שתף קטע נבחר

קריית מוצקין: אלפי דירות במקום בסיס ענק

עוד פתרון למצוקת הדיור? חיילי צה"ל הורסים בימים אלה את בסיס כורדני הנטוש בקריית מוצקין, ששימש כבסיס לשעת חירום של צה"ל ופונה ב-2008. את עבודות ההריסה מבצעים חיילי הנדסה קרבית, באמצעות דחפורי ענק, כדי שהעירייה תוכל לבנות על השטח הרחבה של שכונת משכנות האומנים. צפו בהריסה

עוד חסם הוסר בדרך למציאת פתרון למצוקת הדיור? אחרי שקיבל אישור לפנות בסיסים צבאיים ברחבי הארץ לטובת בניית מגדלי מגורים, בצה"ל ממשיכים במגמה - והורסים בימים אלה את בסיס כורדני הנטוש בקריית מוצקין, ששימש כבסיס מחסנים לשעת חירום של צה"ל ופונה ב-2008.

 

כתבות נוספות על בסיסי צה"ל בערוץ הנדל"ן :

 

מדובר בקרקע בגודל של כ-833 דונם עם עשרות מבנים, אשר תוחזר לבעליה - הקרן הקיימת לישראל, ועליה צפויה להיבנות הרחבה של שכונת "משכנות האומנים". את הקרקע שחרר משרד השיכון לשיווק במכרזים וכבר חלה עליה תוכנית לבניית 3,500 יחידות דיור, שבנייתן אמורה לצאת בשלבים.

 

ראשיתה של התוכנית, שנמצאת בתוקף מאז 2008, כבר יצא לפועל. 630 יחידות דיור שווקו לבנייה למגורים ו-160 יחידות דיור כבר נבנו ואוכלסו לפני חודשים אחדים. 200 יחידות דיור נוספות יאוכלסו תוך מספר חודשים ושאר היחידות ששווקו יאוכלסו בתוך שנה.

 

מבחינת תמהיל הבנייה, צפויים להיבנות במתחם שנהרס על ידי צה"ל מבנים בני 4 קומות עם 6 יחידות דיור, כאשר הגבוהים יותר יהיו בני 24 קומות עם 96 יחידות דיור בכל בניין. הבניינים בשכונה ייבנו מסביב לפארקים ולשטחי ציבור בגודל 150 דונם, ותהיה בה קריית חינוך עם בית ספר יסודי, חטיבות ביניים ותיכון, וכן מתנ"ס מרכזי בשטח של 6,500 מ"ר.

 

עוד לפי התוכנית, 200 דונם יוקצו למסחר ולתעשייה וכן למרכז תחבורה אזורי, שיכלול תחנה מרכזית נוספת, מטרונית, תחנת מוניות ותחנת רכבת. בעיריית קריית מוצקין אומרים כי עם השלמת התוכנית יתווספו לעיר עוד 15-20 אלף תושבים. במשרד השיכון מסבירים כי שיווקו בשנים האחרונות במתחם כורדני כ-600 יחידות דיור. "קיימות במתחם קרקעות ל-550 יחידות דיור נוספות, אך כרגע קיימים לגביהן מספר חסמים שאנו פועלים לפתור אותם", נמסר.

 

צפו בדחפורי צה"ל הורסים את הבסיס: 

 

פלוגת הנדסה קרבית הרסה את הבסיס: "הזדמנות נדירה"

אחד הפתרונות לחסמים אלו הוגש על ידי צה"ל, שהחליט לנקוט בדרך חדשה ויעילה לפינוי הבסיס - פינוי עצמי על ידי פלוגת הנדסה קרבית. זאת על מנת לחסוך בקבלן חיצוני ולזכות לאימון בהיקף חסר תקדים. פינוי ההריסות צפוי להסתיים מחר (ד'), ובשבוע הבא תיכנס חברה אזרחית למתחם כדי לגרוס את הפסולת ולהעביר אותה באופן בטיחותי לאתר פסולת יעודי.

 

על פינוי הבסיס אמון סרן גיא טייב, מפקד פלוגת צמ"ה 603. "קיבלנו משימה להרוס את הבסיס", מספר טייב. "זו הזדמנות חד פעמית עבורנו - אין עוד פלוגה שעשתה דבר כזה, ובטח שלא בהיקפים כאלה. הריסת הבסיס מהווה הן תרומה חשובה למדינה ולקהילה והן לפלוגה - זכינו לאימון שבדרך כלל קורה רק במצבי אמת".

 

צילום: דובר צה

 

 

טייב מוסיף כי את מרבית ההריסה ביצעה הפלוגה מהר יותר מכפי שהיה מצופה. "עבדנו עם 7 דחפורי ענק מסוג D9 - כלים מאוד יעילים בהריסת מבנים. התחלנו שלשום בצהריים ותוך פחות מיום הרסנו את מרבית המבנים. היום (ג') אנחנו מבצעים השלמות ונסיים מחר בצהריים. מדובר במבנים ענקיים - סככות ששימשו למחסני חירום, ממש כמו כמה אולמי ספורט ענקיים שמחוברים יחד".

 

רס"ן אריאל גליקמן, קצין ביצורים בפיקוד צפון, מספר כיצד הגה את היוזמה לא להעסיק קבלן אזרחי כדי לבצע את הריסת המבנים בבסיס - אלא להשתמש בפלוגה של צה"ל. "על המשימה שמעתי במסדרונות של האגף הלוגיסטי וראיתי בה אפשרות להתייעלות כלכלית והזדמנות נדירה לאמן פלוגה קרבית בהריסת מבנים שלא תחת אש", הוא אומר.

 

לדבריו, "בדרך כלל החיילים מבצעים הריסת מבנים בעזה ובלבנון, ואלה שחייבים לבצע את המשימה הם האנשים הכי טובים - אנשי הקבע. כאן הייתה הזדמנות לבצע אימון מצוין לפלוגה קרבית, שחלק מהייעודים שלה זה להרוס מבנה. בסופו של דבר ביצענו את ההריסה מהר מאוד - כאשר עם קבלן אזרחי פעולה כזו הייתה לוקחת זמן רב יותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
עבודות ההריסה בבסיס כורדני
צילום: דובר צה"ל
צילום: דוברות קריית מוצקין
שכונת משכנות האומנים שבנייתה אמורה להמשיך על שטח בסיס כורדני
צילום: דוברות קריית מוצקין
פרויקט בנייה במתחם כורדני שכבר פונה
צילום: דורון גולן
מומלצים