שתף קטע נבחר

מסים: האם כדאי לשים את הכסף בנאמנות?

הקמת נאמנות עשויה לחסוך בתשלום מסים ואף להעניק יתרונות פיננסיים ומשפטיים נוספים. מה זה נאמנות ולמי זה כדאי? מדריך

אם אתם רוצים להעביר נכסים או כסף לקרובי משפחה, להתגונן מפני תביעות עתידיות, או לערוך תכנון מס בינלאומי, כדאי לכם לשקול להקים נאמנות. רבים אינם יודעים מהי נאמנות ואף חוששים שלא בצדק מעשיית שימוש מושכל במכשיר זה, למרות שמדובר בכלי משפטי המעניק יתרונות מגוונים.

 

 

מהי נאמנות?

הנאמנות הינה למעשה הסדר חוזי בו נפרד אדם (יוצר הנאמנות), מנכס השייך לו ומעביר אותו לידי אדם אחר ("הנאמן"), שינהלו לטובת אדם שלישי ("הנהנה"). סעיף 1 בחוק הנאמנות מגדיר את המונח "נאמנות" כ"זיקה לנכס שעל פיה חייב נאמן להחזיק או לפעול בו לטובת נהנה או למטרה אחרת".

 

הנאמנות בישראל אינה יישות משפטית כפי שמקובל במקומות אחרים, כמו ליכטנשטיין, פנמה והאנטילים ההולנדים, אלא התחייבות הכובלת את הנאמן לטפל בנכס בצורה מסוימת לטובת נהנה אחד או יותר, או לטובת מטרה כלשהי.

 

האם נאמנות יכולה לחסוך במסים?

נאמנות יכולה בתנאים שונים לגרום לחסכון ניכר במיסים. כך לדוגמא, מקובל לעשות שימוש בנאמנות "בלתי הדירה", היינו במצב בו מעבירים נכס לנאמן מבלי שבעליו יוכל לקבלו חזרה בעתיד, וכך נוצרת למעשה התנתקות לצורכי מס מהרווחים.

 

הנאמנות מהווה אמצעי לתכנון מס בינלאומי. לדוגמא, נאמנות שהקים תושב חוץ יכולה להיות במקרים מסוימים פטורה לחלוטין מתשלומי מס כמפורט בפסקה הבאה.

 

מהי נאמנות של תושב חוץ?

נאמנות שיצר תושב חוץ היא נאמנות שבמועד יצירתה ובשנת המס כל יוצריה הם תושבי חוץ, או שבשנת המס כל יוצריה וכל הנהנים בה הם תושבי חוץ. נאמנות זו מכונה "נאמנות יוצר תושב חוץ". נאמנות זאת נחשבת כתושבת חוץ לענייני מס, ולפיכך קיימים פטורים רבים ממס שניתן לקבל.

 

הקניה של נכס לנאמנות "יוצר תושב חוץ" על ידי יחיד לא תחשב כמכירה ועל כן לא תחויב במס. חלוקה לנהנה תחויב במס או תהיה פטורה ממנו כפי שהיה אילו הנכס היה מועבר מהיוצר לנהנה במישרין (כלומר, הנהנה ימוסה בהתאם לתושבותו). אדגיש כי בהתאם להגדרה הכללית של יוצר, כמפורט להלן, במצב בו קיימת לנהנה יכולת השפעה על הנאמנות יראו גם את הנהנה כיוצר. על כן אם הנהנה הוא תושב ישראל והינו בעל השפעה כאמור, עלולה נאמנות זו להיחשב כנאמנות תושבי ישראל.

 

היות והכנסות הנאמן יחויבו במס כהכנסתו של יחיד תושב חוץ, עשויות הכנסות אלה לזכות בהטבות הניתנות באמנות למניעת כפל מס בהתאם לתושבות היוצר.

 

האם צריך לדווח על נאמנות?

החוק קובע רשימה של חייבים בדיווח בנושא נאמנויות:

 

• יוצר שיצר בשנת המס נאמנות או שהקנה לנאמן בשנת המס נכס או הכנסה מנכס.

 

• נאמן בנאמנות שיצר תושב ישראל או נאמן שהיו לו בישראל הכנסה או נכס, בין אם הוא תושב ישראל ובין אם לאו.

 

• נהנה שקיבל חלוקה מנאמן, גם אם אינה חייבת במס בישראל.

 

בנוסף לאמור, החוק קובע כי במסגרת הדו"ח המוגש על ידי יוצר הנאמנות יפורטו הפרטים הבאים:

 

• זהות הנאמן, מגן הנאמנות והנהנים, וכן תושבותם.

 

• פרטי הנכסים שהוקנו, לרבות מחיר מקורי, יתרת מחיר מקורי, שווי רכישה ויתרת שווי רכישה, יום הרכישה, וכן מועד ההקניה.

 

מהן ההקלות לעולה חדש ותושב חוזר?

החוק קובע פטור מחובת דיווח לעולה חדש ותושב חוזר ותיק בנושא נאמנויות, וגם פטור מהגשת הודעות שונות לרשות המסים כדלקמן:

 

• יוצר בנאמנות המכונה "יוצר תושב חוץ", אשר הפכה לנאמנות תושב ישראל או לנאמנות נהנה תושב חוץ, משום שהיוצר היה עולה חדש או תושב חוזר ותיק לא יהיה חייב בהודעה על הנאמנות במשך 10 שנות הפטור, ובלבד שבעת שהיה לתושב ישראל יש לנאמן בנאמנות רק נכס מחוץ לישראל או הכנסה מנכס מחוץ לישראל, ובמהלך 10 שנות הפטור הוקנה רק נכס מחוץ לישראל או הכנסה מנכס מחוץ לישראל.

 

• יוצר עולה חדש או תושב חוזר ותיק, שיצר בשנת המס נאמנות או שהקנה לנאמן בשנת המס נכס או הכנסה מנכס, לא יהיה חייב במתן הודעה על כך במשך 10 שנות הפטור ובלבד שבמשך התקופה הזאת הוקנה רק נכס מחוץ לישראל או הכנסה מנכס מחוץ לישראל.

 

• לא קיימת חובת מתן הודעה על ידי הנאמן לגבי שינוי סוג של נאמנות קיימת לנאמנות תושב ישראל משום שיוצר אחד בה או נהנה אחד בה היה עולה חדש או תושב חוזר ותיק, ובלבד שבעת הפיכת היחיד לתושב ישראל יש לנאמן בנאמנות רק נכס מחוץ לישראל או הכנסה מנכס שהוא מחוץ לישראל.

 

לסיכום, בין אם אתם מתכוונים להקים נאמנות עבור קרובי משפחה ובין אם אתם נהנים בנאמנות שהקימו עבורכם, אתם עשויים להיות חשופים למיסוי ולהתחייב בדיווח על הנאמנות. לפיכך, מומלץ לבחון היטב את סוג הנאמנות שלכם והוראות המס החלות על נאמנות זאת.

 

ד"ר אבי נוב הוא עורך דין לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

פורסם לראשונה 27/11/2012 22:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מתאים לכל אחד
צילום: Shutterstock
אבי נוב
מומלצים