שתף קטע נבחר

מהאוהל לכנסת: 'מה שהחל ב-2011 ימשיך בקלפי'

סתיו שפיר ואיציק שמולי, שניים ממנהיגי מחאת האוהלים, התברגו בצמרת העבודה. "אושר גדול, מקווה שנוכל לשפר את המצב", אמרה שפיר שסיימה תשיעית. שמולי במקום ה-12: "רשימה חברתית". גם כלכלן המחאה עשוי להיכנס לכנסת

ב-2011 הם עוד היו באוהלים, ב-2013 ביתם השני יהיה משכן הכנסת: שניים מהמנהיגים החברתיים של מחאת 2011, סתיו שפיר ואיציק שמולי, התברגו בצמרת רשימת מפלגת העבודה בפריימריז. אחד מהתומכים במחאה - הכלכלן יוסי יונה - נבחר אף הוא במקום שעשוי להיות ריאלי.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

אחרי מרב מיכאלי, שפיר היא האשה השנייה בפריימריז של העבודה - ואולי המנצחת הגדולה של הבחירות אחריה. "זה אושר גדול, אני מאוד מתרגשת. מה שהתחיל ב-2011 ממשיך בקלפי", אמרה שפיר בת ה-27, שמתגוררת ביפו עם שלושה שותפים ודורגה במקום התשיעי בבחירות המקדימות. היא אמרה כי כחברת כנסת היא מתכוונת לעסוק בתחום החינוך: "אני מקווה שהתוצאה תתן לנו את האפשרות באמת לשפר את המצב ואני מאושרת שניתנה לי הזכות היום לעשות את העבודה הזו".

 

שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים לשעבר ועוד אחד ממנהיגי מחאת האוהלים, כינה את המקום ה-12 אליו הגיע "הישג מרשים". הוא אמר כי מנהיגי המחאה "מצאו בית בתוך מפלגת העבודה, אבל בבחירות הקרובות צריך להשלים את המשימה. יש לנו רשימה חברתית, מה שאי אפשר להגיד על הליכוד. כפרלמנטר אני הולך לקדם את כל נושא הזכויות החברתיות, בדגש על החינוך הציבורי והתעסוקה. אני חושב שהנושאים החברתיים הם נושאים ראשונים בחשיבותם בסדר היום הציבורי של ישראל ובהם אני הולך לטפל".

 

המנצחות הגדולות. מיכאלי לצד שפיר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המנצחות הגדולות. מיכאלי לצד שפיר(צילום: מוטי קמחי)
 

הפעילים, שהביאו אותו לכנסת, נתנו לו גב בבית ברל, שם הוקראו תוצאות הבחירות. "שמולי יכול להיות שר רווחה מצוין", אמרה ל-ynet אחת מהפעילות במפלגה, מלכה קליין. "אני חושבת שהמקום הגבוה שהוא קיבל נותן לו הרבה סיכויים להיות גם שר". אביו, חיים שמולי, הגיע אף הוא לבית ברל, ביום חגו של בנו: "רק שייתנו לו לעשות, הוא כבר יביא את התוצאות".

 

פרופ' יונה, שנבחר למקום ה-21 בעבודה והיה אחד

מהמזוהים ביותר עם המחאה, אמר כי "מפלגת העבודה היא המפלגה של המחאה החברתית". לדבריו, "כשמאות אלפים יצאו לרחובות המטרה הייתה להפוך את המחאה לכוח פוליטי משמעותי. הרשימה החדשה שנבחרה היא התגשמות של החלום הזה".

 

פרופ' יונה סבור כי למרות מבצע עמוד ענן והמהלך הפלסטיני באו"ם, הבחירות הקרובות יוכרעו במגרש החברתי. "התחלואים החברתיים-כלכליים של החברה הישראלית עדיין עומדים בראש מעייניו של האזרח. הציבור יודע שנתניהו נכשל לחלוטין במענה על הבעיות הללו". על השאלה כיצד הוא ופעילי מחאה אחרים יוכלו לשבת בקואליציה בראשותו של נתניהו, השיב: "נצטרך לשקול את האפשרות הזאת בזהירות רבה. קשה לי לראות מצב שבו אנחנו נשב באותה ממשלה עם הליכוד, שהפך להיות מפלגת ימין קיצוני מתלהמת".

 

בהכנת הידיעה השתתפו מורן אזולאי ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סתיו שפיר. מקום 9
צילום: מוטי קמחי
איציק שמולי. מקום 12
צילום: בני דויטש
מומלצים