שתף קטע נבחר

את לא לבד: תמיכה לנשים בהריון שבעליהן גוייסו

עשרות אלפי חיילי מילואים גוייסו בימים האחרונים ורבים הם הותירו מאחור נשים בהריון או זמן קצר אחרי לידה. יוזמה חדשה, שנקראת "נשים תומכות בנשים", מציעה להן תומכות ללידה ונשות מקצוע נוספות ללא תשלום, שיהיו לצידן בימים הקשים

הן בהריון או זמן קצר אחרי הלידה ונאלצות להתמודד לא רק עם ההורמונים והלילות ללא שינה, אלא גם עם החששות לבן הזוג שגוייס בצו 8. יוזמה חדשה, שנקראת "נשים תומכות בנשים - מבצע עמוד ענן", מחברת בינן לבין תומכות לידה (דולות) ונשות מקצוע נוספות, על מנת להקל עליהן את הזמנים הקשים ואת ההתמודדות, גם עם הלידה וגם עם הפחדים.

 

איך שומרים על הילדים ומתמודדים עם חרדה? מה עושים במקרה של הרטבה? אלי זוהר ניב עונה לשאלות שלכם. יום ראשון, 11:30

 

"הרעיון ליוזמה הזו נבט אצלי במקרה", מספרת רוית שטרן-גינת, תומכת לידה והיוזמת של הפרוייקט. "ראיתי בפייסבוק תמונה של אישה בהריון שנפרדת מבעלה, שגוייס בצו 8. מיד הבנתי שיש כאן משהו שאני וחברותיי למקצוע יכולות לתרום בו. התחלתי להריץ את הרעיון גם בפייסבוק וגם בקבוצת הדולות שלנו ושאלתי מי מצטרפת, וכמובן שהייתה התגייסות ענקית. תוך זמן קצר פתחנו את הקבוצה בפייסבוק, וכבר עכשיו יש שם 600 נשים, חלקן כאלו שמבקשות תמיכה ורבות אחרות שרוצות להעניק אותה. המטרה שלנו היא להגיע לכמה שיותר נשים בהריון או אחרי לידה, כדי שאף אחת שזקוקה לשירות לא תיוותר לבדה".

 

 

קבוצת הפייסבוק "נשים תומכות בנשים" ()
קבוצת הפייסבוק "נשים תומכות בנשים"

 

כשהקימה שטרן-גינת את הקבוצה היא חשבה שהשירות שתעניק יהיה דולה שתלווה יולדות שבני זוגן בשירות מילואים ללא תשלום, אך מהר מאוד הקבוצה התפתחה וכעת מוצעים בה שלל שירותים בחינם לאמהות טריות ונשים בהריון שנותרו לבדן. "אנחנו מציעות, קודם כל, תמיכה בלידה בחינם לאותן נשים שבני הזוג שלהן גוייסו בצו 8 ולא יכולים או לא יספיקו להגיע ללידה. אבל מרגע לרגע ישנם עוד ועוד הצעות שעולות בקבוצה. יש שירות של דולות שתומכות אחרי לידה, ואנחנו מציעות ביקורי בית ללא תשלום. אני, למשל, ביקרתי אצל מישהי שילדה רק לפני שבוע ובעלה הוקפץ לשירות מילואים. היא נותרה לבדה עם תינוק טרי וזקוקה לכל העזרה שניתן, אז אני מגיעה ומקלה עליה.  מתוך הקבוצה התחילו עוד המון רעיונות מקסימים של יועצות מכל מיני תחומים".

 

-כבר היו אליכן פניות?

"היו בינתיים פניות בודדות, כי עברו רק 24 שעות מאז שהעלנו את הרעיון. אני מאמינה שיש נשים רבות שזקוקות לעזרה מסוג זה, אבל לא יודעות על היוזמה. לכן כרגע המטרה שלנו היא להגיע לכמה שיותר נשים כדי שיעזרו בנו. אני מקווה שנצטרך לעזור כמה שפחות ושהכל יגמר מהר,

אבל זה משהו שאנחנו רוצות ושמחות לתרום בו. היום, למשל, התקשרה אליי דודה של בחורה שצריכה ללדת כל רגע וביקשה מישהי עבורה, כיוון שבעלה גוייס. היא ראתה את היוזמה שלנו במקרה, בפייסבור. נתתי לה את מספר הטלפון של מישהי שמתגוררת בסמוך אליה, כדי שתלווה אותה".

 

עזרה בלתי צפויה נוספת קיבלה היוזמה מבית החולים ליולדות "ליס". "הם יצרו איתי קשר וביקשו לסייע ולשתף פעולה. הם סייעו לנו להפיץ את העניין וגם חיברו אותי ישירות למנהל אגף הנשים, פרופ' לסינג. הוא ביקש ממני להודיע לו באופן אישי על כל אישה כזו שמגיעה עם אחת התומכות המתנדבות שלנו כדי שהוא ידאג שהן יקבלו יחס מועדף, כך שלמרות הקושי הגדול החוויה שלהן תהיה חוויה טובה". 

יוזמה דומה נוספת שמטרתה לתמוך באמהות מגיעה מכיוונה של קבוצת אימהות מהצפון המציעה לאימהות בהריון מדרום הארץ, שבני זוגן גוייסו בצו שמונה, סיוע בכל הפעולות הנחוצות לקראת הלידה ואחריה.

 

האימהות, שהוכשרו במסגרת פעילות פרוייקט "אם לאם" שמטרתו להקל על אימהות טריות בימים שאחרי הלידה, מבקשות לסייע לאימהות הטריות שמוצאות את עצמן נאלצות להתכונן ללידה ולהשלכותיה, לבד ובשעת חרום.

 

"המלחמה בדרום הביאה נשים רבות לפני לידה למצב כמעט בלתי אפשרי בו הן נאלצות להתמודד לבדן, הן עם החרדה מסכנת הטילים הבלתי פוסקת והן עם המטלות הכרוכות בהתארגנות ללידה ולילד החדש", אומרת לאה פדידה, ראש אגף החברות במפלגת העבודה וחברת מועצת העיר יקנעם, העומדת מאחורי היוזמה. |אנחנו מבקשות לסייע לאימהות בשעה שהן זקוקות לעזרה יותר מכל ולתת להן כל סיוע שיידרש". פניות ניתן לעשות במייל 

 
נשים בהריון או אחרי לידה שמעוניינות בתמיכה מוזמנות לפנות לעמוד הפייסבוק "נשים תומכות בנשים - מבצע עמוד ענן " או במייל . תרומה של שירותים נוספים ניתן להציע בעמוד הפייסבוק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
את לא צריכה לעבור את זה לבד
צילום: shutterstock
רוית שטרן-גינת. "נשים רבות זקוקות לעזרה כזו"
מומלצים