שתף קטע נבחר
צילום: AP

רשות המסים: 700 פגיעות ברכוש מירי הטילים

מאז תחילת הלחימה נרשמו 700 פגיעות ברכוש מפגיעות טילים, ובגין מחציתן כבר הוגשו תביעות למס רכוש. על פי ההערכות, עלות שיפוץ בתים שספגו פגיעה תגיע ל-30 מיליון שקל

הנזק ממבצע "עמוד ענן " למבנים ולבניינים שנפגעו עומד עד כה על 30 מיליון שקל. כך מעריכים היום (א') בהתאחדות קבלני השיפוצים, בעקבות נפילות של יותר מ-25 רקטות בשטח בנוי, מתוך יותר מ-650 רקטות ששוגרו עד כה לישראל.

 

 

ברשות המסים העריכו הבוקר כי בשלב זה ישנן למעלה מ-700 פגיעות ברכוש, ובגין מחציתן כבר הוגשו תביעות למס רכוש. הנפוצה בהן היא תביעת מס רכוש עבור דירה שנמצאת ברדיוס של עד 50 מטרים מנפילת הרקטה. התביעות מאופיינות בשברים בחלונות ובתריסים, בפגיעה באלומיניום וכן בתיקוני טיח וצבע.

 

אזרח שביתו נפגע מטיל וצריך להתחיל בהליך שיפוץ הבית, יכול לבחור בשני מסלולים לתיקון הנזק: האחד, באמצעות חברות משכנות שמבצעות את העבודה מתחילתה ועד סופה; והשני הוא מסלול שיפוץ באמצעות קבלני שיפוצים פרטיים.

 

סבסוד ממשלתי בשני המסלולים ניתן בתנאי שבמקום מבוצעת הערכות שמאי של מס רכוש והצגת חשבוניות עבודה לרשויות המס. "כאשר מדובר בפגיעה בסדר גודל קטן יחסית של 1,000-5,000 שקל, כדוגמת נזקי תריסים וזכוכיות, זה המסלול העדיף", אומר יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב.

 

לדבריו, בשיפוצים גדולים לרוב יהיו תוספות בלתי צפויות, ובמקרים כאלה יש להזמין שוב את השמאים של מס הרכוש כדי שיאשרו את התוספות בעבודה. לפי ההתאחדות, עלות החלפת זכוכית כפולה בלבד נעה בטווח של 150-120 שקל למ"ר, עלות החלפת אלומיניום עולה 650-550 שקל למ"ר ועלות החלפת תריסים היא של 350-250 שקל למ"ר.

 

עוד מעריכים בהתאחדות כי עלות שיפוץ מבנה שניזוק באזור הדרום יגיע ל-900-800 אלף שקל ואילו באזור הצפון עלות השיפוץ תזנק לכדי מיליון שקל. באזור גוש דן עלות שיפוץ מבנה עלולה להאמיר ל-1.2-1.3 מיליון שקל. הסיבה לפער המחירים נעוץ בעלות שעת עבודה של פועל בניין במרכז הארץ לעומת בפריפריה.

 

בהכנת הידיעה השתתף שי פאוזנר, כלכליסט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגיעה של רקטה באשקלון
צילום: רן בוקר
מומלצים