שתף קטע נבחר

פריימריז ב"תנועה הירוקה": מנסים להצטרף ללבני

אחרי שנכשלו לעבור את אחוז החסימה ב-2009, יבחרו מחר 1,200 בעלי זכות הצבעה את רשימת הסיעה: "שינוי תפישה סביבתית זה הצדק החברתי בהתגלמותו". המטרה בטווח הארוך: להצטרף כסיעה עצמאית לתנועה של ציפי לבני

עדיין ירוקים אבל כבר לא טירונים: מחר (יום ו') יתקיימו הפריימריז של "התנועה הירוקה" וכ-1,200 בעלי זכות הצבעה יבחרו את רשימת המפלגה לקראת הבחירות לכנסת ה-19. בארבע השנים האחרונות, מאז נכשלו בניסיון לעבור את אחוז החסימה בבחירות 2009, ביצעו פעילי התנועה עבודה יסודית. הפעם, מקווים בתנועה, הציבור בישראל יפסיק לראות בנושא האקולוגי אופנה חולפת. "שינוי תפישה כלכלית-סביבתית זה הצדק החברתי בהתגלמותו", אומרים חברי התנועה. "זו איננה נישה, אלא מציאות משתנה. לא יכול להיות שלא יהיה לכך ייצוג בכנסת".

 

 

ארבע קלפיות פזורות ברחבי הארץ, המרכזית שבהן בסמינר הקיבוצים בתל אביב. חברי המפלגה יצביעו במקביל הן עבור הרשימה לכנסת והן ליו"ר המפלגה. ההתמודדות על התפקיד מציגה מודל מקורי: פרופ' אלון טל, אחד ממייסדי התנועה, ורחלי תדהר-קנר, רצים יחד כמודל של יו"ר משותף. מולם תתמודד הדס שכנאי, חברת מפלגת הירוקים לשעבר, שעברה לתנועה הירוקה.

 

בבחירות 2009 שיתפה התנועה הירוקה פעולה עם מפלגת מימד בראשות הרב מיכאל מלכיאור. למרות ההרשמה המאוחרת והעובדה שהתמודדה מול "הירוקים" על אלקטורט מצומצם, הצליחה התנועה הירוקה לקבל את מירב הקולות מבין המפלגות הקטנות - 27,737 אלף מצביעים - מספר שלא הספיק לה לעבור את אחוז החסימה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

מאז עשתה התנועה הירוקה כברת דרך: היא הקימה מערך פעילים תוסס, תקעה יתד במועצות הערים ברשויות המקומיות ורשמה הישגים מוניציפאליים במאבקים סביבתיים שונים, בהם הבג"צ נגד מינויו של הרמטכ"ל המיועד יואב גלנט.

כמו כן מתגאים במפלגה ב"מועצת המומחים", שמורכבת מבכירי אקדמיה בנושאי איכות סביבה שסייעו לגבש את מצע המפלגה ויעדיה.

 

בסקרים הנוכחיים לקראת הבחירות התנועה הירוקה לא מופיעה כמי שעשויה להפתיע, ובתנועה הירוקה עדיין מחפשים את הדרך להבקיע את חומת האדישות לנושא האקולוגי. עם זאת, קיימת אפשרות ריאלית לחבירה לגוף פוליטי קיים כסיעה עצמאית. כרגע, מפלגת "התנועה" של ציפי לבני היא הכתובת המועדפת.

 

"צריך לזכור שעוד לא התחלנו את הקמפיין", אמר פרופ' טל. "יש מגעים שונים ויש סיכוי לא קטן שנרוץ יחד עם לבני. הנושא יעלה בוועידת המפלגה ויקבל את אישור החברים. זהו מצב שבו שני הצדדים מרוויחים - אנחנו נביא איתנו מקצועיות וחזון בתחומים של סביבה, אנרגיה, תחבורה ותכנון, שחשובים לאיכות החיים של כל אזרח. אם אנחנו רצים יחד איתה ולאנשים לא יהיו החרדות של אחוז החסימה, אני מאמין שהתוספת תהיה משמעותית מאוד. להיות חלק מסיעה גדולה זה דבר חשוב והמפלגה שלה תהיה הפלטפורמה לנושאים שאנחנו נרצה לעלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ציפי לבני בכנס של התנועה הירוקה
צילום: ירון ברנר
מומלצים