שתף קטע נבחר

דקה אחר דקה: היממה הראשונה של "עמוד ענן"

זה התחיל עם חיסול רמטכ"ל חמאס ג'עברי, המשיך עם מטחי רקטות רבים מהרצועה ועם נפגעים בשני הצדדים, אך זה עדיין נראה רחוק מסיום. כך עברו 24 השעות הראשונות במסגרת המבצע של צה"ל ברצועה. כל הדיווחים

16:00. מדיניות החיסולים מתחדשת - וצה"ל פוגע בראש. חיל האוויר תוקף בעזה את רכבו של רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי, ארגון הטרור מודיע דקות לאחר מכן כי ראש הזרוע הצבאית ובנו נהרגו בתקיפה. זהו מהלך הפתיחה של מבצע "עמוד ענן".

 

16:30. בשעה הראשונה שלאחר חיסול ג'עברי, משמיד חיל האוויר את רוב טילי הפאג'ר ארוכי הטווח שבארסנל של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. בסך הכול תקף צה"ל כ-20 בורות שיגור והשמיד עשרות רקטות וטילים. הרמטכ"ל בני גנץ, שקודם למבצע ערך תרגיל הונאה במטרה "להרדים" את הארגונים בעזה, מפקד ישירות על תקיפות צה"ל מהקריה בתל-אביב.

 

16:40. אזעקה ראשונה אחרי חיסול הראש. צבע אדום במועצת חוף אשקלון.

 

16:45. הפלסטינים מדווחים על ניסיון חיסול של בכיר נוסף. ככל הנראה אותו בכיר, מפקד חטיבת רפיח ראאד עטאר, שרד את התקיפה.

 

17:00. חמאס מאיים: נפתחו שערי הגיהינום, נשרוף את ערי ישראל.

 

17:30. צווי 8 ראשונים נשלחים לאנשי פיקוד העורף ולמילואימניקים נוספים, צה"ל מחליט להזיז חטיבות דרומה לקראת אפשרות של כניסה קרקעית לרצועת עזה.

 

19:40. הנשיא שמעון פרס מעדכן בהתפתחויות את נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה. "יש גבול למה שישראל מסוגלת לספוג", אומר פרס לנשיא האמריקני, שנבחר בשבוע שעבר לקדנציה נוספת.

 

20:00. מטחי רקטות לבאר-שבע ולאופקים. שניים מהגראדים מתפוצצים בבירת הנגב ומסבים נזק למכוניות ולחנויות, אחרים נופלים בשטח פתוח. כיפת ברזל מיירטת כמה מהשיגורים.

 

סימני מתקפת רקטות בשדרות (צילום: זאב טרכטמן) (צילום: זאב טרכטמן)
סימני מתקפת רקטות בשדרות(צילום: זאב טרכטמן)

 

20:20. ספינות טילים של חיל הים תוקפות יעדי טרור בצפון רצועת עזה.

 

21:30. בעקבות חיסול ג'עברי, מחזירה מצרים להתייעצויות בקהיר את שגרירה בתל-אביב, עאטף סאלם. עוד לפני פתיחת מבצע "עמוד ענן", השיבה ישראל את השגריר בקהיר, יעקב אמיתי, מחשש לביטחונו. גם עובדי משרד החוץ פונו.

 

22:00. הירי מעזה נמשך ללא הפסקה. רקטות נורות לאשדוד, למועצת שער הנגב ולמועצת אשכול, שם נפלו עשר רקטות תוך 20 דקות. בכל המקרים אין נפגעים.

 

שלושה הרוגים. הבית שספג פגיעה ישירה בקריית מלאכי (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
שלושה הרוגים. הבית שספג פגיעה ישירה בקריית מלאכי(צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

23:25. לראשונה מאז תחילת המבצע, אזעקות נשמעו גם בגדרה ובגן יבנה. הרקטה, שנורתה לאזור שבין אשדוד לגן יבנה, יורטה על ידי כיפת ברזל.

 

23:30. בכינוס מיוחד של הקבינט אישר פורום השרים לצה"ל לגייס מילואים. כמו כן, ניתן לפורום השלישייה - ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק ושר החוץ אביגדור ליברמן - אור ירוק להחלטות בהמשך המבצע בעזה.

 

00:00. סיכום הערב הראשון - כיפת ברזל יירטה 27 רקטות מתוך 32 שנורו למרכזי האוכלוסייה. בסך הכול 83 רקטות נורו מרצועת עזה. 14 בני אדם לקו בחרדה, אחד נפגע קל מרסיסים. ברצועה נהרגו עשרה בני אדם, בהם ג'עברי. בהרוגים - תינוק בן 10 חודשים.

 

ריקנות ברחוב מרכזי בבאר שבע (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ריקנות ברחוב מרכזי בבאר שבע(צילום: הרצל יוסף)

 

2:39. אזעקות גם בלילה. באר-שבע, מועצת בני שמעון, אופקים, רהט, אשקלון ומועצת אשכול על הכוונת. אין נפגעים, אך כמה מהרקטות גורמות לנזק. מפעל באשקלון ובית ספר באופקים נפגעו. גם צה"ל ממשיך לתקוף בלילה ברצועה, שלושה מחבלים נהרגו בחאן יונס.

 

3:10. הנשיא האמריקני ברק אובמה משוחח עם נשיא מצרים מוחמד מורסי ומבהיר לו: "לישראל זכות להגן על עצמה".

 

4:00. מועצת הביטחון של האו"ם מתכנסת ודנה בהסלמה בדרום. השליח הפלסטיני לאו"ם מכנה את פעולת צה"ל "מתקפה מרושעת", השגרירה האמריקנית אומרת כי "אין דבר שמצדיק את האלימות מצד חמאס" - והישיבה ננעלת ללא החלטה.

 

7:30. הבוקר נפתח במטחי רקטות. גראדים לאשדוד, לבאר-שבע ולאופקים, רקטות לאשקלון, מועצות חוף אשקלון ושפיר וירי פצצות מרגמה גם למועצת אשכול, שם נפגע לול.

 

8:43. העורף הישראלי סופג פגיעה קשה: שלושה הרוגים בפגיעה ישירה בבית בקריית מלאכי. בני זוג בשנות ה-20 לחייהם ואישה נוספת נהרגו מרקטה שפגעה בביתם בעיר. כמה בני אדם נפצעו, ובהם ילד בן 4 שמצבו בינוני עד קשה ושני תינוקות שנפצעו קל.

 

10:00. הירי לא פוסק. גם קריית גת מצטרפת למפת הערים שבהן נפלו רקטות, בבאר טוביה נשמעת אזעקה. בינתיים, ארגוני הטרור ממשיכים לטווח את אשדוד, באר שבע, אשקלון ויישובי עוטף עזה - וכיפת ברזל ממשיכה ליירט עשרות רקטות.

 

11:30. אש גם בחזית הצפונית. חייל צה"ל נפצע קל מאוד מירי סורי תועה שפגע באזור מוצב ישראלי ברמת הגולן.

 

12:24. במרכז ובצפון החלו התארגנויות לאירוח תושבים מהדרום. עיריות נתניה וכפר סבא הזמינו את תושבי הדרום להתארח אצל משפחות בשתי הערים.

 

12:29. ברחבי הארץ מתארגנות הפגנות בעד ונגד מבצע צה"ל בעזה. בכניסה לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה העברית נשאו סטודנטים יהודים דגלי ישראל וקראו לצה"ל "לנצח את הטרור" ובמקביל הפגינו סטודנטים ערבים, נשאו דגלי פלסטין וגינו את התקיפה ברצועה.

 

שיגור רקטה מרצועת עזה (צילום: AP) (צילום: AP)
שיגור רקטה מרצועת עזה(צילום: AP)

 

12:42. ההפגזה למערב הנגב נמשכת. חמש רקטות נורו לעבר באר שבע, אופקים ושער הנגב.

 

12:44. חיל האוויר ממשיך לתקוף בעזה. גורמים רפואיים ברצועה דיווחו על שני פלסטינים הרוגים ופצוע אחד.

 

12:48. נשיא מצרים מוחמד מורסי ממשיך להתייצב לצד הפלסטינים. "אני עומד לצדם וחותר להפסיק את התוקפנות הישראלית נגד עזה", אמר מורסי.

 

13:20. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע שהוא מקצר את ביקורו באירופה בשל המצב ברצועה. "אנטר את ההסלמה הישראלית נגד עזה ואפעל כמיטב יכולתי כדי לעצור אותה", אמר אבו מאזן.

 

14:23. שר החוץ הבריטי ויליאם הייג מאשים את חמאס באחריות הראשונית למשבר בין ישראל לעזה. הייג אמר כי הוא "מגנה בחריפות את ירי הרקטות של חמאס מרצועת עזה לדרום ישראל".

 

14:51. כמעט יממה לאחר החיסול, הסתיימה בעזה הלווייתו של אחמד ג'עברי. בכירי חמאס נעדרו מההלוויה מחשש שיחוסלו בידי צה"ל.

 

14:52. רוסיה טענה כי המתקפה הישראלית בעזה היא תגובה "חסרת פרופורציות". עם זאת, דובר משרד החוץ במוסקבה הוסיף כי "המתקפות מעזה על דרום ישראל גם הן חסרות פרופורציה, במיוחד כאשר אזרחים נפגעים בשני הצדדים".

 

14:58. שלושה חיילי צה"ל נפצעו מפגיעת פצצת מרגמה באזור אשכול. אחד מהם נפגע באורח בינוני ושני האחרים קל.

 

15:26. אזעקות בשדרות. מערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט שש רקטות שנורו לעבר העיר.

 

16:00. יממה אחרי החיסול. סיכום ביניים: 138 נפילות רקטות בשטח ישראל, 87 יירוטים מוצלחים של כיפת ברזל ו-227 יעדי טרור בעזה הותקפו על-ידי צה"ל. סופו של המבצע עדיין לא נראה באופק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
המבצע התחיל. ג'עברי מחוסל
צילום: רויטרס
התגובה מעזה מגיעה, בנתיבות נכנסים למקלט
צילום: EPA
פגיעה ישירה בקריית מלאכי. שלושה הרוגים
צילום: EPA
מומלצים