שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  המשטרה רוצה מעקב אוטומטי על כל מכונית

  הורדת רמת הפשיעה, סיכול פעולות טרור והורדה מהכביש של נהגים מסוכנים, אלו רק חלק מהמטרות לשמן מעוניינת המשטרה לרכוש אמצעי מעקב מתקדם על כל רכב במדינה

  נהגים, שימו לב: כל מכונית בכביש "תזכה" במעקב אוטומטי של המשטרה. לאחר שהחלה להפעיל עשרות מצלמות מהירות דיגיטליות, מעוניינת כעת משטרת ישראל לרכוש מערכות זיהוי ממוחשב ואוטומטי של לוחיות רישוי. את המערכות מתכוונת המשטרה להתקין בניידות גלויות וסמויות, וכן במחסומים ניידים או קבועים. המטרה המוצהרת: זיהוי כלי רכב המוגדרים "דרושים", למשל כלי רכב גנובים או כאלה המשמשים עבריינים.

   

  "קפיצת מדרגה בשיפור האכיפה לעומת הזיהוי הידני המתבצע כיום" (צילום: AP) (צילום: AP)
  "קפיצת מדרגה בשיפור האכיפה לעומת הזיהוי הידני המתבצע כיום"(צילום: AP)

   

  במינהל הטכנולוגיות של המשטרה אומרים כי המערכות שיירכשו ישמשו להקמת "מערך זיהוי לוחיות רישוי כלל-ארצי, (שיתחבר) למרכז מערכת המחשבים של המשטרה". במכרז שפרסם מינהל הטכנולוגיות, מציינים שם חמישה יעדים עיקריים למערכת:

   

  • איתור והשבת כלי רכב גנובים.
  • איתור כלי רכב של עבריינים, מבוקשים ביטחוניים, או דרושים לחקירה.
  • איתור כלי רכב שנוסעים ללא רישיון בר-תוקף.
  • איתור כלי רכב שהורדו מהכביש, למשל בגלל ליקויים בטיחותיים.
  • בקרת "רשימות השגחה" - שימוש במבצעי מניעה או חקירה של פשעים.

   

  "יעדי משטרת ישראל, כפי שנקבעו ע"י המפכ"ל, קובעים את מיגור הפשיעה ושיפור הביטחון האישי של אזרחי המדינה כיעד מרכזי", מסבירים במינהל הטכנולוגיות. "החדרת טכנולוגיית זיהוי לוחיות רישוי, המייעלת את פעולות המשטרה, מסייע להשגת יעדים אלו". יש לציין כי מערכת זיהוי לוחיות רישוי כבר משמשת את המשטרה, במספר קטן של מצלמות אכיפה המותקנות בנתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים).

   

  "המערכות לזיהוי לוחיות רישוי נדרשות להיות מסוגלות לאתר ולזהות באופן אוטומטי עשרות אלפי כלי רכב ביום", מבהירים במינהל הטכנולוגיות. "זהו נתון משמעותי ביותר, ומהווה קפיצת מדרגה בשיפור תפוקות האכיפה לעומת הזיהוי הידני המתבצע כיום". עוד אומרים שם כי המערכות יגבירו את ביטחונם האישי של השוטרים, שכן הן יוכלו לספק "מידע יזום על כלי רכב מתקרב מבעוד מועד, ויאפשרו להיערך למצב מתפתח".

   

  המטרה: אלפי כלי רכב בשעה

  המערכת שמבקשת המשטרה לרכוש נקראת ALPR (ר"ת: Automated License Plate Recognition) וכוללת תוכנת מחשב ייעודית, המנתחת תמונות המגיעות ממצלמה דיגיטלית. באמצעות התוכנה, "מפרידה" המערכת את לוחית הרישוי מהתמונה הכוללת, ומפענחת את מספר הרישוי. מלבד זיהוי כלי רכב, במשטרה דורשים כי המערכת תספק גם תמונות סטילס, קובץ וידאו, וכן תמונה נפרדת של לוחית הרישוי.

   

  זיהוי כלי הרכב נעשה באמצעות השוואה של מספר הרישוי מול מאגרי נתונים של המשטרה. בין השאר, יושוו מספרי הרישוי מול מאגרים של כלי רכב גנובים, כלי רכב שהורדו מהכביש, ומול מאגרים מודיעיניים הכוללים נתוני כלי רכב המשמשים עבריינים או מבוקשים ביטחוניים. בדיקה נוספת תתבצע מול נתונים עדכניים של אגף הרישוי במשרד התחבורה, במטרה לבדוק את תוקפם של רישיונות הרכב. במשטרה מעוניינים לבחון ארבע תצורות שונות של המערכת:

   

  • מערכת ניידת, שתותקן בכלי רכב משטרתי באופן גלוי או נסתר.
  • מערכת נישאת, כחלק מערכה אישית המצוידת במקור כוח עצמאי.
  • מערכת קבועה, המותקנת במחסומים או מעברים.
  • מערכת קבועה, שמיועדת להתקנה "בכבישים פתוחים".

   

  במינהל הטכנולוגיות מציינים כי המערכות יידרשו לעבוד אוטומטית, לאחר התקנה וכיול. "(המערכות) נדרשות לסרוק, לעבד ולבחון אלפי לוחיות רישוי בשעה ותחת נפחי תעבורה גדולים מאד, ועדיין לאפשר לצוות הניידת או המחסום, לבצע את משימותיו ללא כל הפרעה", מוסיפים שם. המערכות יזהו מיידית כלי רכב דרושים או חשודים, ויעבירו התרעה ויזואלית וקולית לכמה מוקדים.

   

  יעדים לאומיים ומעקב צמוד

  במשטרה משוכנעים כי הכנסת המערכת לשימוש, תאפשר השגת "יעדים לאומיים": הורדת רמת הפשיעה, סיכול פעולות טרור, הורדה מהכביש של עברייני תנועה ונהגים שרישיונם נשלל, ואיתור כלי רכב גנובים. למעשה, במשטרה אף סבורים כי השימוש במערכת יגביר את תחושת הביטחון של הציבור, ואף תגדיל את "מודעות הציבור לפעילות מתוחכמת של המשטרה".

   

  אחד מסעיפי המכרז שפרסמה המשטרה עלול להדאיג אזרחים רבים, שכן המערכת תידרש לשמור "פרטי מידע לצורך שימוש על-ידי חוקרים, למניעת או חקירת פשעים". או במלים אחרות, המערכת תוכל לאגור מידע אודות כל כלי הרכב שיתועדו באמצעותה, וכך יתאפשר איתור של נהגים - גם כאלה שלא ביצעו כל עבירה. המידע יכלול מיקום גיאוגרפי מדויק וזמן תיעוד. במכרז לא מוסבר כיצד יאובטח המידע, ומה יהיו השימושים המדויקים - למעט "מניעה וחקירה של פשעים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המטרה: זיהוי אוטומטי של כלי רכב
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים