שתף קטע נבחר

בגלל בדיקת אשכים: רבנים ליטאים נגד 'צו ראשון'

הרב שמואל אוירבאך, מבכירי הרבנים הליטאים, הורה לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון". הסיבה הרשמית: "אין לשתף פעולה עם ההכנות לגיוס". הסיבה הלא רשמית: "בדיקות משפילות" ו"סביבה חילונית עם בנות, יום שלם של מבדקים"

מאבק החרדים נגד הגיוס עולה מדרגה: רבנים ליטאים בכירים - ובראשם הרב שמואל אוירבאך - קוראים לראשונה לתלמידי הישיבות שלא להתייצב ל"צו ראשון" בלשכות הגיוס, וכלל לא לשתף פעולה עם הצבא בנושא זה. הוראת הרבנים ניתנה לאחר שהבינו כי בצה"ל נעשות הכנות ממשיות לגיוסם בפועל של חרדים רבים, ובעיקר בעקבות עדויות תלמידים כי נדרשו לעבור בדיקת אשכים "משפילות", וחמור מכך - על ידי נשים.

 

 >> כניסה מהירה לפייסבוק שלנו - כאן! <<

 

 

מאז שפקע חוק טל ובוטל מעמדם המיוחד של תלמידי הישיבות, נקראו אלפים מהם להתייצב בלשכות הגיוס, ככל מועמד לשירות ביטחון, ולהתחיל את תהליך החיול. רובם התייצבו, על אף סירובם לשרת בצבא, כאשר עסקני הציבור פועלים בדרכים שונות להבטיח כי איש לא יגוייס בכפייה, אך עתה, כאמור, קוראים הרבנים לנפקדוּת המונית.

 

 

 

ההחלטה התקבלה על ידי הרב שמואל אוירבאך, מהרבנים הבכירים בציבור החרדי-ליטאי מאז פטירת הרב יוסף שלום אלישיב, ומנהיג הפלג הקנאי שבו, המכונה "הירושלמי". ראשי הישיבות המזוהים עמו אימצו את הקו התקיף, ומיהרו להורות לתלמידים שלא להתייצב בלשכות, בין היתר בישיבת הדגל הליטאית, פוניבז'.

 

"לא להתייצב עד להודעה חדשה"

במודעה שנתלתה בישיבת "מעלות התורה" שבראשות הרב אוירבאך עצמו, נכתב: "היות וישנם תלמידים אשר קיבלו הזמנה מלשכת הגיוס להתייצבות ולבדיקות רפואיות, כאשר המטרה המוצהרת הינה להכין את גיוסם בפועל, על כן הננו להודיע על דעת מרן ראש הישיבה שליט"א כי אין לשתף פעולה עם ההכנות לגיוס ואין להתייצב כלל".

 

"התלמיד סיפר בזעזוע לראש הישיבה, שבלשכת הגיוס, כשביקש שגבר יבדוק אותו במקום אישה, שאלו אותו: 'מה, אתה הומו?" המודעה בישיבה בתפרח ()
"התלמיד סיפר בזעזוע לראש הישיבה, שבלשכת הגיוס, כשביקש שגבר יבדוק אותו במקום אישה, שאלו אותו: 'מה, אתה הומו?" המודעה בישיבה בתפרח

 

בישיבת פוניבז' הודיעו כי "בחורים שקיבלו צו התייצבות או זימון ללשכת הגיוס מתבקשים שלא להתייצב בשום אופן עד להודעה חדשה", ובישיבת תושייה שביישוב תפרח קבעו: "אין ללכת בשום אופן ללשכת גיוס. נכון לעכשיו, כל המוזמנים מחכים עד להודעה חדשה".

 

תלמיד באחת הישיבות הנחשבות ביותר, סיפר ל-ynet בזעזוע: "חבר שלי נכנס לחדר אוכל ושאל אותנו מה זה הומו. הוא צדיק אמיתי, הבחור הזה. ובאמת לא ידע מה זה. הוא הלך לראש הישיבה וסיפר לו איך צחקו עליו. איך שבלשכת הגיוס, כשביקש שגבר יבדוק אותו במקום אישה, שאלו אותו: 'מה, אתה הומו?'"

 

התלמיד טוען כי ההידרדרות החלה כאן, כאשר ראשי הישיבות החלו לאסוף עדויות מתלמידיהם על אירועים דומים. "הצבא נפל על הראש. הוא לא מבין מה עובר בחור ישיבה כזה. כשהוא נוסע שעה באוטובוס הוא מקפיד שזה יהיה קו מהדרין, ופה זורקים אותו לסביבה חילונית עם בנות למשך יום שלם של מבדקים?! אנשים חזרו משם בהלם מוחלט. לא פלא שככה הרבנים הגיבו".

 

מאבק טקטי

עם זאת, המנהיג הליטאי הבכיר, הרב אהרון יהודה לייב שטיינמן, נמנע בשלב זה מקריאה דומה, וח"כ משה גפני ("יהדות התורה"), הכפוף אליו, הסתפק באיום כי "אם הדברים לא ישתנו באופן מיידי, נמליץ לגדולי התורה שליט"א להורות לבחורים שלא להתייצב במצב כזה בלשכות הגיוס". בחלק מהישיבות המזוהות עם מחנה הרב שטיינמן, אף הגדילו לעשות והכריזו כי יש להיענות לצווים.

 

ב"קו הסקופים" החרדי דווח כי המחלוקת בין הרבנים הבכירים היא טקטית: הרב שטיינמן סבור כי מאבק קולני של החרדים

ערב הבחירות רק יגדיל את כוחם הפוליטי של מתנגדיהם ויגדיל את סכנת הגיוס, ואילו הרב אוירבאך טוען כי הכרזת מלחמה תגרום לצבא ולממשלה להבין שהגיוס יפלג את העם ולכן יש להסדיר מחדש את מעמדם של תלמידי הישיבות.

 

עליית המדרגה במאבק הרבנים נגד "גזירת הגיוס" החלה בהצהרות לוחמניות לאחר שהמדינה הודיעה לבג"ץ כי צה"ל מתכונן לקלוט חרדים לשורותיו, ועברה למעשים כאשר הגיעו עדויות על "מסכת השפלות" שעוברים תלמידי הישיבות במהלך הבדיקות הרפואיות. עיתונות המגזר תקפה בימים האחרונים את מגמת הצבא, עד שהרב אוירבאך קבע כי אין לשתף איתו פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אין לשתף פעולה כלל"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים