת הטווח של המפלגה", הזהיר הו.

"אם לא נצליח לטפל היטב בסוגיה כמו שצריך, זה יכול להיות קטלני עבור המפלגה ואף לגרום לקריסת המדינה. לכן אנו חייבים לעשות מאמצים בלתי פוסקים להילחם בשחיתות". נאומו של הו נמשך קרוב לשעתיים.

 

במהלך קונגרס המפלגה הקומוניסטית צפוי הו לפנות את מקומו ולהעביר את השלטון ליורשו, שי ג'ינגפינג. בחודשים האחרונים הצליחה פרשת רצח איש עסקים בריטי, שבה היה מעורב הפוליטיקאי הבכיר בו שילאי, להאפיל על הוועידה שנערכת פעם בעשור.


אבטחה גדולה בכיכר טייננמן, בייג'ינג (צילום: AP) (צילום: AP)
אבטחה גדולה בכיכר טייננמן, בייג'ינג(צילום: AP)

 

המפלגה הקומוניסטית האשימה את בו בלקיחת שוחד ובניצול סמכותו לרעה כדי לטייח את העובדה שאשתו, גו קאילאי, רצחה את איש העסקים הבריטי ניל הייווד בעיר הדרום-מערבית שונגקינג. בעוד הנשיא הסיני לא הזכיר בנאומו את בו - אדם שהוזכר לא פעם כמועמד להחליפו - הוא לא הותיר מקום לספק בכך שדיבר עליו כשהזכיר את נושא השחיתות בצמרת הסינית.

 

התחקיר האמריקני שעצבן את הסינים

"כל אלה שמפרים את המשמעת המפלגתית ואת חוקי המדינה, לא משנה מי הם ומה הסמכות או המשרה שהם נושאים, חייבים להיות מובאים לצדק ללא רחמים", אמר הו לבאי הקונגרס.

 

בחודש שעבר חשף העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" בכתבת תחקיר גדולה כי משפחתו של ראש ממשלת סין וון ג'יאבאו מחזיקה בנכסים בשווי של 2.7 מיליארד דולר לפחות. במשרד החוץ בבייג'ינג דחו את מסקנות התחקיר וטענו כי הוא "מכתים את שמה של סין ועומדים מאחוריו מניעים סמויים".


יותר ממיליון מתנדבים גויסו להבטיח את השמירה על הסדר הציבורי (צילום: AP) (צילום: AP)
יותר ממיליון מתנדבים גויסו להבטיח את השמירה על הסדר הציבורי(צילום: AP)

 

הו נכנס לאולם הוועידה בבייג'ינג מלווה על ידי קודמו בתפקיד, ג'יאנג דזה-מין, באקט שמסמל את ההשפעה הרבה שעדיין יש לנשיא לשעבר על המפלגה ועל הדיונים החשאיים שבהם נקבעו מנהיגי המדינה החדשים.

 

זהות חברי הוועד השולט - סוד מדינה

קונגרס המפלגה הקומוניסטית יסתיים ב-14 בנובמבר עם חשיפת הוועד המרכזי החדש של המפלגה הקומוניסטית. ועד זה אמור לבחור את הוועדה המתמדת של הלשכה הפוליטית, שאמונה על קבלת ההחלטות הפוליטיות במדינה. הליך בחירת חברי הוועדות הוא חשאי ובחירת החברים בהן כבר נעשתה עוד בטרם פתיחת הקונגרס.

 

לפי שעה, מתוך תשעה חברי הוועדה המתמדת ידועה רק זהותם של שניים מחבריה - שי ג'ינגפינג וסגנו לי קצ'יאנג, שישמש בתפקיד ראש הממשלה. "אנחנו חייבים לשמור על ההנהגה של המפלגה", אמר הו בנאומו. הנשיא הסיני היוצא ציין את בריאות הציבור, איכות הסביבה, הדיור, בטיחות מזון ותרופות וביטחון הציבור כתחומים שבהם התעוררו בעיות רבות בצורה ניכרת.


הו וקודמו בתפקיד ז'יאנג זמין (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
הו וקודמו בתפקיד ז'יאנג זמין(צילום: Gettyimages)

 

במהלך נאומו ניתנה להו הזדמנות לדווח על הישגי ההנהגה היוצאת ולהלל את המורשת שהוא מותיר אחריו בטרם יעבור השלטון בצורה חלקה לבאים אחריו. "זה היה נאום שמרני למדי", אמר ג'ין ג'אונג, עורך העיתון העצמאי בהונג קונג Open Magazine שמתמחה בפוליטיקה הסינית. "אין כאן שום דבר שמרמז על פריצת דרך ברפורמות פוליטיות".

 

נשיא חדש רק בחודש מרס

בעוד הו הבטיח "רפורמות בלתי מפורטות במבנה הפוליטי" ועידוד ויכוחים בתוך המפלגה הקומוניסטית, הוא לא נתן כל רמז לכך שסין תאפשר השתתפות עממית רחבה יותר בפוליטיקה המקומית.

 

בעוד הו יפרוש מתפקידו כמזכיר המפלגה הקומוניסטית, שי ייטול על עצמו את כל חובותיו כנשיא וכמזכיר המפלגה בישיבת הפרלמנט שתיערך בחודש מרס.


זה שהולך וזה שבא. הו ושי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זה שהולך וזה שבא. הו ושי(צילום: EPA)

 

כמה שבועות אחרי שבסין נערכו הפגנות מחאה גדולות נגד יפן, על רקע הסכסוך הטריטוריאלי בין שתי המדינות סביב שרשרת של איים, אמר הו כי סין תחזק את הכוחות המזוינים שלה, תגן על האינטרסים הימיים שלה ותהיה מוכנה לכל "מלחמה מקומית" בעידן המידע.

 

"צריכים להפוך למעצמה ימית"

"אנחנו צריכים לשפר את היכולת שלנו לנצל את משאבינו הימיים, להגן בנחישות על זכויותינו הימיות ולהפוך את סין למעצמה ימית", אמר הו.

 

סין נמצאת בסכסוך עם מדינות שכנות נוספות סביב אזורים בים סין הדרומי, וגם יחסיה עם ארצות הברית ידעו ימים יפים יותר. בתקופה האחרנה האשימו שני הצדדים זה את זה בהחרפת היחסים על רקע הכנסת כוחות צבא אמריקניים וסיניים לאזורי סכסוך באסיה.

 

האירוע מספר 1 במדינה הקומוניסטית (צילום: AP) (צילום: AP)
האירוע מספר 1 במדינה הקומוניסטית(צילום: AP)

 

זה כמה ימים שבייג'ינג מאובטחת בצורה חסרת תקדים כמעט כדי למנוע כל הפרעות בקונגרס המפלגה הקומוניסטית. כל הדרכים לאזור הקונגרס נחסמו ואנשי ביטחון בודקים כל אדם שעובר שם. כמו כן, כ-15 מיליון מתנדבים גויסו לסייע לרשויות בשמירה על הסדר הציבורי, עשרות מתנגדי משטר נעצרו, נכלאו והועלמו מחשש שיהרסו את המסיבה הגדולה של המפלגה הקומוניסטית.

 

לא שוכחים את הטבח בכיכר טייננמן ב-1989

דגש רב ניתן לאבטחת כיכר טייננמן, שבה הרגו כוחות הצבא ב-1989 עשרות ואולי אפילו מאות פעילים שהפגינו למען הדמוקרטיה.

 

המפלגה הקומוניסטית הסינית הוקמה בשנת 1921 על-ידי מָאוֹ דזֶה דוֹנג. עם תום הכיבוש היפני במדינה ובעקבות מלחמת אזרחים כוללת, הכריז מאו ב-1949 על ייסודה של "הרפובליקה העממית של סין". בשנים האחרונות טענה כי הצמיחה הכלכלית והעובדה שמאות מיליונים יצאו ממעגל העוני הם הלגיטימציה שלה למשול.


אסור לצלם! (צילום: AP) (צילום: AP)
אסור לצלם!(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מייסד הרפובליקה העממית של סין. תמונת מָאוֹ דזֶה דוֹנג בבייג'ינג (צילום: AP) (צילום: AP)
מייסד הרפובליקה העממית של סין. תמונת מָאוֹ דזֶה דוֹנג בבייג'ינג(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

  

למרות ניסיונות המפלגה הקומוניסטית להבליט את הישגיה ולהתעלם מכישלונותיה, מומחים לסין טוענים כי אם המנהיגות החדשה בבייג'ינג לא תקדם את הרפורמות התקועות, סין תסתכן במצוקה כלכלית גדולה, תסיסה עממית ואולי אפילו משבר שעשוי לטלטל את אחיזת המפלגה הקומוניסטית בשלטון.

 

ומה בנוגע ליחסי המנהיגים החדשים עם שאר העולם? הנשיא הו תואר לרוב כמאופק באופן קיצוני והוא התקשה לרקום יחסים עם מנהיגים זרים.

 

בעלי תפקידים אמריקנים מתארים את שי כנוח ובטוח בעצמו וסגנו לי יודע אנגלית ברמה המאפשרת לו לשוחח בחופשיות עם מבקרים זרים, ללא מתורגמן. כך שסגנון ההנהגה עשוי להשתנות, גם אם המהות תישאר על כנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יותר מ-2,000 צירים משתתפים. אולם הקונגרס
צילום: AP
"נאום שמרני". הנשיא הו ג'ינטאו
צילום: AP
הנשיא הבא שי ג'ינפגינג
צילום: AP
עדיין מחזיק בכוח רב במפלגה. הנשיא לשעבר ז'יאנג זמין
צילום: AP
יצא מהמשחק הפוליטי. הבכיר שהודח בו שילאי
צילום: רויטרס
מומלצים