שתף קטע נבחר

שטייניץ: הטבות המס בעוטף עזה יוארכו לשנתיים

שר האוצר הודיע כי יאריך בשנתיים את תוקף תקנות המס המעניקות הטבות לתושבי שדרות ועוטף עזה. משרדי האוצר והמשפטים טענו לפני מבצע "עמוד ענן" כי לא ניתן להאריך את התקנות למשך יותר משנה "כיוון שמדובר בשנת בחירות"

תושבי שדרות ועוטף עזה ייהנו מההטבות במס הכנסה גם בשנתיים הבאות עד סוף 2014. שר האוצר, יובל שטייניץ, נענה ללחץ של ועדת הכספים להאריך בשנתיים את תוקף תקנות המס במקום בשנה אחת למשך 2013 בלבד, כפי שביקש האוצר מהוועדה בשבוע שעבר.

 

כל כתבות על מבצע עמוד ענן

 

הבקשה עלתה ונדחתה פה אחד שעות ספורות לפני פתיחת מבצע "עמוד ענן". משרדי האוצר והמשפטים טענו אז כי לא ניתן להאריך את התקנות למשך יותר משנה "כיוון שמדובר בשנת בחירות". השר שטייניץ הודיע אתמול (ג') על היענותו לדרישת הוועדה בפגישה עם ראשי היישובים במרחב עוטף עזה שנערכה בעיריית שדרות. דובר האוצר אישר הבוקר (ד') את הודעת השר שהוא מאריך בשנתיים את תוקף תקנות המס.

 

פגישת השר נערכה בשדרות בין אזעקות "צבע אדום" והתפוצצויות מטחי הטילים ופצצות מרגמה שנורו מרצועת עזה. ראשי היישובים ברכו על החלטת השר. לפני הפגישה יזם שטיניץ שיחה טלפונית עם חבר הוועדה ח"כ שי חרמש חבר קיבוץ כפר עזה, שבמהלכה דחק חרמש בשטייניץ להתעלם מיועציו המשפטיים ולהיענות לוועדה להרחיב את ההנחות למשך שנתיים.

 

חרמש חזר באוזני השר על הדברים שאמר בוועדה לפני שבוע בשעה שהמשק שלו כבר נמצא תחת אש כבדה, כי "מתן תחושת ביטחון לאזרחים זה לא עניין לשיקולי בחירות".

 

הנחיית היועץ המשפטי לממשלה, כפי שנמסרה לוועדה היתה "לנהוג באיפוק במתן הטבות לאזרחים בתקופת בחירות". הדברים התפרשו בוועדה כאילו הארכת תוקף התקנות בשנתיים במקום בשנה היא "שוחד בחירות" והתקבלו בזעם. ח"כ פאינה קירשנבאום אפילו קראה אז, "בואו נבטל את הבחירות לפני שיבטלו לנו את המדינה".

 

ועדת הכספים דרשה מהאוצר להביא לאישורה תוך שבוע נוסח מתוקן של תקנות המס. אבל בעקבות מבצע "עמוד ענן" התקנות לא תוקנו והוועדה לא כונסה. לאחר הודעת השר מחכים בוועדה לקבל את התקנות המתוקנות כדי לאשר אותן בהקדם לפני שתוקפן יפוג בסוף החודש הבא.

 

לחץ לטיפול מהיר בפיצוי העסקים

בינתיים החליט היו"ר ח"כ משה גפני, לבקשת חברי הוועדה, להרחיב את לחץ הוועדה על הממשלה להסדיר טיפול מהיר והולם בפיצוי העסקים בדרום, בעיקר הקטנים, על הנזקים העקיפים שנגרמו להם בעקבות המבצע. זאת כדי למנוע את הסחבת ממנה סבלו אחרי מבצע "עופרת יצוקה". גפני קיים התייעצויות בעניין זה עם ראש הממשלה ושר האוצר וביקש את התערבותם להסרת החסמים הביורוקרטים. מועד הישיבה ייקבע עם קבלת תקנות המס המתוקנות שיאושרו באותו מעמד.

 

התקנות מעניקות לתושבי הנגב המערבי המתגוררים במרחק של עד 7 ק"מ מהגדר המקיפה את רצועת עזה לקבל זיכוי במס הכנסה בשיעור 20% מהכנסתם השנתית עד תקרה של 233,400 שקל. הטבת המס אושרה בכנסת בחוק הסיוע לשדרות וליישובי הנגב המערבי לשנים 2009-2007. ב-2010 הוארך תוקף ההטבות בשנה וב-2011 הוסמך שר האוצר ביוזמת ועדת הכספים להאריך את תוקפן "בהתאם לשיקולים ביטחוניים והמציאות בקו העימות של עוטף עזה" לתקופות נוספות שלא יעלו על שנתיים באישור הוועדה.

 

כך הוארכו תקנות למשך השנים 2011-2012 ולאחר אישור התקנות החדשות המתוקנות יוארך התוקף שלהן עד סוף 2014. ח"כ גפני אמר בשבוע שעבר בלי לדעת על המבצע שעומד להתחיל כי "המצב בעוטף עזה מצריך מתן אופק לתושבים בהטבות לשנתיים קדימה בניגוד לבקשת האוצר להאריכן לשנה בלבד. התמיכה היחידה שבכוחנו לתת להם היא בכסף".

 

האוצר טרם התייחס לבקשה נוספת של הוועדה לשקול את הרחבת ההטבות גם על 3 ישובים של מפוני גוש קטיף – נווה, שלומית ובני נצרים – שהתמקמו על גבול מצרים סמוך לפינה הדרומית של הרצועה. זאת על סמך החוק שמאפשר את מתן ההטבות גם לישובים הרחוקים עד 8.5 ק"מ מגבול הרצועה משיקולים ביטחוניים. משרד הביטחון אישר את זכאותם ונדרש להעביר את חוות דעתו לידיעת האוצר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפילת קסאם בנתיבות
צילום: אליעד לוי
מומלצים