שתף קטע נבחר

צילום: EPA

עזה: פחד מהטילים, שמחה על "הירי לרמת השרון"

פעיל חמאס ריבחי רנתיסי מספר על המצב הקשה ברצועה: "כמעט בכל רגע יש הפצצה, הרחובות ריקים והעסקים סגורים". הנחמה: דיסאינפורמציה על ממטרי טילים בת"א ובירושלים. הוא טוען שבחמאס רוצים הפסקת אש ובטוח שישראל מנהלת מלחמה פסיכולוגית בדיבורים על כניסה קרקעית

פחד גדול עוטף בימים האחרונים את תושבי רצועת עזה כאשר חיל האוויר הולם ברצועה במהלך מבצע "עמוד ענן ". "המצב נורא ואיום. כמעט בכל רגע יש הפצצה. אנחנו שומעים את הפיצוצים וזה ממש קטסטרופה" - כך מתאר בשיחה עם ynet ריבחי רנתיסי, פעיל חמאס ברצועת עזה ובעברו אחד מדוברי התנועה, את המצב בימים האחרונים. "כל העסקים סגורים והרחובות ריקים מאדם. אף אחד לא מסתובב בחוץ".

 

לכל הידיעות על מבצע "עמוד ענן "

 

כותרות אחרונות:

חיל האוויר חיסל מפקדים בחמאס, ירי לאשדוד

התשיעייה התכנסה, אושר גיוס 75 אלף חיילים

קריאות תמיכה לג'עברי בהפגנות במגזר הערבי

רקטה ליד פלסטינים בגדה: 'חלונות התנפצו בכפר'

הנחיות פיקוד העורף: איך להתגונן בזמן אזעקה?

 

למרות הדכדוך של תושבי הרצועה, רנתיסי טוען כי הדבר היחיד שמעודד את התושבים הוא המידע על הירי שמבוצע מעזה לעבר יישובי הדרום ובעיקר כאשר ישנו ירי לעבר יעד מרוחק כמו תל-אביב או אזור ירושלים. "זה מה שמנחם את התושבים כאן. התגובה של חמאס על חיסולו של ג'עברי ועל ההפצצות שסופגת הרצועה גורמים לתושבים כאן לשמוח".

 

"טילים בתל-אביב - הישג אדיר"

רנתיסי מתאר כי בזמן שהגיעו הדיווחים על ירי לעבר תל-אביב פרצה שמחה רבה ברצועה. "שומעים ברחובות צהלות של אנשים ששמעו אפילו על טילים שנפלו בתל-אביב ואפילו יותר רחוק, ברמת השרון".

 

בעקבות הדיסאינפורמציה שבה מזין חמאס את תושבי רצועת עזה, התושבים שם בטוחים שהזרועות הצבאיות מצליחות להמטיר טילים על תל-אביב ועל ירושלים. כמו כן, התושבים מדווחים בכלי התקשורת על כך שחמאס הצליח כבר לפגוע פעמיים במטוסי קרב של חיל האויר באמצעות טילי נ"מ, דברים שלא היו ולא נבראו.

 

"אנחנו לא סופרים את הנפילות. לא חייב שיפלו מאה טילים, אבל עצם העובדה שהטילים הגיעו לתל-אביב זה מרצה את האנשים ומשמח אותם משום שזה הישג אדיר", אומר רנתיסי.

 

מדוע חיסלתם פרטנר למשא ומתן?

אמנם ישנה שמחה רבה בעזה על הירי לעבר ישראל, אך רנתיסי מדגיש כי בחמאס מעוניינים להגיע להפסקת אש. "אנחנו בדרך כלל מחפשים את הרגיעה ורוצים אותה. אנחנו לא חפצי מוות - אנחנו חפצי חיים". בתשובה לשאלה מדוע ארגוני הטרור יורים ללא הפסקה, אם הם אינם מעוניינים בהסלמה ובמוות, עונה רנתיסי כי לחמאס ולג'עברי לא היה קשר לירי הרקטות שבוצע בשבועות האחרונים אל עבר יישובי הדרום.

 

הלווייתו של אחמד ג'עברי בעזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הלווייתו של אחמד ג'עברי בעזה(צילום: רויטרס)

 

באשר לחיסולו של ג'עברי, מביע רנתיסי פליאה. "ישראל ניהלה משא ומתן עם ג'עברי, אז מדוע חיסלתם אדם שיש לכם אופציה למגעים איתו?" הוא ממשיך וטוען כי החיסול של ג'עברי, כמו החיסולים של קודמיו, לא החלישו את חמאס אלא עשו בדיוק את ההיפך.

 

"חיסלתם את השורה הראשונה של הנהגת החמאס שכללה את אחמד יאסין, סלאח שחאדה, איבראהים מקאדמה, איסמאעיל אבו שנב - ומה היו התוצאות? חמאס זכה בבחירות, הוציא את צה"ל מעזה ושחרר אסירים. אז על איזה החלשה בדיוק אתם מדברים שאתם מחסלים מנהיגים?", הוא אומר. לדבריו, על כל מנהיג שמחוסל קמים יורשים עקשניים ממנו.

 

באשר לאפשרות של פעולה קרקעית אומר רנתיסי כי ישראל נוהגת בלוחמה פסיכולוגית בכך שהיא מפזרת מידע ואיומים על פעולה קרקעית קרובה. הוא מעריך, כי אם זה יקרה, החמאס יילחם עד הכדור האחרון שיהיה ברשותו למרות הנחיתות המשמעותית שלו מול צה"ל: "אם נכנסים אלינו קרקעית, אנחנו נתגונן במינימום שיש לנו בידיים. אין לנו ברירה אחרת".

 

פעיל החמאס מביע את סיפוקו מתמיכתה של מצרים ברצועת עזה, ובעיקר על רקע חילופי השלטון במדינה. "אנחנו יודעים שמורסי לא יעזוב אותנו ולא ינטוש את עזה ולכן אנחנו חייבים להיות ממושמעים לו".

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 16/11/2012 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקיפה אווירית בעזה
צילום: AP
מומלצים