שתף קטע נבחר

שפעת בהריון מכפילה הסיכון לאוטיזם בתינוק

מחקר ענק בדנמרק מצא סיכון כפול ללידת ילד אוטיסט אצל נשים שחלו בשפעת במהלך ההריון. במקרה של חום ממושך הסיכון גדל לפי שלושה. החוקרים מרגיעים: "זה לא אומר שכל זיהום קטן, חום או שימוש באנטיביוטיקה גורמים ללידת ילד אוטיסט"

עוד סיבה להתחסן כנגד שפעת, בעיקר אם את בהריון: מחקר רחב היקף שנערך בדנמרק וכלל עשרות אלפי ילדים מצא סיכון מוגבר לאוטיזם אצל מי שאמהותיהם חלו בשפעת במהלך ההריון. המחקר פורסם בגליון החדש של כתב העת Pediatrics.

 

כבר ביקרת בערוץ הריון ולידה שלנו?

 

עוד על מחלות בהריון :

6 תופעות לוואי בהריון - ודרכי הטיפול בהן

סוכרת הריון: מה מותר ומה אסור לאכול

בהריון? מש' הבריאות מבקש שתתחסני נגד שעלת

 

מחקרים קודמים כבר ניסו לבדוק את הקשר בין זיהומים במהלך ההריון לבין הסיכוי לאוטיזם, אולם הממצאים לא היו חד משמעיים. כעת ביקשו חוקרי אוניברסיטת ארהוס בדנמרק לבדוק את הקשר בין השניים.

 

במחקר נבדקו נתוניהם הרפואיים של 96,736 ילדים בגילאי 8 עד 14 שנים שנולדו בדנמרק בין 1997 ל-2003. החוקרים אספו נתונים על זיהומים, ארועי חום ושימוש באנטיביוטיקה אצל האמהות במהלך ההריון.

 

הממצאים הראו כי הסיכון לילד אוטיסט היה גבוה פי שניים אצל נשים שלקו בשפעת במהלך ההריון. הם מצאו קשר מסויים גם לזיהומים אחרים: מחלת חום שנמשכה מעל שבוע ושהצריכה שימוש באנטיביוטיקה בהריון, העלתה גם כן את הסיכון לאוטיזם פי שלושה.

 

"הממצאים לא אומרים שכל זיהום קטן, חום או שימוש באנטיביוטיקה גורמים ללידת ילד אוטיסט", סיכמו החוקרים, "אולם הם מראים כי הדבקה בשפעת וחום ממושך קשורים לסיכון מוגבר לאוטיזם".

 

אוטיזם: עלייה במספר המאובחנים

אוטיזם היא תסמונת המשתייכת להפרעות שמאופיינות בקושי בשלושה תחומי תפקוד: חברתי, תקשורתי והתנהגותי. לקות זו פוגעת ביכולתו של האדם להבין מסרים מהזולת ולפתח קשרים הדדיים תקינים. היא נגרמת בשל ליקוי בפעילות המוח ואינה עוברת לעולם. בישראל חיים כיום כששת אלפים אוטיסטים מאובחנים.

 

המחקר על האוטיזם עדיין נמשך, אולם ממה שעולה עד כה קיימת אצלם הפרעה גנטית המשבשת את פעילות המעביר העצבי סרוטונין.

 

הדמיות מוחיות הראו גם כי מוחם של אוטיסטים מעט גדול מהנורמה. עוד נמצא כי אצל אוטיסטים קיימת רגישות יתר לשמיעה, עד כדי כך שבסביבה רועשת הם נכנסים במהירות למצב של חרדה. שמיעה זו, הקרויה היפראקוסטית, יצרה ככל הנראה לא מעט אוטיסטים שהם גם מוסיקאים מחוננים.

 

בשנים האחרונות קיימת עלייה בכל העולם המערבי במספר הדיווחים על אבחוני אוטיזם.

ישנן מספר סיבות לכך. הראשונה היא שבניגוד לעבר, בו התייחסו אך ורק לאוטיזם ולא לכל ההפרעות בספקטרום הנקרא הספקטרום האוטיסטי, הרי שבשנים האחרונות מתייחסים גם להפרעות האחרות - מה שהביא לריבוי האבחונים.

 

בתוך כך, המודעות ההולכת וגוברת ושיטות האבחון החדשות הביאו אף הם לעליה באבחוני האוטיזם. על פי הספרות הרפואית שכיחות הפרעות ה-PDD היא בקרב אחד מכל 150 ילדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
שפעת בהריון. שימוש באנטיביוטיקה בהריון מעלה הסיכון
צילום: shutterstock
מומלצים