שתף קטע נבחר

לגפני לא בוער לאשר ערבות מדינה לחב' החשמל

יו"ר ועדת הכספים כועס על פקידי האוצר, ודחה ביומיים האחרונים את בקשותיהם לאשר מתן ערבות מדינה להלוואות שתיקח חברת החשמל. "אני לא עובד אצל הפקידים ולא אהיה חותמת גומי שלהם. אני רוצה לדעת איך דירקטוריון חברת החשמל מתפקד ואיך נעלמו להם 1.4 מיליארד שקל"

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, חזר ודחה ביומיים האחרונים לחצים מלשכת שר האוצר ובכירי המשרד לכנס את הוועדה אתמול והיום (ה') כדי לאשר מתן ערבות מדינה להלוואות שתיקח חברת החשמל על סך 1 מיליארד שקל.

 

כתבות נוספות בנושא חברת החשמל :

 

להפצרות הטלפוניות הרבות לכך שיתחשב במצוקה הכספית של החברה, השיב גפני לדבריו: "אם זה כל כך דחוף, אז תורידו את הכסף מהשכר שלהם" - כלומר של שכר עובדי החברה.

 

"שום דבר איננו ולא יהיה מובן מאליו", אומר גפני. "אני לא עובד אצל הפקידים ולא אהיה חותמת גומי שלהם. לא יכול להיות שהם ימרחו לנו משהו ואנחנו נאשר. יש לי שאלות מקצועיות ואני רוצה ללמוד את הדברים ואולי אצטרך לשבת קודם עם ראשי החברה. אני רוצה לדעת איך הדירקטוריון מתפקד ואיך נעלמו להם 1.4 מיליארד שקל. איך קרה שלא מזמן הם דיברו אצלנו על ערבות של חצי מיליארד וזה קופץ למיליארד?".

 

גפני לא מסתפק בהסברי מנכ"ל האוצר שאמר לו בטלפון, לדבריו, ש"הם מעלים את הערבות למיליארד בגלל סיבות רבות". "אני מרוגז על פקידי הממשלה. מערכת היחסים בינינו היא לא הדדית. אצלם כל דבר שהם צריכים ממני הוא דחוף, אבל דברים שאני חוזר ומבקש והם צריכים לעשות, הם לא עושים".

 

כשנשאל גפני "מה למשל?", השיב: "למשל רשות המסים עושה מה שהיא רוצה. מזמן העברנו חוק שנותן פטור ממס לסטודנטים על מלגות, אבל הם עושים את המוות למבקשי הפטור בניגוד לחוק; או כשאני מבקש משהו בנושאים ציבוריים כבדי משקל, כמו למשל חישוב מס מאוחד לבעלי ואישה בעסק משותף. הם הקימו ועדה והבטיחו מסקנות באוגוסט. עכשיו נובמבר ועוד אין כלום. אני אתחשב בבקשות הדחופות שלהם כשהם יתחשבו בבקשות הדחופות שלנו".

 

לדברי גפני, "אני לא רוצה להזיק. אבל הם צריכים לדעת אני לא עובד שלהם, כשהם עצמם לא עובדים באותה מהירות שהם דורשים ממני. הנה עומדת על הפרק הארכת תוקף הטבות המס לתושבי שדרות ועוטף עזה. בניגוד לדעת האוצר קבענו בחוק שהארכת התוקף תהיה באישור הוועדה. אני חוזר ומבקש מפקידי האוצר לקבל רשימות שונות ונתונים והם לא נותנים. זה לא חדש בשבילי, כרגיל הם יביאו את זה ברגע האחרון, אז הם יכתיבו לי מתי לקיים ישיבות?".

 

כללים חדשים לכינוס ועדות  

בפגרת הבחירות הנוכחית קבעה הכנסת כללים חדשים לכינוס הוועדות. בפגרות רגילות ועדת הכספים רשאית לשבת לפי הצורך. עתה, כל ישיבה מחייבת אישור של יו"ר הכנסת ושל "ועדת הסכמות" שמורכבת מנציגי הקואליציה והאופוזיציה. גפני מבקש את החופש המקובל גם עכשיו בידיעת הנושאים שעל סדר יומה של הוועדה שחייבים באישור לפני סוף השנה והבחירות.

 

בנוסף, הוא חייב להודיע על כל ישיבה לפחות ארבעה ימים מראש. במגבלות הללו הוא לא יכול לקיים את הישיבה הקרובה של הוועדה לפני יום ד' הבא, אפילו אם יחליט עד סוף השבוע להקדים אותה, שכן ההודעה על מועד הישיבה לא תצא לפני יום א', כך שלא בטוח אם יספיקו לאשר בשבוע הבא את הערבות לחברת החשמל ואת הארכת הטבות המס לעוטף עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
משה גפני, יו"ר ועדת הכספים
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים