שתף קטע נבחר

מערת המכפלה: המסתורין שמתחת לפני הקרקע

שמונים שנה נצר ג'ק סקלן בן ה-97 את סודו בהוראת רבנים, וימים ספורים לאחר שסיפר על המערות התת-קרקעיות שמתחת למערת המכפלה - נהרג בתאונה. "מתחת לציוני הקברים של אברהם ויצחק, היה עוד קבר - מכוסה בעפר ובקרמיקה"

עשרות-אלפים צפויים להגיע בשבת הקרובה לחברון, כדי לשמוע את פרשת השבוע במקום שבו התרחשה - מערת המכפלה. "חיי שרה" מתארת את מכירת חלקת הקבר היהודית הראשונה בהיסטוריה לאברהם אבינו, ובה קבר את שרה (ואחר כך נקבר בה לצדה, וקבורים בה גם יצחק ורבקה ויעקב ולאה). אך איש מבין הנוכחים לא באמת יודע מה נמצא מתחת לציוני הקברים של "האבות" ו"האמהות".

 

>> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

האתר ההיסטורי הוא אחד מבין המעטים שלא נחקרו עדיין, והמחילות התת-קרקעיות המצויות מתחת למבנה, חסומות לגישה כבר עשרות בשנים. האגדות שאופפות אותו מושכות רבים למקום, ובין היתר המסורת הקבלית שתחתיו נמצא הפתח לגן העדן. אלא שלפני כשנה נמצא האדם שזכה לרדת עמוק מתחת לפני הקרקע, ולחזות בעיניו במסתורין.

 

ג'ק סקלן בן ה-97 שמר על סודו קרוב ל-80 שנה, לדבריו בהוראת רבנים שביקשו ממנו שלא לדבר על הביקור ומה שראו עיניו. כשהיה כבן עשרים הגיע למערת המכפלה, מלווה בקצין בריטי. עשרות שנים לאחר מכן, חשף את עדותו בראיון מצולם שקיים עמו נועם ארנון, דובר היישוב היהודי בחברון. ארנון עצמו נמנה על קומץ האנשים שצליחו לרדת אל חלק מהמערות לפני כשלושים שנה, אך גם הוא לא הגיע למקומות שאותם תיאר סקלן הקשיש.

 

"בסוף האולם הגדול היו אולי בערך 20 מטרים, והיה פרוזדור גדול שבאמצעו דלת", סיפר. "אני עמדתי שם. רציתי להיכנס, אך השומר המוסלמי אמר שאסור". בסופו של דבר, לאחר דין ודברים הצליח סקלן להיכנס בעזרת הקצין הבירטי שליווה אותו. השניים ירדו אל תוך המערה התת-קרקעית, "לאולמות נספים מתחת למבנה שאנו יודעים עליהם, ולא זכיתי לשמוע על אף אדם שהיה שם", ארנון מספר. "מאז כמובן המקום סגור, ואיננו יודעים את דרך הכניסה אליו".

 

הקבר שמתחת לקבר

בעדותו מספר סקלן: "ירדתי והיה טיפה אור. ראיתי שלמעלה הקבר היה מכוסה בכל מני דברים יפים, אך מתחת לציוני הקברים של אברהם ויצחק, היה עוד קבר כזה - מכוסה בעפר ובקרמיקה" סקלן שאל את השומר הערבי אם יש משהו מתחת לתלוליות, והוא נענה שאלה הם למעשה הקברים האמיתיים של "האבות" ו"האמהות".

 

לאחר שתיעד את סקלן, מספר ארנון כי עיבד את הנתונים, וביקש לחזור ולראיין אותו פעם נוספת, כדי

להשלים מידע על המערות התת-קרקעיות. אלא שמספר ימים לאחר הראיון, נהרג ג'ק סקלן בן ה-97 בתאונת דרכים, ועמו אבדו גם הסודות החשובים להשלמת התמונה.

 

"אחרי שסיים להעביר את המידע לדורות הבאים, הסתיים תפקידו בעולם", אומר ארנון. ומוסיף כי בעידן שבו כמעט שאין סודות, "מערת המכפלה היא אחד המקומות היחידים בארץ שנותר אפוף במסתורין. עדיין לא יודעים באמת מה קורה למטה". ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם למסע אל הסוד, שמתאר סקלן המנוח.

 

עוד ב"אורות ": בשולי הכיפה - נוער דתי בסיכון מוצא בית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה מסתתר מתחת לפני הקרקע? מערת המכפלה
צילום: גיל יוחנן
צילום: אורות
כמה ימים לאחר שמסר את עדותו, נהרג ג'ק סקלן
צילום: אורות
נועם ארנון
מומלצים