שתף קטע נבחר

תינוק לאם פונדקאית לא יהודייה צריך לעבור גיור?

שאלה:

 

אנחנו זוג ידועים בציבור (לא נשואים), יהודים, בתהליך פונדקאות בחו"ל. הפונדקאית אינה יהודייה. האם התינוק יצטרך לעבור תהליך גיור? העובר הינו שלנו באופן מלא (זרע+ביצית). האם יש משמעות לכך שאיננו נשואים? (יעל, אזור המרכז)

 

תשובה:

 

שלום רב,

 

נושא הפונדקאות הינו נושא מורכב מאוד, בעל היבטים רבים ומשמעויות הרות גורל לילד, ועל כן יש צורך בבירור אישי שיענה על כל ההיבטים, בכדי שהילד שייוולד לא "יסחב" על גבו בעיות שונות. השאלה המרכזית שעומדת כאן על הפרק היא מי האם של הילד? קיימות שתי אפשרויות: האם הגנטית – זו שהחומר הגנטי שלה או האם הפונדקאית – זו שנושאת את ההיריון ברחמה.

 

באופן טבעי, שתי הפונקציות, הגנטית ונשיאת ההיריון והלידה, באות יחד. השאלה מתעוררת כשמפרידים בין המרכיבים השונים, ואז בין הסוגיות המתעוררות עולה גם שאלתך שלך: אם האם הגנטית היא האם, והיא יהודייה - הילד יהיה יהודי, אולם אם האם הפונדקאית היא האם, הילד אינו יהודי, ויצטרך לעבור תהליך גיור.

 

פוסקי ההלכה החשובים בדורות האחרונים דנו בשאלת זו באריכות רב. מבחינה הלכתית לכאורה אין הבדל אם הזוג נשוי או לא. לכל הנושא הזה יש היבט משפטי מאוד מורכב, שעוסק בחוזה הפונדקאות בין הזוג לבין האם הפונדקאית, וגם אותו יש לבחון בצורה רצינית. כפי שפתחתי, עליכם לקבל ליווי אישי שיסדיר את מעמדו ההלכתי והחוקי של הילד. למקורות נוספים ראי כאן.

 

ברכה והצלחה. (משיב: הרב ירון דוראני)

 

לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

לפנייה לכתב/ת
מומלצים