שתף קטע נבחר

בצה"ל מרגיעים: רק גברים יבדקו חרדים

רבנים ליטאים בכירים קראו לתלמידי הישיבות שלא להגיע לצו ראשון בגלל "בדיקות משפילות" ו"סביבה חילונית עם בנות" - והיום הצבא מבטיח כי רק גברים יראיינו ויבדקו חרדים. הרבנים: אם לא יוצג הסכם סופי עם צה"ל - נצא למחאה המונית

האם המשבר האחרון בין צה"ל לחרדים בדרך לפתרון? בעקבות הוראתם של רבנים בכירים לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון" בלשכת הגיוס - מתחייבים בצבא כי הליך המיון שעוברים מועמדים לגיוס מהציבור החרדי, יותאם לאורח חייהם. בשיחה עם ynet אמרו גורמים צבאיים כי בכוונתם להבטיח, בין היתר, כי הבדיקות הרפואיות לצעירים החרדים - שחלקן באיברים מוצנעים - ייערכו על ידי גברים בלבד.

 

 >> כנסו לפייסבוק שלנו - ותתעדכנו בכל מה שמעניין בעולם היהודי <<

 

 

אמש (יום ד') נועדו חברי הכנסת יעקב ליצמן ומשה גפני ("יהדות התורה") עם נציגים ממשרד הביטחון, בניסיון להבטיח את המשך התייצבותם של תלמידי הישיבות בלשכות הגיוס. בתום הפגישה עדכנו השניים את הרב אהרון לייב שטיינמן והרב שמואל אוירבאך, מנהיגי הציבור החרדי-ליטאי, בדבר ההבנות המתגבשות בין הצדדים, לפיהן הצעירים החרדים יוזמנו למבדקים במרוכז, ההליך יותאם לדרישותיהם הדתיות - והם יטופלו בידי גברים בלבד. גפני וליצמן סירבו להתייחס לנושא.

 

אם לא יושג ההסדר - מחאה המונית

בעקבות ההסדר המסתמן התכנסו הערב כמה ראשי ישיבות בביתו של הרב אוירבאך, ודנו עמו בשינוי ההוראה שניתנה לתלמידים שלא להתייצב בלשכת הגיוס. הישיבה הסתיימה ללא תוצאות, מאחר שטרם הוצג בפניהם הסכם סופי בין צה"ל לנציגי החרדים בעניין זה. עד שיושג, מגבירים הרבנים את הלחץ על הצבא, וכעת הם אף מאיימים לארגן עצרת מחאה המונית בנושא.

 

בצה"ל מוסרים כי בפגישה שהתקיימה אמש בין נציגי צה"ל לבין חברי הכנסת מ"יהדות התורה", סוכמו נושאים הנוגעים לתהליך גיוס האוכלוסייה החרדית בצה"ל. "בין ההתאמות - ביצוע ראיונות אישיים לחרדים על ידי גברים בלבד, ועריכת השאלות כך שיתאמו את אורח החיים של החברה החרדית", נמסר. "באשר לסוגיית הרופא הבודק, יש לציין כי לכל מועמד לשירות ביטחון באשר הוא, ניתנת הזכות לבחור את מגדר הרופא הבודק".

 

המשבר הנוכחי פרץ בימים האחרונים לאחר שהרבנים הפנימו כי הצבא מקיים הכנות ממשיות לגיוסם בפועל של חרדים רבים, ובעיקר בעקבות עדויות מפי תלמידי ישיבה כי נדרשו לעבור בדיקות רפואיות מביכות (למשל באשכים), וחמור מכך - על ידי נשים. הרב אוירבאך, הנחשב ל"קנאי" במיוחד, קרא בעקבות כך לתלמידים לראשונה, שלא לשתף פעולה כלל עם צה"ל ולסרב להתייצב בלשכות הגיוס. ראשי הישיבות המזוהים עמו אימצו את הקו התקיף והורו כן לתלמידיהם - בין היתר בישיבת פוניבז' היוקרתית.

 

"אנשים חזרו משם בהלם מוחלט"

תלמיד אחת הישיבות סיפר ל-ynet בזעזוע: "חבר שלי נכנס לחדר אוכל ושאל אותנו מה זה הומו. הוא צדיק אמיתי, הבחור הזה. ובאמת לא ידע מה זה. הוא הלך לראש הישיבה וסיפר לו איך צחקו עליו. איך שבלשכת הגיוס, כשביקש שגבר יבדוק אותו במקום אישה, שאלו אותו: 'מה, אתה הומו?'"

 

"בצבא נפלו על הראש", הוסיף תלמיד. "הם לא מבינים מה עובר בחור ישיבה כזה. כשהוא נוסע שעה באוטובוס, הוא מקפיד

שזה יהיה קו מהדרין, ופה זורקים אותו לסביבה חילונית עם בנות למשך יום שלם של מבדקים?! אנשים חזרו משם בהלם מוחלט. לא פלא שככה הרבנים הגיבו".

 

עם זאת, המנהיג הליטאי הבכיר, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, נמנע בשלב זה מקריאה דומה לנפקדות, וח"כ משה גפני, הכפוף אליו, הסתפק באיום כי "אם הדברים לא ישתנו באופן מיידי, נמליץ לגדולי התורה שליט"א להורות לבחורים שלא להתייצב במצב כזה בלשכות הגיוס". בחלק מהישיבות המזוהות עם מחנה הרב שטיינמן, אף הגדילו לעשות והכריזו כי יש להיענות לצווים אך לא לחתום על כל מסמך בעת ההתייצבות – וכך גם במודעה שפורסמה הבוקר בעיתון "יתד נאמן" – "על דעת גדולי ישראל שליט"א".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ללא הסדר - עצרת המונית
צילום: רויטרס
מומלצים