שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למדו את שפת הסימנים ברשת
  שפת הסימנים היא שפה עשירה ומלאה המשמשת כלי תקשורת מרכזי עבור אלפי ישראלים חרשים ולקויי שמיעה. אז למה שלא תלמדו גם אתם? אפשר לעשות את זה אפילו מהמחשב או מהסמארטפון

  האינטרנט הוא מקום נפלא שבו אפשר ללמוד לעשות הכל. אז למה לא ללמוד שפה חדשה ושימושית? על פי עמותת תעביר את זה הלאה 10 אחוז מתושבי ישראל הם לקויי שמיעה (או חירשים) ומתוכם 15-20 אלף הם דוברי שפת הסימנים הישראלית (שפת הסימנים אינה בינלאומית, למרות הנטייה לחשוב כך).

   

  לרשות אותם אלפי תושבים עומדים רק קומץ מתרגמים מטעם ביטוח לאומי ולכן הם נאלצים להסתדר בעצמם. גם אתם יכולים ללמוד מילים וביטויים בסיסיים בשפת הסימנים דרך המחשב או הסמארטפון לתקשר טוב יותר עם קהילת החרשים ולקויי השמיעה. 

   

  עוד ב-ynet מחשבים:

  מפעילים את השכל: האפליקציות בראש

  איידיגיטל השיקה את האייפד מיני בישראל

  WWE 13 - התאבקות כמו פעם

   

  שר-אל אורן אוחנה, מקים עמותת תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים ומיקי חיימוביץ'
  שר-אל אורן אוחנה, מקים עמותת תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים ומיקי חיימוביץ'

   

  רוב שפת הסימנים בנויה על הקשר ומחוות. לכן תמיד תראו את המתורגמנים בפינה של המסך עושים הבעות פנים מוגזמות. מי ששחקן טוב ויכול להביע את עצמו יותר בקלות, ירגיש בנוח עם שפת הסימנים מההתחלה. ישנם מספר אתרים שבהם אפשר ללמוד על השפה, איך היא בנויה וגם כמה מילים שיעזרו לכם להתחיל לתקשר. 

   

  באתר סימן טוב תמצאו מילון מצולם מקיף ועשיר של מילים וביטויים בשפת הסימנים. בנוסף יש באתר מספר מאמרים על השפה והקהילה שמשתמבת בה.

   

  מילון מצולם ומקיף למדי
  מילון מצולם ומקיף למדי

   

  עמותת תעביר את זה הלאה בשפת הסימנים, שקיבלה השראה מהסרט ההוליוודי תעביר את זה הלאה. פועלת כדי להעלות מודעות בקרב השומעים לקהילה החרשת בישראל. באתר שלהם תוכלו ללמוד על השפה והקהילה, ולראות את הסרטונים שהם עושים בסוף כל קורס.

   

   

  בנוסף העמותה הוציאה אפליקציה מצוינת ומקיפה ללימוד השפה עבור האייפון. כל מילה ואות מסומלת על ידי אחת מצוות העמותה, ותחתיה מופיעה המילה המדוברת. באפליקציה תוכלו ללמוד ביטויי היכרות ונימוס, ימות השבוע, רגשות וגם פעלים. לבסוף אפשר להבחן ולנסות לזהות את המילים המוצגות על המסך. את האפליקציה מורידים מכאן.

   

  כל מילה מוצגת בוידאו ברור
  כל מילה מוצגת בוידאו ברור

   

  אתר סיינפדיה מציג מילון מצולם נרחב של שפת הסימנים. האתר עצמו מיושן למדי ויש בו גם סרטונים שלא עובדים. אבל מה שכן עובד, וזה הרוב, מעניין ומשכיל.

   

  מילון מקיף ונרחב
  מילון מקיף ונרחב

    

  לאגודת החרשים יש ערוץ יוטיוב עם מאות סרטונים המציגים כיצד לסמן מילים וביטויים, וגם עניינים של יום יום בתוך קהילת החרשים.

   

   

  לא רק באינטרנט

  עם כל האינטרנט שבעולם, אין תחליף ללמידה בקורס עם קבוצת אנשים. שפת הסימנים כמו כל שפה אחרת, דורשת תרגול כדי שתזרום לכם מהידיים. עמותת תעביר את זה הלאה מציעה קורס חינם בן שישה מפגשים בכל רחבי הארץ. התשלום שלכם הוא ההתחייבות להעביר את מה שלמדתם הלאה לפחות לבן אדם אחד. בנוסף יש מגוון ארגונים ומוסדות פרטיים המציעים קורסים מקצועיים בתשלום שבהם ממש תלמדו את השפה כמו "שמע",המכון לקידום החרש, ואח"א (אגודת החרשים בישראל). 

   

  מה כבר אני יכול לעשות?

  שפת הסימנים הישראלית או שס"י היא שפה עשירה ומלאה, וגם לה יש ביטויים וסלנג העוברים בתוך הקהילה. אך האם ידע נרחב יותר של שפת הסימנים באמת יוכל לעזור לקהילת החרשים בארץ? לבנת ברנשטיין, מנהלת מיח"א חיפה מאמינה שכן. "חרשים יכולים להיתקל בקשיי תקשורת בעת מפגש עם החברה השומעת (למשל בבתי חולים, בסופרמרקט וכו) ואם השומעים יעשו מאמץ קטן לקידום התקשורת עם החרשים, זה יפחית הרבה תסכולים בשני הצדדים." 

   

  יהונתן שיוביץ' רכז ב"שמע", מורה ומתורגמן מוסמך לשס"י סיפר לנו כי "מילת המפתח פה היא הנגשה. כאשר אתה לומד את שפתו של האחר, גם אם זה בסיסי, אתה מנגיש את עצמך עבורו". הוא הוסיף כי "אם אנשי מקצוע בתחומים מסוימים ידעו את שפת הסימנים הם יוכלו להשתמש בה בתקשורת ישירה עם החרשים. נציגים של משרדים ממשלתיים יוכלו לדבר בגובה העיניים עם האדם החרש כאשר הם מדברים בשפתו". כאשר חרש רוצה ללכת למשל לרופא, הוא צריך להזמין מתורגמן מארגון מ.ל.א.ח שיבוא איתו כי הרופא אינו יודע את שפת הסימנים. מתורגמנים שכאלה, אין הרבה וזה יכול לגרום לדחייה ממושכת של הטיפול הרפואי הבסיסי ביותר.

   

  תתחילו ללמוד כבר עכשיו
  תתחילו ללמוד כבר עכשיו

   

  כמה כבר אפשר לסמן?

  "שפת הסימנים היא שפה עשירה ומלאה, אין דבר שאני לא מצליח לבטא." אומר שיוביץ'. היא שפה יפה ומאוד ויזואלית. "החרשות היא לא בעיה, או מצב הדורש תיקון. ברגע שהסביבה נגישה ומכילה אז יש תנאים טובים יותר לתקשר ולחיות."

   

  מה ההבדל בין חרש ללקוי שמיעה?

  חרש הוא אדם שלא יכול להבחין באף צליל או רעש, וסף השמיעה שלו נמוך יותר מ-120 דציבל. רובם כן מצליחים להבחין בתדרים נמוכים אך קולות דיבור רחוקים מלהיות מובנים להם. לקוי שמיעה הוא אדם שכן יכול להבחין בצלילים ברמה כלשהי ומצליחים לקרוא שפתיים יותר בקלות בגלל שרידי השמיעה, מה שחרשים יתקשו יותר בגלל אי היכולת להבחין בין צלילים.

   

  אז בין אם כדי לתקשר עם אוכלוסיה כל כך גדולה, או סתם כדי לדבר עם חברים במקומות רועשים. שפת הסימנים הישראלית רק תוסיף לחייכם.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "למדו את שפת הסימנים ברשת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים