שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

הורשע בהמרדה, בדרך לכנסת. זהו משה פייגלין

נתניהו ניסה שנים לחסום את הסמן הימני בליכוד, אך כוחו בקרב המתפקדים הוביל אותו למקום ה-15 בפריימריז. מיהו האיש שכינה את הפלסטינים "טפילים", טען שהומואים בצבא מקשים על צה"ל לנצח - וגם תמך בלגליזציה של מריחואנה?

כשמנסים להגדיר את הליכוד כמפלגת ימין, תמיד יפנו את הזרקור למשה פייגלין. ראש חטיבת "מנהיגות יהודית" במפלגה הוא הסדין האדום של הזרם המרכזי במפלגת השלטון, זה שבמערכות קודמות נדחק אחורה בטריקים שונים ומשונים. הפעם, כך נדמה, שום דבר כבר לא יעצור את פייגלין מלשבת במליאת כנסת ישראל תחת הנהגתו של בנימין נתניהו. 

 

 

פייגלין דורג במקום ה-15 בפריימריז של הליכוד וגם השילוב של ישראל ביתנו ברשימה ישאיר אותו במקום גבוה יחסית. פייגלין בן ה-50, נשוי לציפורה ואב לחמישה ילדים, נולד בחיפה. הוא רב-סרן במילואים והקים בתחילת שנות ה-90 את תנועת "זו ארצנו" שפעלה רבות בימי ממשלת רבין, שחתמה על הסכמי אוסלו. הוא נעצר ונשפט פעמיים על התקהלות אסורה והמרדה, אחרי שקרא לציבור לבצע מעשים בלתי חוקיים, קרא לתפוס מאחזים ביהודה ושומרון וחסם צמתים מרכזיים. עונשי המאסר שהוטלו עליו הומרו בעבודות שירות.

 

פייגלין לצד יריב לוין. שניהם בעשירייה השנייה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פייגלין לצד יריב לוין. שניהם בעשירייה השנייה

 

 

 

ביחס לפלסטינים הוא אמר באותה תקופה שהם "ציבור של ‫דוברי ערבית, שזיהה את עצמו פתאום כעם, נגטיב של התנועה הציונית,‬ ‫טפילים. זה שהם לא עשו זאת קודם רק מוכיח כמה הם נחותים.

 גם אצל‬ האפריקנים אין עמים. יש רק שבט זולו וטוטסי. מלבישים על עצמם ראייה‬ ‫מערבית, רעיונות מודרניים".

 

בשנת 2000 ניסה פייגלין לעלות להר הבית ושוב נעצר בעוון התקהלות אסורה. בשנת 2003 החליט לשנות כיוון. במקום לפעול בתנועה חוץ פרלמנטרית הוא הצטרף לליכוד והקים שם את "החטיבה היהודית". בבחירות המקדימות בשנת 2003 נבחר למקום ה-39, אך משום עברו הפלילי, שאז נקבע שיש בו קלון, נפסל ממועמדות לכנסת.

 

שנתיים אחר כך המחנה של פייגלין הפך משמעותי. הוא התמודד על ראשות התנועה והגיע למקום השלישי, אחרי בנימין נתניהו וסילבן שלום, אולם בליכוד שוב דחקו אותו בטענה כי ערכיו נוגדים את אלה של התנועה. פייגלין טען כי הוא הליכוד האמיתי, אך מצא עצמו בחוץ.

 

"חוק ההתנתקות דומה לחוקי נירנברג"

ב-2007 רץ פייגלין שוב מול נתניהו והשיג כ-23 אחוזים מהקולות. ביחס להתנתקות מרצועת עזה הוא אמר ש"הכנסת העבירה חוק שמבחינה מהותית לא היה הבדל גדול בינו לבין חוקי נירנברג - חוק פינוי פיצוי: חוק ששלל מאוכלוסייה שלמה את זכויות היסוד שלה כבני אדם, את זכות הקניין, הזכות לכבוד, את כל זכויות היסוד שלה, רק משום שהיא יהודית".

 

פייגלין מודל 2005. התרכך? (צילום: טל כהן) (צילום: טל כהן)
פייגלין מודל 2005. התרכך?(צילום: טל כהן)

 

פייגלין בבחירות ב-2007 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
פייגלין בבחירות ב-2007(צילום: גיל יוחנן)
 

התסריט חזר על עצמו לפני בחירות 2009, אז הצליח פייגלין להציב עצמו במקום ה-20, הריאלי, ברשימת הליכוד לכנסת. עתירה של אופיר אקוניס, מקורבו של נתניהו, הובילה לדחיקתו למקום ה-36. פייגלין לא ערער והדגיש כי מטרת העל שלו היא לא להיות בכנסת אלא לעמוד בראש המדינה. לפי שעה, זה עדיין לא קרה.

  

פייגלין אולי נחשב למוקצה בליכוד, אבל ניתן לראות לאורך השנים כי כוחו גדל. אם תחילה זכה רק ל-3.5 אחוזים מהקולות, בבחירות האחרונות לראשות המפלגה בתחילת השנה הוא גרף 23.3 אחוזי תמיכה (כ-13 אלף קולות), כשמולו ניצב רק נתניהו.

 

רוצה חשיש? קנה בבית מרקחת

כוחו של פייגלין בליכוד הוביל אל פתחו עם השנים חברי כנסת ושרים רבים, למורת רוחו של נתניהו. פייגלין העדיף לשדר ריכוך ופתיחות, וגם מאבקו של יו"ר הליכוד נגדו נרגע בתקופה האחרונה.

 

הפעם פייגלין. תעמולה עצמית בבנייני האומה בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
הפעם פייגלין. תעמולה עצמית בבנייני האומה בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

בשנה החולפת עלה פייגלין לכותרות כשהתבטא בכמה נושאים מעוררי מחלוקת, כמו הומואים בצבא. "אין לי שום בעיה עם הומוסקסואלים, שרובם מן הסתם אנשים טובים וכשרוניים. יש לי בעיה עם הומוסקסואליות כתרבות", הוא טען.

 "יש קשר ישיר בין שילוב הבנות ביחידות הקרביות ועידוד ההומוסקסואליות בצבא - כלומר בין עיקור הגבריות - לבין חוסר הרצון והיכולת של צה"ל לנצח".

 

מנגד, הסמן הימני בליכוד הפתיע רבים כשהצהיר על תמיכתו בלגליזציה של מריחואנה. "אני מאמין בחירות. רוצה חשיש? תקנה בבית מרקחת. ממילא הפטנט על הקנאביס רשום אצל בורא עולם", כתב פייגלין בטור ב-ynet. "אל תתנו למדינה להפחיד אתכם מפני עצמכם, לשכנע אתכם שאם תצאו לחירות הכול כאן יתמוטט. ההיפך הוא הנכון: הכול כאן ייבנה לתפארת אם רק תיתן לאזרחים לצאת לחופשי". כעת מסתמן כי הוא בדרך לכנסת, ויוכל לקדם את האג'נדה מבית הנבחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה פייגלין. עבודות שירות במקום מאסר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים