שתף קטע נבחר

לפני הבחירות: נתניהו רוצה להקים יישוב דרוזי

רה"מ ביקש מהאוצר מיליון שקל לצורך תכנון יישוב קהילתי דרוזי חדש בגליל המערבי. הסיבה להחלטה: מצוקת הדיור של העדה הדרוזית. ההחלטה נופלת חודשיים לפני הבחירות ובעיתוי תמוה, משום שבעיות הדיור של הדרוזים נידנות מזה זמן רב

כחודשיים לפני הבחירות וכשהפריימריז בפתח: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקש ממשרד האוצר העברה תקציבית של מיליון שקל לצורך תכנון יישוב קהילתי דרוזי חדש בגליל המערבי - כך נודע ל-ynet.

 

כתבות נוספות בנושא דרוזים בערוץ הנדל"ן :

נמשך עיכוב הסיוע בקרקעות לחיילים דרוזים

כך "מסייעת" המדינה לחיילים דרוזים משוחררים

 

במשרד ראש הממשלה מתכוננים להגיש הצעת מחליטים דחופה לממשלה ביום ראשון הקרוב, במטרה להעביר את הכסף מקופת המדינה אל משרד ראש הממשלה, ולהניע את תהליכי התכנון לקראת הקמת היישוב החדש.

 

ההחלטה נופלת בעיתוי תמוה, בהתחשב בכך שבעיות הדיור של הדרוזים נידונות כבר זמן רב, מבלי שהתקבלה החלטה להקצות כסף לעניין. הדרישה הנוכחית מוצגת בהצעה כפעולת המשך להחלטות הממשלה שהתקבלו ביולי 1998 ובפברואר 2011.

 

מקובל כי החלטות ממשלה בעלות השלכה תקציבית, במיוחד כאלה המיטיבות עם מגזר מסוים באוכלוסייה, נדחות עד לאחר הבחירות. טרם נודע אם משרד האוצר או היועץ המשפטי לממשלה יתנגדו להצעה. יצוין כי עבודת התכנון להקמת יישוב חדש היא משימה שמוטלת, בדרך כלל, על משרדי השיכון או הפנים - ולא על משרד ראש הממשלה.

 

העילה להחלטה: מצוקת הדיור של העדה הדרוזית 

העילה להחלטה, כפי שהיא מוצגת במסמכים שהועברו למשרדי הממשלה, היא מצוקת הדיור של העדה הדרוזית, הנובעת ממספר גורמים: אי יכולתם של הדרוזים לגור ביישובים שבהם חיים בני עדות אחרות; אי זמינות של קרקע נאותה לבנייה; והמבנה הטופוגרפי של יישובי הדרוזים אשר מקשה על הרחבתם.

 

במסמך שהוציא משרד ראש הממשלה צוין כי בשל מצוקת הדיור במגזר הדרוזי, פעילים דרוזים רבים בוחרים שלא להתחתן - מכיוון שהקוד הדתי והחברתי בעדה כורך נישואים ברכישת בית.

 

האתר שנבחר להקמת היישוב הקהילתי הדרוזי הוא חורבת ענבל, הנמצאת על שלוחת יחיעם שבגליל המערבי. השטח משתרע על כ-900 דונם, ובשלב ראשוני ניתן יהיה לבנות עליו 350 בתים.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "התוכנית, העוסקת בהקמת יישוב דרוזי חדש, מתגבשת מזה כשנה במשרד ראש הממשלה, כמשרד האחראי על הטיפול בעדה הדרוזית. זאת בשל מצוקת הדיור הגדולה הקיימת ביישובים הדרוזים, בין היתר בשל מיקומם שלא מאפשר את הרחבתם, ובמטרה שלא לשתק את עבודת הממשלה ולהמשיך בביצוע תוכניות מקצועיות לתועלת האזרחים והכלכלה. יצוין כי ככל הצעה המובאת לאישור הממשלה בתקופת בחירות, גם הגשת הצעה זו אושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, לאחר שבחן את הסוגיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דלית אל כרמל. בקרוב יקום יישוב דרוזי נוסף?
צילום: אלעד גרשגורן
נתניהו. החלטה בעיתוי תמוה
צילום: אבי רוקח
מומלצים