שתף קטע נבחר

ב-2013: עוד 2 מיליארד שקל ערבות לחב' החשמל

האוצר הודיע להנהלת חברת החשמל שבשנה הבאה תקבל החברה ערבות מדינה לגיוס הלוואות בהיקף של עד 2 מיליארד שקל. הודעת האוצר הגיעה בתום דיונים ארוכים בין מנהלת חברת החשמל לנציגי המשרד, לאחר הגילויים החדשים בנוגע למצוקה הכספית של החברה

מנכ"ל משרד האוצר , דורון כהן, הודיע היום (ב') להנהלת חברת החשמל כי ב-2013 תקבל החברה ערבות מדינה לגיוס הלוואות בהיקף של עד 2 מיליארד שקל.

 

 • לגפני לא בוער לאשר ערבות מדינה לחברת החשמל
 •  

  הודעתו של כהן הגיעה בסיומם של דיונים ארוכים במנהלת חברת החשמל עם נציגי האוצר בשבועיים האחרונים, בעקבות גילויים חדשים בנוגע למצוקתה הכספית. חברת החשמל נמצאת בקשיים כספיים בעקבות חובות עבר גבוהים מאוד (כ-70 מיליארד שקל) ולאחרונה ביתר שאת בעקבות הפסקת הזרמת הגז ממצרים לישראל ומהצורך לרכוש במקום אותו גז נפט ופחם שהם חומרי גלם יקרים יותר.

    

  במשרד האוצר נאלצו להיחלץ לעזרת החברה, על מנת למנוע עלייה חדה במחירי החשמל, שהיא האמצעי היחיד שהיה מונע את קריסתה הפיננסית. בחברה חישבו, לבקשת אוצר, את היקף ההפסדים שיגרמו להם כתוצאה מהמחסור בגז ובהתאם לחישובים אלה קיבלו מהמדינה ערבות לגיוס הלוואות בהיקף של 3 מיליארד שקל. ההלוואות נועדו לאפשר לחברה לשרוד את תקופת המחסור בגז עד לתחילת הזרמת הגז ממאגר "תמר" הישראלי.

   

  לפני כחודש וחצי הודיעה החברה כי נפלה טעות בחישוב מצבה הכספי וכי היא תזדקק להלוואות נוספות כבר ב-2012 בהיקף של 1.4 מיליארד שקל. לאחר בדיקה, הודיעה הנהלת החברה לאוצר כי היא תוכל להסתפק בהלוואה של חצי מיליארד שקל וכי את יתרת ההפסד "תגלגל" לשנת 2013 על ידי דחיית תשלומים לספקים.

   

  כעת, חושב גובה ההפסד הצפוי בשנת 2013, כולל ההפסדים הדחויים מ-2012 וההפסדים שיגרמו כתוצאה מעיכוב בהגעת הגז ממאגר "תמר", והפסד זה צפוי לעמוד על לא יות רמ-2 מיליארד שקל, כך לפי חישובי חברת החשמל והאוצר. יש לציין כי בשלב זה טרם ידוע מתי בדיוק יגיע אותו גז, שאמור לגאול את חברת החשמל מהפסדיה הכבדים.

   

  לאחרונה הודיע מנכ"ל חברת נובל אנרג'י, המפעילה את הקידוח המאגר, כי הגז צפוי להגיע לכל המאוחר באפריל 2013.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים