שתף קטע נבחר

קלינטון במסר לנתניהו: צריך לסייע לאבו מאזן

מזכירת המדינה האמריקנית אמרה בנאום נרגש ערב סיום תפקידה שאם רבין לא היה נרצח, היה שלום. היא הוסיפה שעל ישראל לחדש את המגעים לשלום והבהירה שהרחבת הבנייה מעכבת זאת

מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון דיברה הלילה (שבת) בפורום סבן בוושינגטון על שדרוג מעמד הפלסטינים באו"ם למדינה משקיפה לא חברה ואמרה: "ההצבעה באו"ם לא תקרב את הפלסטינים למדינה, אבל זה מחייב את כל הצדדים לעצור ולחשוב על העתיד. אבו מאזן נקט צעד בכיוון לא נכון, אבל הרשות היא האלטרנטיבה היחידה לרקטות ולאלימות. ישראל צריכה לסייע לאלה שמחויבים לשלום, לאבו מאזן ולסלאם פיאד".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

קלינטון גינתה את הרחבת הבנייה מעבר לקו הירוק ואמרה כי זהו גורם המעכב את השלום עם הפלסטינים: "הממשל הזה בדיוק כמו קודמיו הבהיר לישראל שהרחבת הבנייה מעכבת את השלום. עלינו למצוא את הדרך להגיע למו"מ שיוביל למימוש פתרון שתי המדינות. זוהי המטרה".

 

קלינטון הלילה בפורום סבן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קלינטון הלילה בפורום סבן(צילום: רויטרס)

 

בהופעה משוחררת וכנה לקראת סיום תפקידה כמזכירת המדינה היא אמרה: "אני מאמינה שהיה שלום אם יצחק רבין לא היה נרצח. עשרים שנה אני עוקבת מקרוב אחר התהליך ומשבחת מנהיגים ישראלים שעשו מאמץ גדול להשיג שלום, ואני עצובה שזה לא הצליח. אם לא יהיה שלום, יהיו עוד כיפת ברזל ועוד איומים ועוד טכנולוגיה שמעמיסה על ישראל".

 

קלינטון סיפרה כיצד הנשיא הפלסטיני לשעבר יאסר ערפאת דחה את הצעת השלום של אהוד ברק בקמפ דיוויד, וכיצד הוא צלצל לבעלה, ביל קלינטון, כעבור כמה שנים, כשכבר לא היה נשיא, ואמר שהוא מוכן לקבל את הצעת השלום של ישראל. היא אמרה שישראל צריכה אופק מדיני ושעליה לחדש את המגעים לשלום: "בלי שלום תצטרך ישראל לבנות עוד טילים להגנה מפני טילים גדולים יותר ותצטרך לעמוד מול הבעיה הדמוגרפית, לשמור על זהותה הדמוקרטית והיהודית".

 

בעניין עזה אמרה קלינטון: "אנחנו מצפים ממצרים למנוע הברחת נשק מסודן ומסומליה לעזה. אנחנו מוכנים לעזור למאמץ המצרי לפתח את סיני. החמאס צריך להחליט לגבי העתיד של עזה. אנחנו לא נעבוד לעולם עם טרוריסטים. החמאס צריך להימנע מטרור, להכיר בהסכמים ולהכיר בישראל". מזכירת המדינה אמרה שארה"ב הוכיחה שהיא עומדת מאחורי ישראל בעניין עזה: "מה שמאיים על ישראל מאיים על אמריקה, ומה שמחזק את ישראל מחזק אותנו. יש לנו דיאלוג יומי בכל הרמות. אמריקה מחויבת ליתרון האיכותי של ישראל ומחויבת להבטיח את העתיד של ישראל כמדינה יהודית".

 

אבו מאזן וקלינטון (ארכיון)       (צילום: AP) (צילום: AP)
אבו מאזן וקלינטון (ארכיון) (צילום: AP)

 

על הסוגיה האיראנית אמרה קלינטון שזו הסוגיה הקשה ביותר שהיא התמודדה עמה במהלך כהונתה כמזכירת המדינה. היא ציינה שארצות הברית מחויבת למנוע מאיראן נשק גרעיני ושהנשיא ברק אובמה מתכוון למה שהוא אומר, שלא תהיה איראן גרעינית. היא הדגישה בנחישות שדברי אובמה בשנה האחרונה לא היו הבטחות של בחירות, "הנשיא אובמה אינו מבלף", הצהירה והוסיפה: "איראן מייצרת טילים שעפים

 לירושלים ולתל אביב. זה רק מגביר את הצורך למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. זו מחויבות של הנשיא אובמה. אנחנו יודעים שאיראן ייצאה טרור לא רק לישראל אלא מסביב לעולם. יש עדויות לטרור בעיקר שנכשל, אבל גם הצליח, למשל בבולגריה. יש סוכנים של איראן ממכסיקו עד תאילנד".

 

קלינטון הוסיפה: "איראן גרעינית זה איום לכל העולם, לא רק לישראל, וזה יגרום לשיטפון גרעיני. לארה"ב יש מדיניות מניעה, לא מדיניות בלימה. ארה"ב מגבירה את הלחץ על איראן. הלחץ הוא אמיתי וגובר. מטרת אמריקה היא לשנות את החישובים של ההנהגה האיראנית. אם איראן מוכנה ליצור צעדים בוני אמון, אנחנו מוכנים. אבל אנחנו לא מוכנים למו"מ לא מוגבל בזמן. עכשיו ברור שזה נשיא שאינו מבלף".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
קלינטון. נגד הבנייה החדשה
צילום: רויטרס
מומלצים