שתף קטע נבחר

צה"ל ממשיך לתקוף בעזה: 3 נהרגו בבית חאנון

הצבא מוסיף ומרכז כוחות בדרום, והתקיפות האוויריות נמשכות. בישראל ציפו ללילה קשה, וחששו שחמאס יגביר את ירי הרקטות. הלחץ הבינלאומי להפסקת אש עולה מדרגה: היום יגיע לרצועה ראש ממשלת מצרים. פורסם סרטון: "ירי טילי פאג'ר 5 לת"א"

צה"ל ממשיך להיערך לאפשרות של כניסה קרקעית ברצועה - ובינתיים מוסיף לכתוש את רצועת עזה מהאוויר: מקורות פלסטיניים דיווחו כי אחרי שעה קלה של הפוגה, חיל האוויר חידש במלוא הכוח את התקיפות ברצועה. בכל רחבי עזה דיווחו על תקיפות של צה"ל. הגורמים הפלסטיניים דיווחו כי מעט אחרי 23:00 בלילה תקף חיל האוויר מבנה בעיירה בית חאנון שבצפון הרצועה. בתקיפה זו נהרגו שלושה בני אדם, בהם ילד. לפי סוכנויות הידיעות 19 פלסטינים נהרגו מתחילת המבצע. במקביל פרסמה הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי סרטון שלטענתה מראה את ירי טילי הפאג'ר 5 לגוש דן. התקיפות ברצועת עזה נמשכו גם בשעות הבוקר.

 

עדכונים אחרונים מהלחימה בדרום - לחצו כאן

מבצע "עמוד ענן " - כתבות נוספות ב-ynet:

מאמצים להביא לרגיעה: מזכ"ל האו"ם יגיע לארץ

 

מוקדם יותר אמש תקפו מטוסי קרב של חיל האוויר וספינות טילים של חיל הים כ-70 עמדות שיגור תת-קרקעיות שנועדו

לירי לטווח בינוני (עד 40 קילומטרים) לעבר יישובי ישראל - תוך שעה אחת בלבד. בתקיפות השתתפו מטוסי קרב וספינות טילים של חיל הים. בסך הכול, מתחילת המבצע הותקפו יותר מ-320 יעדים. כיפת ברזל יירטה 130 רקטות ונמנו עד כה 306 נפילות של רקטות ופצצות מרגמה בשטח ישראל.

 

 

מקורות פלסטיניים ברצועת עזה דיווחו כי מפקד גדודי חללי אל-אקצה ברצועת עזה, סאלם ת'אבת, ניצל מחיסול אחרי שחיל האוויר תקף את ביתו. בנוסף, דיווחו בעזה כי צה"ל פגע בגנרטור שנמצא במחנה הפליטים שאטי, קרוב לביתו של ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה.

 

בשעות הלילה דיווחה רשת CNN כי שר ההגנה האמריקני, לאון פאנטה, שוחח עם שר הביטחון, אהוד ברק, בנוגע להתפתחויות האחרונות ברצועת עזה. מקור ביטחוני בכיר בארצות הברית אישר כי בשיחה, שנערכה בימים האחרונים, דנו השניים ב"מתקפות הבלתי מתקבלות על הדעת של חמאס וארגונים נוספות בעזה", ובנוסף ביטא שר ההגנה את העמדה האמריקנית, שלפיה "לישראל הזכות להגן על עצמה".

 

במהלך שעות הערב אמש, מאז השעה 20:30 לערך ולמשך מספר שעות, לא נרשמו שיגורים מרצועת עזה לכיוון ישראל עד הירי למועצה האזורית בני שמעון ב-23:30, אבל ההערכה היא שזהו רק השקט שלפני הסערה.

  

השר להגנת העורף אבי דיכטר פנה אמש לראשי היישובים שנמצאים תחת איום כדי לעדכן אותם באפשרות להסלמה במהלך הלילה. הוא ביקש מהם להיות עירניים ולהיערך ללילה קשה. דיכטר השתתף בלילה בדיון שכינס ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ישתתפו שר הביטחון אהוד ברק, שר החוץ אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ כדי לאשר את המשך תוכניות מבצע "עמוד ענן".

 

הנטייה של הדרג המדיני היא להמשיך ולהרחיב את המבצע. שר הביטחון מבקש לגייס עוד 30 אלף חיילי מילואים בעקבות הירי לעבר גוש דן, שחידד את ההכרה בדרג המדיני הבכיר - אין מנוס מחומת מגן ברצועת עזה כדי לשבור אחת ולתמיד את יכולות הטרור של החמאס.

 

בישראל חששו שכוונת ראש ממשלת מצרים להגיע היום לעזה תעודד את חמאס לנצל את הביקור לירי נרחב לפני הגעתו של הישאם קנדיל, מתוך הנחה שישראל תחשוש לתקוף בעזה בזמן שראש הממשלה המצרי נמצא שם. גם כוונתו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן להגיע לביקור במצרים וכוונתו של מזכ"ל האו"ם באן קי מון להגיע ביום שלישי הבא למסע דילוגים באזור בניסיון להביא להפסקת אש - עשויים להביא את ישראל להכרה שעליה למצות את כל יכולות האש שלה לפני שחלון הזמן המדיני שנפתח עבורה ייסגר.

 

המסר ששיגרה אמש ישראל לקהילה הבינלאומית הוא שהפסקת אש אינה עומדת כעת על הפרק. שר החוץ ליברמן אמר כי ישראל לא תסכים להפסקת אש שתופר בתוך שבועיים. ישראל, לדבריו, תמשיך בתקיפות עד שהחמאס יתחנן להפסקת אש וישראל תוכל לקבוע אז כללי משחק חדשים ולאורך זמן.

 

צה"ל תוקף ללא הפסקה בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צה"ל תוקף ללא הפסקה בעזה(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

בצה"ל אמרו שבמהלך יום חמישי הותקפו יותר מ-100 אזורי שיגור ברחבי רצועת עזה, בהם כ-70 עמדות שיגור תת-קרקעיות שנועדו לירי לטווח בינוני (עד 40 קילומטרים). על פי דובר צה"ל, מתחילת המבצע הותקפו יותר מ-300 מטרות ברחבי רצועת עזה.

 

בשעות הצהריים אתמול המשיכו כוחות שיריון של צה"ל לתקוף יעדי טרור בצפון הרצועה. אמש ירו לוחמי ספינות חיל הים לעבר מטרות בקו החוף של הרצועה. מצה"ל נמסר שמתחילת המבצע יורטו על ידי מערכת "כיפת ברזל" יותר מ-130 רקטות.

 

מזכ"ל האו"ם לישראל, ראש ממשלת מצרים לעזה

בינתיים, ישראל ממשיכה בהכנות גם למבצע קרקעי אפשרי ברצועת עזה ומשרד הביטחון נערך להרחבת גיוס המילואים בעקבות החרפת המצב בדרום. היועץ המשפטי למערכת הביטחון, אחז בן ארי, הגיש לממשלה בקשה לאישור גיוס של 30 אלף חיילי מילואים. הבקשה לאשר גיוס מילואים נרחב הוגשה לאחר שנורו לראשונה מזה 21 שנה טילים על גוש דן,

שלא גרמו לנפגעים או נזק. מוקדם יותר נורו גם רקטות לאזור ראשון לציון, לראשונה מאז חיסול רמטכ"ל חמאס אחמד ג'עברי.

 

בזמן שמבצע "עמוד ענן" נמשך במלוא עוזו - וכך גם ירי הרקטות לדרום ולמרכז - הודיעה ממשלת חמאס בעזה כי ראש ממשלת מצרים, הישאם קנדיל, יבקר היום ברצועת עזה. יחד עם קנדיל יגיע גם ראש המודיעין המצרי, מוחמד רפאת. דובר לשכת הנשיאות בקהיר אישר את ביקורו של קנדיל, ואמר כי נעשה בהנחייתו של נשיא מצרים, מוחמד מורסי. דוברו של מורסי הוסיף כי ביקורו של קנדיל נועד להדגיש את הזדהותה של מצרים עם תושבי הרצועה בעמידתם בפני "התוקפנות הישראלית האכזרית" ולהיענות לצרכים הדחופים של העם הפלסטיני.

 

בינתיים, במקביל נמשכות הן תקיפות צה"ל בעזה, הן שיגורי הרקטות מכיוון הרצועה והן המאמצים הבינלאומיים להביא לרגיעה. נשיא צרפת, פרנוסאה הולנד שוחח אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במטרה למנוע הסלמה נוספת בלחימה בדרום. מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, צפוי להגיע לאזור ביום שלישי בניסיון להביא להפסקת אש בין ישראל וחמאס. באן צפוי לבקר בירושלים, ברמאללה ובקהיר, אך ככל הנראה לא יגיע לרצועת עזה.


פורסם לראשונה 15/11/2012 23:37

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון ורועי קייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפות ברצועת עזה
צילום: AFP
הכוחות בדרום
צילום: רויטרס
מומלצים