שתף קטע נבחר

בעקבות פעולת צה"ל: שגריר מצרים מוחזר לארצו

לפי דיווח בטלוויזיה המצרית, תקיפות צה"ל ברצועה הניעו את ממשל מורסי להחזיר את השגריר בתל-אביב לקהיר. מוקדם יותר דרש שר החוץ המצרי מישראל "לעצור את ההתקפות באופן מיידי". האחים המוסלמים: "לעצור את הטבח נגד הפלסטינים"

מצרים עוקבת אחר הנעשה ברצועת עזה בעקבות חיסולו של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי והערב (יום ד') דיווחה הטלוויזיה המצרית כי קהיר החליטה להחזיר את שגריר מצרים בתל-אביב עאטף סאלם. עדיין לא ברור אם מדובר בחזרה להתייעצויות או בחזרה לטווח ארוך יותר. במקביל, הטלוויזיה המצרית דיווחה כי הנשיא מוחמד מורסי קרא לזמן את שגריר ישראל בקהיר כדי למחות בפניו על פעולת צה"ל בעזה. מוקדם יותר גינה שר החוץ המצרי מוחמד עמרו את סדרת התקיפות של צה"ל ברצועה ואמר כי "ההסלמה הישראלית חמורה ביותר והיא מגיעה בשלב קריטי באזור המזרח התיכון – מה שמאיים להבעיר את המצב באופן חמור".

 

חיסול אחמד ג'עברי - דיווחים נוספים ב-ynet

צה"ל מזיז חטיבות, היערכות לפעולה קרקעית

חייו ומותו. זהו רמטכ"ל חמאס שהחזיק בשליט

זמן קצר אחרי החיסול: צבע אדום בחוף אשקלון  

 

בהודעה שמסר דובר הנשיאות במצרים, יאסר עלי, נאמר כי הנשיא מוחמד מורסי הורה להחזיר את השגריר מישראל וכי מורסי עוקב בשעות האחרונות אחר התוקפנות העושקת נגד רצועת עזה. הוא טען כי מורסי הורה לנציג מצרים באו"ם לקרוא לישיבת חירום במועצת הביטחון. כמו כן הוא קרא למזכ"ל הליגה הערבית לכנס ישיבת חירום של שרי החוץ הערבים. הוא מסר את תנחומיה של מצרים לתושבי רצועת עזה בעקבות ההסלמה

 

שר החוץ המצרי עמרו דרש מישראל "לעצור את ההתקפות נגד רצועת עזה באופן מיידי ולהימנע מכל דבר שעלול להסלים את המצב". הוא גם הזהיר את ישראל מההשלכות של ההסלמה ומההשלכות השליליות שלה על הביטחון והיציבות של האזור.

 

במקביל, מפלגת "החירות והצדק" של תנועת האחים המוסלמים פרסמה אחר הצהריים הודעה שבה גינתה בחריפות את חיסולו של ג'עברי. בהודעה נאמר כי "הפשע הזה מצריך מהלך ערבי ובינלאומי מהיר על-מנת לעצור את מעשי הטבח נגד העם הפלסטיני הנצור ברצועת עזה ושממשלת ישראל משתמשת בו כקלף מיקוח במסגרת הסכסוך הפוליטי בתוך ישראל".

 

עוד נאמר בהודעה כי "החזרה למדיניות החיסולים נגד בכירים בארגון חמאס מדגישה כי הכיבוש הישראלי רוצה לגרור את האזור לחוסר יציבות, אולם על מדינת הכיבוש לדעת כי השינוי שחל באזור הערבי ובייחוד במצרים, לא יאפשר להציב את העם הפלסטיני תחת המעמסה של התוקפנות הישראלית כפי שהיה בעבר". מפלגת השלטון המצרית גם הביעה את תנחומיה למנהיגי ההתנגדות הפלסטינית, לארגון חמאס ולעם הפלסטיני על מותו של ג'עברי.

 

"הכיבוש הישראלי רוצה לגרור את האזור לחוסר יציבות". עזה, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"הכיבוש הישראלי רוצה לגרור את האזור לחוסר יציבות". עזה, היום(צילום: רויטרס)

 

חבר לשכת ההכוונה בארגון האחים המוסלמים, מוסטפא א-רנימי, הכריז כי הארגון מפציר בהנהגה המצרית לנקוט עמדה מכרעת ביחס לתוקפנות הישראלית נגד רצועת עזה. הוא אמר בשיחה עם סוכנות הידיעות "אנטוליה" כי הארגון קורא שוב להחזיר את השגריר המצרי בישראל ולגרש את השגריר הישראלי ממצרים.

 

א-רנימי הוסיף כי "אנו מצפים מההנהגה המצרית שיהיה לה תפקיד רב בעמידה נגד ההפרות הישראליות, שיעלה בקנה אחד עם ההיקף של התוקפנות הישראלית. לנשיא מורסי לא חסרה הלאומיות או הערביות על מנת לאמץ עמדה תקיפה ביחס למה שקורה, אולם החלטתו תלויה בראייה

 המלאה של הדברים מנקודת מבט עליונה". הוא הוסיף כי "הארגון ייצא בהפגנות רחבות היקף על-מנת לגנות את התוקפנות ביום שישי וייתכן שהן יוקדמו למחר על מנת להזדהות עם העם הפלסטיני ולקרוא למדינות ערב ולעמים הערביים לצאת להפגין באותו זמן".

 

גם באיראן גינו הערב בחריפות את תקיפות צה"ל ברצועה. דובר משרד החוץ בטהרן, רמין מהמנפרסט, אמר כי הפעולה היא "סימן נוסף לברבריות של המשטר הציוני. אנחנו מאמינים שאחת המטרות של הפשעים האלה היא לכסות על בעיות פנימיות של הציונים".

 

חבר הפרלמנט האיראני איסמאעיל כוסרי אמר בהתייחסותו לתקיפות בעזה כי "המשטר הציוני רוצה לשקם את רוחו, אבל עליו להבין שעכשיו זה לא מה שהיה פעם והעם הפלסטיני יגיב". כוסרי, חבר ועדת חוץ וביטחון בפרלמנט בטהרן שנחשב למקורבו של מחמוד אחמדינג'אד, הוסיף בראיון לסוכנות הידיעות "פארס" כי הפעולה הזו "תזיק לישראל ואינה מובילה לשום מקום".


פורסם לראשונה 14/11/2012 19:45

 

בהכנת הכתבה השתתף דודי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שלב קריטי באזור המזרח התיכון". עזה, היום
צילום: AP
צילום: AP
"לנשיא מורסי לא חסרה הלאומיות או הערביות על מנת לאמץ עמדה תקיפה"
צילום: AP
מומלצים