שתף קטע נבחר

לראשונה מאז יום כיפור: צה"ל ירה טיל לסוריה

מלחמת האזרחים בסוריה, שמתחוללת כבר 20 חודשים, מובילה לראשונה לירי לעבר השטח הסורי: בתגובה לפגיעת פצצת מרגמה במוצב צה"ל בתל חזקה, ירו כוחות צה"ל טיל תמוז לעבר עמדת מרגמות של הצבא הסורי. "מעתה נגיב על כל ירי"

לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים , חיל התותחנים ירה לשטח סוריה: כוח צה"ל ירה בצהריים (יום א') טיל "תמוז" לעבר עמדת מרגמות בשטח סוריה, אחרי שפצצת מרגמה בקוטר 120 מ"מ שנורתה מסוריה פגעה במוצב צה"ל בתל חזקה. זו הפעם הראשונה שצה"ל יורה לשטח הסורי מאז מלחמת יום הכיפורים והקרבות שהתחוללו אחריה.

 

הסלמה בדרום - כתבות נוספות

 

פצצת המרגמה שנורתה מסוריה התפוצצה בתל חזקה שבמזרח רמת הגולן, בסמוך לגבול הסורי. היא נורתה מכיוון הכפר הסורי ביר אל-עג'ם. בצה"ל העריכו כי מדובר בירי תועה על רקע העימותים בין הצבא למתנגדי השלטון. ה"תמוז" מתוצרת רפאל הוא טיל אלקטרו-אופטי המשדר לכוחות את תמונות השטח תוך כדי מעופו, ומאפשר שליטה מלאה בו באמצעות תקשורת אלחוטית. הוא יעיל נגד חוליות מחבלים ונגד משוריינים. צה"ל עושה בו שימוש בגזרת עזה.

  

ג'יפ של האו"ם סמוך לגבול הסורי, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
ג'יפ של האו"ם סמוך לגבול הסורי, היום(צילום: אביהו שפירא)

 

חיילי צה"ל סמוך לגבול, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
חיילי צה"ל סמוך לגבול, היום(צילום: אביהו שפירא)

 

מפת האזור שאליו נורה הפצמ"ר מסוריה (צילום: Google Maps) (צילום: Google Maps)
מפת האזור שאליו נורה הפצמ"ר מסוריה(צילום: Google Maps)

 

אזור הגבול הסורי, היום (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אזור הגבול הסורי, היום(צילום: אביהו שפירא)

 

בהודעה שפרסם דובר צה"ל נמסר כי "כוחות צה"ל ביצעו ירי אזהרה למרחב הסורי והועברה הודעה לאו"ם שתמציתה אזהרה לכוחות הסורים לבל יבוצע ירי נוסף לשטח ישראל. ירי נוסף יגרור תגובה נמרצת".

 

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, הוסיף כי בצה"ל החליטו על תגובה, באישור הרמטכ"ל שקבע מדיניות ירי, לאחר ש"בחודשיים האחרונים נרשמו שמונה אירועי ירי של פצצות מרגמה ונשק קל, יחד עם פצצה של 120 מ"מ שפגעה בסוללה במוצב תל חזקה".

 

לדבריו, "בוצע ירי בסמוך לסוללה סורית שביצעה את הירי. לראשונה ממלחמת יום כיפור בוצע ירי באופן מוצהר לשטח סוריה. אנחנו לא מבינים אם יש נפגעים בצד הסורי בטווח של 4 ק"מ אליו בוצע הירי.

 

"הירי בוצע על ידי סוללה של חיל התותחנים ובמקביל הועברה הודעה לאו"ם ובה אזהרה לסורים שצה"ל לא יסבול ירי. המסר הזה הוא לצבא הסורי היורה ממזרח למערב ובשעות הקרובות נעקוב אם המסר הזה התקבל".

 

"אין לנו עניין להיכנס בתווך בין המורדים והצבא הסורי"

תא"ל מרדכי העדיף שלא להתייחס לשאלה אם כוח התותחנים ירה במכוון ליד הסוללה שלא במטרה לפגוע, או שהמטרה פוספסה. "ההנחיות הן שכל ירי שמסכן אותנו והוא בעל פוטנציאל מתמשך, תהיה אליו תגובה", אמר. "אין לנו עניין להיכנס בתווך בין המורדים והצבא הסורי, אלא להגן על תושבי רמת הגולן שנפגעים מירי תועה".

 

גורם בכיר בצה"ל הוסיף כי ירי התגובה בוצע ממרחק של כארבעה קילומטרים מהגבול וכי האזהרה שצה"ל העביר למפקדת האו"ם באזור כללה מסר חד ותקיף לסורים, לפיו כל ירי לעבר ישראל יגרור מעתה תגובה של צה"ל. בצה"ל מעריכים כי מאחורי מרבית תקריות הירי התועה שאירעו בשבועות האחרונים עומד צבא סוריה.

 

בעקבות החרפת הירי התועה בגזרה הוחמרו נוהלי הספיגה של ירי תלול מסלול במוצבים הפרושים לאורך הגבול בדומה למוצבים שבעוטף עזה. פרשננו רון בן ישי הסביר כי מטרת הירי של צה"ל היא לא להצית מלחמה, אלא לאותת לסורים שישראל לא תבליג על ירי לשטחה. מדיניות הפתיחה באש של צה"ל ברמת הגולן היא שעל ירי לשטח ישראל תבוא תגובה באש למקורות הירי.

 

ירי האזהרה אמור להבהיר לסורים כי אם לא ייזהרו להבא, הפגיעה בתגובה לא תהיה ליד סוללת המרגמות שירתה, אלא בסוללה עצמה - כמו הירי הטורקי. בצה"ל לא מעוניינים להעניק לאסד סיבה להסיט את האש לעבר ישראל ולאחד את העולם הערבי סביבו.

 

התקרית היום אירעה לאחר שבשבוע שעבר נפלה פצצת מרגמה דומה לראשונה בתחומי יישוב ישראלי - המושב אלוני הבשן. היא נפלה בין בתים, אך לא התפוצצה ולא גרמה לנפגעים.

 

כמו כן, ביום שני שעבר ג'יפ של מפקד גדוד הסיור בחטיבת גולני נפגע מירי מנשק קל מהצד הסורי של הגבול במהלך פעילות. הקצין נסע על גדר המערכת בגבול ברמת הגולן. לא היו נפגעים באירוע, שאירע באזור תל חזקה במרכז הרמה, אך נזק נגרם לג'יפ, שנפגע מקליע אחד. מבדיקה ראשונית עולה כי מדובר כנראה בירי תועה מסוריה, ולא בירי מכוון לעבר הג'יפ של המג"ד.

  

כמו כן, בסוף השבוע שעבר נכנסו שלושה טנקים של צבא סוריה לשטח המפורז בגבול במרכז רמת הגולן. בעקבות כניסתם, העלה צה"ל כוננות באזור והגיש תלונה למפקדת כוחות האו"ם האוכפים את הפסקת האש ברמה.

 

בחודשים האחרונים נפלו פצמ"רים ואמצעי לחימה אחרים כמה פעמים בשטח ישראל, כנראה בשוגג. בישראל העריכו שחייליו של אסד ירו על המורדים המבקשים להפיל את שלטונו ולהפך, ושישראל עצמה לא הייתה היעד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
מוצב תל חזקה שהופגז
צילום: אביהו שפירא
צילום: EPA
גבול סוריה, מוקדם יותר החודש
צילום: EPA
סוללת "תמוז" בשימוש צה"ל. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים