שתף קטע נבחר

תנאי חמאס להפוגה הועברו לבכיר ישראלי בקהיר

על פי מקורות ביטחוניים במצרים, הנציג הישראלי נלקח ממסלול הנחיתה בקהיר לשיחות עם בכירים. כעבור כמה שעות הוא עזב את קהיר, לאחר שנמסרו לו תנאי חמאס להפסקת האש. בכיר חמאס, מוסא אבו מרזוק: השיחות בקהיר לא הובילו להסכם

בתוך התגברות הירי מעזה וההתקפות ברצועה - נציג ישראלי הגיע לדיונים במצרים. כלי תקשורת במצרים דיווחו מפי מקורות ביטחוניים במצרים כי הישראלי, ששמו לא פורסם, הגיע היום (יום א') לשדה התעופה בקהיר, בלווית שלושה בני אדם נוספים, שגם הם לא זוהו. לפי דיווחים בכלי התקשורת הערבית, כעבור כמה שעות השליח הישראלי עזב את קהיר - לאחר שנמסרו לו תנאי חמאס להפסקת האש.  

 

"עמוד ענן " - לכל העדכונים, הפרשנויות, הסרטונים והתמונות

 

לדברי המקורות, עם הגעתו לשדה התעופה, נלקח הנציג הישראלי היישר ממסלול הנחיתה

לדיונים עם בכירים מצרים. המקורות, שביקשו לשמור על עילום שם, לא נקבו בשמו של הישראלי. מאז תחילת מבצע "עמוד ענן" הובילה מצרים את המאמצים להגיע להפסקת אש.

 

‫סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, אמר לעיתון המצרי אל-מסרי אל-יום כי השיחות שנערכו בקהיר לא הסתיימו בהסכם עד כה. חמאס, לדבריו, העלה את רף דרישותיו, אך הביע נכונות להפסקת אש אם צה"ל ייענה לכל הדרישות. אבו מרזוק אמר עוד כי ניתן להגיע לרגיעה עם ישראל בעזה באמצעות מאמציהן של מצרים, קטאר וטורקיה.

 

במקביל, גורם בג'יהאד האיסלאמי מסר לרשת אל-מיאדין הלבנונית כי רמדאן שלח, אחד ממנהיגי הג'יהאד האיסלאמי צפוי לקיים פגישה נדירה עם נשיא מצרים, מוחמד מורסי.

 

פרשננו לענייני ביטחון, רון בן ישי, דיווח היום כי המתווכים המצרים עמלים כעת קשה כדי להגיע להסכם הפסקת אש עם חמאס ועם הג'יהאד האיסלאמי, אולם נראה שהסכם כזה עדיין לא גובש ואין הבנות בין המצרים לראשי ארגוני הטרור מעזה. אפילו המתווכים המצרים אינם סבורים כנראה שהתנאים הבשילו לכדי הסכמה. לכן עדיין לא הועברה מקהיר לירושלים שום הצעה מצרית להסכם הפסקת אש כדי שישראל תגיב עליה.

 

על פי בן ישי, חמאס וגם הג'יהאד האיסלאמי מוכנים כנראה להתחייב להפסקת אש ארוכת טווח בתנאים הבאים:

ישראל תפסיק את התקיפות האוויריות והקרקעיות בתוך רצועת עזה, כולל כניסות ממערב לגדר לתוך שטח הרצועה.

ישראל תסיר את המצור הימי ואת האיסור על הכנסת סחורות אסטרטגיות במעברים היבשתיים בין ישראל לרצועה.

ישראל תתחייב שלא לבצע חיסולים/סיכולים ממוקדים בשטח הרצועה, לא רק נגד בכירי חמאס אלא גם נגד בכירים מארגונים אחרים ומהקבוצות האיסלאמיסטיות הקיצוניות, הסלאפים והג'יהאדיסטים.

 

ההנהגה המצרית ניצבת בפני מצב מורכב, הן מבחינת יחסיה עם תנועת חמאס, שותפתה האידיאולוגית, והן מבחינת יחסיה עם ישראל, כשברקע – משבר כלכלי כבד. בדיון חירום שערכו אמש בכירי תנועת האחים המוסלמים בקהיר נחשפו חילוקי דעות בנוגע לאפשרות להעלים עין מהכנסת נשק לחמאס ברצועה והועלה חשש כי הדבר יוביל למלחמה עם ישראל.

 

אתר העיתון המצרי "אל-אהראם" שפך היום אור על פרטי הדיון. גורם בתנועת האחים המוסלמים

סיפר כי בדיון עלו שתי עמדות מנוגדות. הראשונה דרשה שהמשטר יעלים עין מהכנסת כלי נשק לרצועת עזה ומסיוע לארגונים שם בכסף ובנשק. אולם היא התקבלה בהתנגדות תקיפה מצד חיירת א-שאטר, לשעבר מועמד התנועה לבחירות לנשיאות וסגנו הראשון של המדריך הכללי של הארגון. הוא טען כי לא הדבר יגרום מבוכה למצרים בקהילה הבינלאומית וכי תמיכה של מצרים בפלגים הפלסטיניים על ידי נשק עלולה להצית מלחמה בין מצרים לישראל. הוא הוסיף כי מצבו של הצבא והמצב הכלכלי הירוד במצרים לא מאפשרים כניסה למלחמה, וכי מלחמה עם ישראל לא תתקבל ברחוב המצרי.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 18/11/2012 16:40

 

בהכנת הידיעה השתתף אליאור לוי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים