שתף קטע נבחר

נתניהו: להעניק הזדמנות להפסקת האש

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר: "אני יודע שישנם אזרחים שמצפים לפעולה צבאית חריפה עוד יותר וייתכן מאוד שנידרש לה, אבל בעת הזאת הדבר הנכון למדינת ישראל הוא למצות את ההזדמנות הזאת להפסקת אש מתמשכת". ברק וליברמן: "כל מטרות המבצע הושגו"

זמן קצר לאחר שמזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הכריזה הערב (יום ד') על הפסקת אש במבצע "עמוד ענן", מתייצב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מול המצלמות בלשכת ראש הממשלה בירושלים. נתניהו אמר כי "בעת הזאת הדבר הנכון למדינת ישראל הוא למצות את ההזדמנות הזאת להפסקת אש מתמשכת". בזמן הנאום, דקות לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש, נשמעה אזעקה בבאר-שבע ובמועצות האזורית מרחבים, בני שמעון, שדות נגב ושער הנגב.

 

עמוד ענן - כל הדיווחים, הפרשנויות, התמונות והסרטונים

עוד תמונות מהלחימה בדרום – בפייסבוק של ynet

 

עמוד ענן - הכתבות האחרונות

הישג לחמאס: מרחיבים את פתיחת המעברים לעזה

צפו: כך הותקפו מנהרות אמצעי לחימה ודלק

6 פצועים באשכול מירי רקטה, בהם 4 חיילים

 

בתחילת דבריו דיבר נתניהו על הסיבות למבצע. "הממשלה החליטה לפתוח במבצע הזה, לאחר התקפות טרור מעזה, שבוצעו בתדירות גוברת והולכת בחודשים האחרונים", הוא אמר. "הודעתי שנגיב בעוצמה להתקפות הללו במועד שנבחר, אמרתי שנגבה מחיר יקר מארגוני הטרור. ארגוני הטרור הניחו שנימנע מפעולה כזו. הם טעו". הוא הסביר ש"ישראל לא יכולה לשבת בחיבוק ידיים מול ההתעצמות של אויבנו בנשק הטרור".

 

הוא אמר שבמהלך המבצע פגע צה"ל במפקדים בכירים של ארגוני הטרור. "השמדנו אלפי רקטות שכוונו לדרום ואת רוב אלה שכוונו למרכז והרסנו מתקני שליטה של חמאס", אמר ראש הממשלה. נתניהו אמר כי ישראל יצאה למבצע תוך כדי תמיכה איתנה מצד הגורמים

 בקהילה הבינלאומית. "אני רוצה להודות במיוחד לנשיא אובמה על תמיכתו הבלתי מוסייגת בישראל ובזכותה של ישראל להגן על עצמה וכן על תמיכתו במערכות כיפת ברזל".

 

נתניהו אמר כי סיכם עם נשיא ארצות-הברית לפעול יחד נגד הברחות הנשק לארגוני הטרור, "נשק שרובו ככולו מגיע מאיראן". הוא התייחס להפסקת האש ואמר: "מיום הקמתה עמדה מדינת ישראל מול אתגרים מורכבים במזרח התיכון ובשנים האחרונות כולנו רואים שמורכבות זו גברה מאוד. בתנאים אלה אנו נדרשים לנווט את ספינת המדינה בתבונה באחריות ולקחת בחשבון את כלל השיקולים הצבאיים והמדיניים כאחד. כך נוהגת ממשלה אחראית וכך נהגנו הפעם. הפעלנו עוצמה צבאית תוך שיקול דעת מדיני".

 

ראש הממשלה הוסיף: "עכשיו אני יודע שישנם אזרחים שמצפים לפעולה צבאית חריפה עוד יותר וייתכן מאוד שנידרש לה, אבל בעת הזאת הדבר הנכון למדינת ישראל הוא למצות את ההזדמנות הזאת להפסקת אש מתמשכת. כראש ממשלה מוטלת עלי האחריות והיא אחריות עליונה לעשות את הצעדים הנכונים לשמור על ביטחוננו. כך נהגתי וכך אמשיך לנהוג". הוא הודה לחיילי צה"ל - בסדיר ובמילואים וגם למפתחי מערכת כיפת ברזל. לעיתונאים לא הייתה אפשרות לשאול שאלות במסיבת העיתונאים.

 

"כל מטרות המבצע הושגו"

במסיבת העיתונאים דיבר גם שר הביטחון, אהוד ברק, שאמר כי מטרות המבצע הושגו במלואן. "חמאס והג'יהאד קיבלו מהלומה כואבת, ג'עברי ועשרות רבות של מחבלים נוספים, מפקדים בכירים ופעילים, נהרגו", הוא אמר.

 

ברק הוסיף כי הוא מצפה להפרות מהצד הפלסטיני של הפסקת האש: "אנחנו מצפים לכיבוד מוחלט של ההבנות, אך מנסיון העבר אנו ערים לכך שייתכן זנב קצר. חמאס אחראי לאכיפת הבלימה גם בשעה הזאת. תושבי הדרום עדיין עומדים תחת אש ובשעות הקרובות וביממה הקרובה מתחייב המשך של הדריכות האזרחית, להיות מסוגלים להגיב על שיגורים שיימשכו גם אם בהיקף קטן יותר - חרף הפסקת האש". גם שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר כי כל מטרות המבצע הושגו.

 

שיחה עם אובמה 

לפני ההכרזה על הפסקת האש שוחח נתניהו עם נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה, ונענה להמלצתו להעניק סיכוי להצעת מצרים להפסקת אש, ובכך לתת הזדמנות לייצוב המצב והרגעתו, בטרם יהיה צורך להפעיל עוצמה רבה יותר במבצע ברצועת עזה.

  

נתניהו הביע את הערכתו העמוקה לנשיא ארצות-הברית על תמיכתו בישראל במהלך המבצע ועל תרומתו למערכת כיפת ברזל. ראש הממשלה חזר והדגיש שישראל תנקוט בכל הצעדים הדרושים להגן על אזרחי ישראל.

 

הנשיא אובמה הבטיח לנתניהו לפעול למניעת הברחות הנשק וחומרי הנפץ לעזה וכן לספק לישראל מימון לבניית סוללות נוספות של כיפת ברזל. הנשיא אובמה שיבח את מאמציו של ראש הממשלה לשתף פעולה עם הממשלה החדשה במצרים להשגת הפסקת אש יציבה ופתרון יציב יותר לבעיה.

 

"הנשיא הביע את הערכתו להסכמה של ראש הממשלה להפסקת

 האש, השומרת על זכותה של ישראל להגנה עצמית", נמסר בהודעת הבית הלבן. אובמה חזר על מחויבותה של ארצות-הברית לבטחון ישראל. "הנשיא הבהיר שאי אפשר לצפות משום מדינה להבליג על התקפות רקטות נגד אזרחיה", נאמר בהודעה שיצאה מהבית הלבן.

 

הנשיא האמריקני אמר שארצות-הברית תנצל את הפסקת האש, כדי להגביר את מאמציה לעזור לישראל להתמודד עם צרכי הביטחון שלה, במיוחד בנושא הברחת הנשק וחומרי הנפץ לעזה.

 

אובמה שוחח בטלפון גם עם נשיא מצרים, מוחמד מורסי, והודה לו על השגת הפסקת האש ועל המנהיגות שהפגין בהצעה להפסקת האש. מורסי מצידו הודה לאובמה על מאמציו להביא להפסקת האש.

 

הבית הלבן פרסם ההודעה, שבה נכתב כי השניים "הסכימו על חשיבות המאמץ לקראת פתרון יציב יותר למצב בעזה". אובמה חזר בשיחה עם מורסי על השותפות בין ארה"ב ומצרים ו"בירך על מחוייבות הנשיא מורסי לביטחון אזורי".

 

במקביל, הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, הביע את תמיכתו על ההגעה להסכם הפסקת אש בין ישראל לחמאס. אבו מאזן הדגיש את הצורך בכך שהתוקפנות הישראלית, כלשונו, לא תחזור על עצמה, וכן את הצורך בהסרת הסגר מעל רצועת עזה.

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים