שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ברוח הבחירות: מעתה ניתן לומר רֹאשַׁת ממשלה
  אווירת הבחירות חדרה גם לאקדמיה ללשון, שאישרה ליצור צורות נקבה לכל תפקיד, תואר ודרגה שנושאת אישה. מעתה אמרו ראשת ממשלה, ראשת עיר ותת-אלופה. ואיך נכנה אסקפיסט?
  גולדה מאיר נאלצה לשאת את אותו התואר כמו ראשי הממשלה ממין זכר, אולם אם בבחירות הקרובות תנצח אישה – היא כבר תזכה לתואר משלה, עם הטיה מגדרית. האקדמיה ללשון העברית החליטה בישיבתה האחרונה כי מעתה ניתן יהיה לקרוא לאישה שמכהנת כראש ממשלה - רֹאשַׁת ממשלה. מהחידוש ייהנו גם נשים בתפקיד ראש עיר, שייקראו מעתה ראשת עיר (ובריבוי: רָאשוֹת עיר), וכן חיילות בכל הדרגות.

   

  בחירות 2013 - כל הכתבות בעמוד המיוחד

   

  האקדמיה ללשון קבעה עוד כי כל אישה המשמשת משנה (לנגיד, לנשיא או ליו"ר) תוכל מעתה להיקרא המשנָה (ובריבוי: מִשְׁנוֹת), והיא גם לא פסחה על הדרגות הצבאיות: במקום שלובשות המדים יחלקו את דרגתן של עמיתיהן הגברים, מעתה יש לפנות אליהן בשם רב-טוראית, רבת-סרן או תת-אלופה. הדרגה אלופה, יש לציין, כבר נמצאת בשימוש בצה"ל מאז מאי אשתקד, אז אורנה ברביבאי קבעה תקדים והפכה להיות האישה הראשונה בהיסטוריה הצבאית שמקודמת לדרגה זו.

   

  סוגיית עקרון השוויון בשמות התואר הובאה לפתחה של האקדמיה ללשון לראשונה על-ידי המשנה לנשיא בית משפט העליון, מרים נאור. האקדמיה אישרה, וכעת רשמית ניתן ליצור צורות נקבה לכל תפקיד, תואר ודרגה שנושאת אישה. "האקדמיה לא רואה כל טעם לפגם ביצירת צורות נקבה לכל תואר ותפקיד, אם וכאשר ייווצרו בפי הדוברים עברית", הסבירה רונית גדיש, המזכירה המדעית של האקדמיה ללשון.

   

  לדבריה, "לאורך הדורות, נוצרו בשפה העברית צורות נקבה לשמות
  המציינים תפקידים ושמות תואר המיוחסים לנשים, כמו: מלכה, נביאה, רבנית ושַׁלּיטה, וגם בימינו ישנן מילים רבות המתארות תפקידי נשים, כמו: חשבת, ספרית, חזאית, שדרנית, שגרירה, פרקליטה, כוכבת".

   

  בתוך כך, אישרה האקדמיה גם את המילה בּוֹרְחָנוּת (אסקפיזם) ואת הנגזרות שלה: המילה בּוֹרְחָן (אסקפיסט) ובּוֹרְחָנִי (אסקפיסטי). כמו כן, החליטה האקדמיה לא לחדש מילה מיוחדת ל"סלוגן", אלא להמליץ על המילה הוותיקה סִסְמָה. עוד נקבע כי התקליטור הקרוי די-וי-די יכונה תַּקְלִיטוֹר חוֹזִי (או תקליטור וידאו), ונעשה גם חידוש בתחום מונחי הקולנוע, עם בחירת המילה מִצְלָם כחלופה עברית למילה שוט. בנוסף, אושרו כמה מילים ומונחים שאנו כבר רגילים להשתמש בהם כמו: רְשִׁימַת הַשְׁמָעָה, כונן תקליטורים ונגן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ברוח הבחירות: מעתה ניתן לומר רֹאשַׁת ממשלה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גולדה מאיר. הסתפקה בלהיות ראש ממשלה
  צילום: הרמן חניתה, לע"מ
  האלופה ברביבאי. עכשיו יהיו גם רבות-סרן
  באדיבות ערוץ הכנסת
  שלי יחימוביץ'. מקווה לשאת בתואר החדש
  צילום: אמיר לוי
  מוצר השנה
  מומלצים