שתף קטע נבחר

צו גיוס לגדולי הדור: תתחילו לקרוא עיתונים

הרבנים הורו לתלמידי הישיבות שלא להגיע לצו ראשון בגלל "בדיקות רפואיות משפילות", מבלי להבין כי הבדיקות הללו נערכות כבר שנים. לפני שממליצים לצעירים חרדים להימנע מבדיקה רפואית, אני מצפה גם מצפה שהרבנים יידעו את מטרתה

אני חייב להודות שצחקתי בפה מלא בעקבות הידיעה, ולפיה רבנים בכירים בציבור הליטאי קראו לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון" בלשכות הגיוס, וכלל לא לשתף פעולה עם הצבא בנושא זה. עוד דווח, כי הוראת הרבנים ניתנה לאחר שהבינו כי בצה"ל נעשות "הכנות ממשיות לגיוסם בפועל של חרדים רבים", ובעיקר "בעקבות עדויות תלמידים כי נדרשו לעבור בדיקת אשכים 'משפילות', וחמור מכך - על ידי נשים".

 

 >> כנסו לפייסבוק שלנו - ותתעדכנו בכל מה שמעניין בעולם היהודי <<

 

 

הייתי יכול כמובן להסביר לרבנים ולתלמידים, שבניגוד למה שהם חושבים - לא מדובר באירוע שנועד לשעשע את אנשי הצבא, אלא לבחון בעיות בריאותיות (כגון בקע מפשעתי). הייתי יכול כמובן לשאול מדוע התעוררו עכשיו, כאשר מדובר בבדיקה שהח"מ עבר בהצלחה לפני חצי יובל שנים - וזו כמובן הבחינה האחרונה שאני זוכר שהצלחתי בה מאז.

 

אבל הידיעה הזו הזכירה לי יותר מכל, שיחה שערכתי עם עיתונאי שחזר בתשובה, והתקשר אלי בהלם, לאחר שבמהלך שיחת נפש עם אחד מגדולי הרבנים החרדים, הרב שמע ממנו לראשונה כי ארצות הברית הטילה פצצות אטום על הירושימה ונגסקי, במהלך מלחמת העולם השנייה.

 

להבחין בין ימין לשמאל

למען הסר ספק – אין לי ספק שלימוד תורה מחדד את המוח. ברור לי לגמרי, שהחלטות של רב נובעות, בדרך כלל, ממניעים פחות אנוכיים, מאלה של פוליטיקאי, נניח. אבל אני בהחלט דורש מהציבור החרדי שמציית לרבנים על פי הציווי התנ"כי "על פי התורה אשר יורוך, לא תסור מן הדבר אשר יגידו לך ימין ושמאל" (דברים י"ז, י"א) - לדעת מהו צד ימין ומהו צד שמאל.

 

במקרים רבים הרבנים לא יודעים באיזו הוראה מדובר, והם גם לא ישמעו על הסערה שנוצרה בעקבות ההוראה שעליה חתמו. מודעה שפורסמה בישיבה בתפרח ()
במקרים רבים הרבנים לא יודעים באיזו הוראה מדובר, והם גם לא ישמעו על הסערה שנוצרה בעקבות ההוראה שעליה חתמו. מודעה שפורסמה בישיבה בתפרח

 

אני לא מצפה מהרבנים האלה לדעת מיהן שתי חברות הכנסת ממוצא גיאורגי (נו באמת, ציפי חוטובלי מ"הליכוד" ונינו אבסדזה מ"קדימה"). אבל לפני שממליצים לצעירים חרדים להימנע מבדיקה רפואית, אני מצפה גם מצפה שהם יידעו את מטרתה - במקום להתעורר באיחור, 65 שנים לאחר שהאו"ם החליט על הקמת המדינה.

 

כדי לדעת באופן מדעי עד כמה הרבנים מחוברים לתקשורת ולמציאות, הרמתי טלפון לפרופ' יואל כהן, מהמרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון. מתברר כי מחקר חדש שערך גילה ש-58% מהרבנים הדתיים-לאומיים ו-50% מהרבנים החרדיים, הצהירו שאינם קוראים עיתון יומי. 33% מקרב הרבנים החרדיים ו-39% מקרב הרבנים הדתיים-לאומיים, אמרו שהם כלל אינם טורחים לעקוב אחרי חדשות בנושאי דת ויהדות.

 

לא בטוח שהם יודעים על מה חתמו

הטענה כאילו גדולי הרבנים בחנו את סוגיית הגיוס לעומק, ואז החליטו לאסור אפילו בדיקה רפואית – היא לא פחות משקר גדול. אולי נכון יותר היה לומר כי הם נדרשו על ידי מקורביהם לצאת בהכרזה, וזאת עשו.

 

תזכורת: לפני כשנתיים יצאו "גדולי הדור" במכתב תמיכה שקרא לתרום כסף לאליאור חן, "הרב המתעלל" המורשע. על המכתב ההוא חתמו גדולי הרבנים מהזרם הליטאי, ובהם הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אהרון לייב שטיינמן, הרב מיכל יהודה ליפקוביץ והרב חיים קנייבסקי. נכדו של אחד הרבנים הנ"ל סיפר לי בשעתו, בגילוי לב, כיצד הביאו לסבו את המכתב והוא חתם עליו, מבלי לדעת על מה הוא חותם.

 

גדולי הרבנים לא זקוקים לאישור שלי כדי להחליט שהם מוכנים לוותר על כל התמיכה הכספית מהמדינה, ובתנאי שכל תלמידיהם לא יתגייסו לצבא. אבל בהחלט חובה לומר בגלוי, שברבים מן המקרים שבהם התקשורת החרדית והדתית מדווחת על "הוראה של רבנים", הרבנים עצמם לא יודעים באיזו הוראה מדובר – והם גם לא ישמעו על הסערה התקשורתית שנוצרה בעקבות ההודעה שנמסרה בשמם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישלחו את צאן מרעיתם לכלא?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים