שתף קטע נבחר

חברת החשמל: הכבל יתוקן רק בשת"פ פלסטיני

הכבל החשמלי בשדות קיבוץ ניר עוז, 1.5 ק"מ מהגבול, נפגע מרסיס פצמ"ר ו-450 דונם תפו"א לא הושקו מאז יום רביעי. חברת החשמל: "כיוון שהקו מספק חשמל גם לעזה, לא ניתן לתקנו כעת. לפי החלטת צה"ל, הוחלט לא לסכן חיי אדם"

האם שדות הקיבוץ תלויים ברצונם הטוב של הפלסטינים? ביום רביעי האחרון, עת החל מבצע עמוד ענן, רסיס פצמ"ר חתך את אחד מהכבלים החשמליים בשדות קיבוץ ניר עוז שבמועצה אזורית אשכול. הכבל שייך למערכת ההשקיה, ומאז הקיבוץ לא יכול להשקות 450 דונם של תפו"א. הקיבוץ ממוקם 3 ק"מ מהגבול והשדות ממוקמים 1.5 ק"מ מהגבול. בחברת החשמל מסרבים להגיע למקום כדי לתקן את הכבל.

 

 

"מיום רביעי אין חשמל בשדות", אמר ל-ynet, חבר הקיבוץ אורי עידן. "אבל בחברת החשמל מסרבים. הם טוענים שבשביל תיקון צריך שיתוף פעולה עם הפלסטינים שכן  הכבל הזה נמתח לתוך עזה. זה לא נכון, הכבל נפגע כך בעבר ואנחנו יודעים לתקן את התקלה, פשוט מסירים את השאלטר, מתקנים ומחזירים. אנחנו יכולים לעשות את זה בעצמנו, עברנו תהליך ארוך כדי לקבל אישורים לכך מפיקוד העורף, בעזרת המועצה האזורית שלנו. בצה"ל מסרו לנו שמותר לתקן את הכבל בחסות החשיכה, אבל בחברת החשמל איימו לתבוע אותנו אם נפעל לבד. הסיבה האמיתית לכך שהם לא מגיעים לפה היא פשוטה: הם מפחדים.

 

"אמרנו להם שאם הם לא יכולים לבוא לתקן ואם הם מאיימים לתבוע אותנו אם נתקן, אז שיפצו אותנו על הנזק שנגרם לשדה, זו הפרנסה שלנו, הרי מה יהיה על הייבול שיידפק"?  

 

שדות הקיבוץ תלויים בהפסקת אש עם חמאס

בחברת החשמל טוענים שכרגע לא ניתן לתקן את הכבל, בין היתר משום שחיי אדם חשובים מחקלאות, אם כי ניתן לומר שלא היו חיי אדם ללא חקלאות. בחברה התקינו בימים האחרונים צופרים בבאר-גנים, יישוב של מפוני גוש קטיף, מה שאומר שהחברה כן עובדת גם תחת הפגזות. בחברת החשמל טוענים עוד כי הכבל לא ניתן לתיקון כרגע משום שהוא מוביל חשמל גם לעזה ויש צורך בשיתוף פעולה פלסטיני בתיקונו. כיצד קרה ששדות הקיבוץ תלויים ברצונם הטוב של הפלסטינים?

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "מדובר בקו לחקלאות ועל פי החלטת צה"ל, הוחלט לא לסכן חיי אדם בכניסה לאזור. לקיבוץ הוצע גנראטור לחידוש האספקה מיידית. מכיוון שמדובר בקו שנדרש עבור תיקונו שת"פ עם הצד הפלסטיני, לא ניתן לתקנו כעת. ההחלטה התקבלה כאמור, בתאום צה"ל, הקיבוץ וחברת החשמל

 

"חברת החשמל פועלת 24 שעות ביממה לאספקת חשמל מתחנות הייצור בדרום ותיקון תקלות תחת אש, כמו גם התקנת צופרי אזעקה חדשים, בישובים המופגזים, כפי שעשתה אמש ביישוב באר-גנים".  

פורסם לראשונה 17/11/2012 20:13

 

בהכנת הכתבה השתתף נרי ברנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
טרקטור ממוגן בשדות קיבוץ ניר עוז
צילום: רועי עידן
מומלצים