שתף קטע נבחר

רשתות וספקים: רשת המזון של המשביר תיכשל

"הוא מתאבד שיעי, אנחנו מחכים לו בסיבוב", כך מכנים ברשתות את מנכ"ל המשביר רמי שביט, שייפתח בשבוע הבא סניף ראשון ברשת הסופרמרקטים cost 365. בחברות המזון ומוצרי הצריכה הגדולות מפרגנים: "נשתף איתם פעולה", אך גם שם לא בטוחים שהרשת תשרוד בשוק קמעונאות המזון הקשה

"מתאבד שיעי", "טירוף", "חשבנו שהוא ירד מזה", "אף אחד לא סופר אותו ברצינות" ו"שיהיה לו לבריאות ובהצלחה" (בסרקזם דק). כך מתייחסים ברשתות השיווק ובחברות המזון ומוצרי הצריכה למנכ"ל המשביר, רמי שביט שייפתח בשבועיים הקרובים שני סניפים ראשונים של רשת המזון החדשה של המשביר, cost 365. עד 2015, כך לפי חזונו של שביט, הרשת תגיע ל-30 סניפים.

 

 

למה יהיה שווה לקנות בה? לטענת שביט: מחירים נמוכים יותר מרמי לוי ואחידות מחירים בין הסניפים: לא יקרה שבעיר אחת ישלמו יותר מעיר אחרת כפי שקורה היום. איך הרשת תוכל להשיג מחירים נמוכים עם רק שני סניפים בשלב הראשון? "בשנתיים הראשונות נפסיד כסף", הודה שביט.

 

ברשתות המתחרות - סקפטיים. לדעת רוב הגורמים בשוק - הרשת תיכשל. "אף אחד בשוק לא סופר אותו, אף אחד לא חושש ממנו. אנחנו צופים שהוא לא יהיה שחקן משמעותי בתחום המזון - התחום הכי לא רווחי במדינה", אומרים ברשת קמעונאית גדולה. "ויקטורי ירדו לרווח תפעולי של 3%, חוץ מרמי לוי - כולם יורדים משמעותית ברווחיות. לכן אף אחד לא מתרגש מכניסתו של רמי שביט לתחום".

 

"הוא יפתח גג 5 סניפים ועשוי לפשוט את הרגל"

הסניף הראשון של הרשת ייפתח ב-4 בדצמבר - בשבוע הבא. "אנחנו בטח לא מאמינים שרמי שביט ייפתח 30 סניפים, יהיו לו 5 סניפים אם בכלל", טוענים ברשת. "מה הבשורה שלו, שהוא פותח שני סניפים? מה הבידול שלו? הנחות לחברי מועדון? לכולם יש חברי מועדון. לומר 'אני הכי זול'? מילא היה לו קונספט אחר. אם אני גר בעפולה, מה זה עוזר לי שהסניפים בכל הארץ נראים אותו הדבר? ומה זה משנה לי אם המחירים אחידים אם יש רק שני סניפים"?

 

בעלים של רשת קמעונאית אחרת אמר ל-ynet: "שני סניפים זו רשת? זו לא רשת. אני צופה ששביט לא יצליח, כי ראינו את העסקים הכושלים שלו (אופיס דיפו וג'אמפ מ.ק). כיוון שאין להם עדיין כוח קנייה, הם יקנו ב-15% יותר יקר ממני. אם יחליטו למכור כמוני לצרכן ולהפסיד 20% הם יפשטו את הרגל. הוא בונה שהספקים ימכרו לו באשראי וישלמו במזומן? יש לו בעיות אשראי, הם לא מטומטמים. הוא לא בעל מקצוע, הוא לא מבין בתחום הזה, אבל נאחל לו בהצלחה".

 

מה יקרה בשבוע הבא בעפולה?

 

"נראה לך שכולם ישאירו לו את השוק? אין סיכוי. אם הוא יוריד מחירים – יחכו לו בפינה. נגיב מייד כולם יגיבו. אבל זה לא ישפיע על כל הארץ – זה רק סניף אחד".

 

"טוב לנו שהוא מכוון נגד רמי לוי"

למרות התמיהה הגובלת בזלזול, נראה שבכל הרשתות שמפעילות סניפים במיקומים בהם צפוייה קבוצת המשביר לפתוח סניף סופרמרקט, מתכוננים למלחמה נגד הרשת החדשה.

 

ברשת גדולה אחרת דווקא מפרגנים לשביט: "הוא איש חזון, יש לו מועדון לקוחות חזק, יש לו תקציב פרסום ויש לו כריזמה ויכולת שיווק, כך שיתכן שהוא יהיה שחקן חזק. במשביר נערכו לזה היטב במשך שנתיים וגם המיקומים שנבחרו לרשת לא רעים בכלל, אבל שוק המזון מתנהל אחרת משוק הכלים והבגדים - אנחנו מחכים לו בסיבוב וכל המתחרים נערכים.

 

"אין ספק שזה הזוי בתקופה כזאת להיכנס לעולם הקמעונאות, הרי המצב מעולם לא היה רע כמו עכשיו. מה שטוב לנו, זה שהוא מכוון נגד רמי לוי הקטן ולא מול הגדולים".  


כך תיראה רשת הסופרמרקטים של המשביר cost 365

כך תיראה רשת הסופרמרקטים של המשביר cost 365
הבטחה הסבר
11 סניפים השנה, 30 עד 2015 ב-2013: עפולה, כפ"ס, פ"ת, חולון, אילת, ר"ג, בת ים, גבעת שמואל, טירת הכרמל, ירושלים ות"א
מחירים אחידים בין הסניפים לא יהיו מחירים נמוכים יותר בגלל תחרות מקומית
3 רמות מחירים מחיר לצרכן, מחיר לחבר מועדון ו"מחיר למוצרי זהב" מתחלפים בהנחה
סניפים אחידים הסניפים יראו אותו הדבר בכל הארץ. שטחם: 2,500 מ"ר. מגוון: 15 אלף פריטים
מגוון מוצרים 15 אלף פריטים, לא כולל מותג פרטי. יהיו 3 מותגים בכל מוצר: מותג, מותג בינוני ומותג זול
מעדנייה כל מוצרי המעדנייה (פירות וירקות, מאפים, סלטים בשרים וגבינות) יופעלו על-ידי הספקים ולא על-ידי הרשת
כרטיס המועדון יעלה יותר בשנה השנייה לרשת, תשלמו אותו מחיר: 100 שקל על הכרטיס אך לא תקבלו יותר החזר של 50 שקל בקנייה השנייה
כרטיס מועדון ב-365 שקל יושק, כנראה, בשנה השלישית וייאפשר החזר כספי של 1% ועד 3% בהדרגה
מותג פרטי? אין
כמה קופות? 13 בכל סניף

 

  

"הוא לא יודע עם אלו כרישים ושועלים הוא יצטרך להתמודד"

ומה אומרים ספקי המזון? שביט אמר שימכור בחנויות cost 365 שלושה מותגים מכל מוצר: מותג, מותג אמצע ומוצר זול. זה ישפר את תנאי הסחר שלו מול החברות הגדולות, אך לא מסייע למגוון בחנויות ומוציא מתוכן מותגים קטנים רבים.

 

בחברת מזון בינונית אמרו ל-ynet: "אנחנו רוצים למכור לכל אחד, אבל אנחנו וכולם בשוק הזה, מפחדים לסמוך על שביט באשראי. כולם חושבים שהוא יוצר לעצמו את הסוף. המשביר זה עסק ממונף מפה להודעה חדשה, שלא מרוויח בכלל, עם תוכנית השקעות מטורפת, עם אג"חים ורמי שביט רוצה להתמודד בשוק המזון שהרווחיות שלו נשחקת בצורה מטורפת? יש לו פנטזיות אבל אין לו סיכוי. הוא לא יודע עם אלו כרישים ואלו שועלים הוא יצטרך להתמודד. הוא יכול ללמד את ביתן ורמי לוי משהו? אין לרשת שלו שום עוצמה ואנחנו לא רואים שום יתרון שיש לו חוץ ממועדון הלקוחות.

 

"הבעיה בתחום הזה, שהם לא צריכים להביא כסף מהבית. הספקים מממנים אותם. הוא מקבל מאיתנו שוטף פלוס 60 כך שאחרי 90 יום יש לו הר מזומנים מאוד גדול. זו השיטה. אז הם פותחים סניפים ואנחנו אלה שצריכים לתת לו את האשראי. אין מקום בשוק הצפוף לכל כך הרבה רשתות. אני מקווה שלא יהיה מיתון עמוק כי אז רבים יפלו. נאחל לרמי הצלחה ושימשיך עם הפנטזיות שלו".

 

לעומת זאת בחברת מזון גדולה אמרו ל-ynet: "אנשי cost 365 פנו אלינו מזמן. יש להם מוטיבציה אדירה, הם חושבים דיגיטלי, חושבים מחוץ לקופסא ונעבוד איתם בשת"פ מאוד גדול, כי יש לנו אמון בבעלים. עם זאת, יש לנו הבנה שזה תחום מאוד לא קל לשרוד בו. זו שאלה מאוד גדולה - מה יהיה החוזק הפיננסי של העסק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
רמי שביט. נכנס לתחום הכי לא רווחי במדינה
מומלצים