שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, EPA

נתניהו: שדרוג מעמד פלסטין לא ישנה דבר בשטח

רה"מ בטוח כי ההחלטה באו"ם על השדרוג למדינה משקיפה "לא תקדם את הקמתה של מדינה פלסטינית, אלא תרחיק אותה". נתניהו הציע: "אל תתרשמו ממחיאות הכפיים"

בקשתם של הפלסטינים לשדרוג מעמדם באו"ם תזכה הלילה לרוב סוחף, אבל ראש הממשלה בטוח כי החלטה באו"ם לא תשנה דבר בשטח. לדברי בנימין נתניהו, החלטה על פלסטין כמשקיפה באו"ם "לא תקדם את הקמתה של מדינה פלסטינית, אלא תרחיק אותה".

 

כ"ט בנובמבר - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

המפולת המדינית נמשכת: גרמניה תימנע באו"ם

ההכרה באו"ם: 'אין אינטרס שהרשות תתמוטט'

 

בביקור במרכז מורשת בגין, לרגל 35 שנה לביקורו ההיסטורי בישראל של הנשיא המצרי אנואר סאדאת, אמר נתניהו כי "ידה של ישראל תמיד מושטת לשלום, אבל לא תקום מדינה פלסטינית בלי הכרה במדינת ישראל כמדינתו של העם היהודי. לא תקום מדינה פלסטינית בלי הכרזה על סיום הסכסוך ולא תקום מדינה פלסטינית בלי סידורי ביטחון אמיתיים שיגנו על מדינת ישראל ואזרחיה".

 

נתניהו אמר כי לכל אותן דרישות ישראליות "אין זכר בהצעת ההחלטה בעצרת הכללית של האו"ם. אין בה סידורי ביטחון לישראל. אין בה הכרה שישראל היא מדינתו של העם היהודי ואין בה הכרזה על סיום הסכסוך. ואלה רק חלק מהסיבות שבגללן אנו דוחים אותה. אנחנו רוצים שלום, אבל את השלום אפשר להשיג רק בדרך אחת, בדרך של משא ומתן ישיר בין הצדדים ללא תנאים מוקדמים ולא בהחלטות חד צדדיות באו"ם שאינן מתחשבות כלל בצורכי הקיום והביטחון של ישראל. השלום יושג בהסכמות שיתקבלו בין ירושלים לרמאללה ולא בהצהרות מנותקות שמתקבלות באו"ם".

 

ראש הממשלה כבר יודע מה תהיה התוצאה - והתגובה - ואמר: "אני מציע לא להתרשם ממחיאות הכפיים באו"ם, אני זוכר את מחיאות הכפיים שקיבלה ממשלת ישראל מהקהילה הבינלאומית כשהחליטה לצאת באופן חד צדדי מעזה. קיבלנו מחיאות כפיים וספגנו טילים".

 

הפלסטינים צפויים לזכות בתמיכת כמעט כל מדינות אסיה ואפריקה, אבל הצבעת המדינות האירופיות היא שמראה את עומק המפולת המדינית של ישראל. הבוקר הסחף נמשך, וגרמניה הודיעה כי תימנע. "לא נוכל להצביע נגד הפלסטינים", אמרו הגרמנים - שהצטרפו בכך לאוסטרליה ולבריטניה, שככל הנראה תימנע אף היא. לפי ההערכות גם צ'כיה שהתכוונה להתנגד תבחר להימנע. המשמעות היא שאף מדינה אירופית לא תצביע נגד הפלסטינים. לפחות 15 מדינות אירופיות יתמכו בהצעה והשאר יימנעו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים