שתף קטע נבחר

בפעם ה-3: נתניהו דוחה את דוח המבקר על תעש

ראש הממשלה מינה את ראש המטה לביטחון לאומי ליישב בשמו את המחלוקת עם משרד הביטחון על הפרטת התעשייה הצבאית. המינוי גרם לדחייה נוספת של פרסום דו"ח מבקר המדינה על התנהלות תעש שנמנעת מפרסום הדו"חות הכספיים שלה ב-8 השנים האחרונות

שוב נדחה דו"ח מבקר המדינה על תעש: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מינה היום (א') את ראש המטה לביטחון לאומי אלוף (מיל') יעקב עמידרור ליישב בשמו את המחלוקת עם משרד הביטחון על הפרטת התעשייה הצבאית.

 

התערבות נתניהו נעשתה בלחץ ועדת הכספים, שהתנתה בכך את אישורה לבקשת ההלוואה האחרונה לתעש בסך כ-70 מיליון שקל, אחרת היא לא תאשר הלוואות נוספות.

 

הממשלה לחצה ודו"ח המבקר על תעש יידחה

אושרה הלוואה של 74 מיליון שקל לתעש

תוכנית הבנייה בתעש: 1,000 תושבים מתנגדים

 

מינוי עמידרור גרם לדחייה נוספת, שלישית במספר, של פרסום דו"ח מבקר המדינה על התנהלות תעש שנמנעת מפרסום הדו"חות הכספיים שלה ב-8 השנים האחרונות.

 

פרסום הדו"ח, לאחר 3 דחיות בחודשיים האחרונים, נועד להיום בשעה 4 אחר הצהרים. היום הוחלט כי הדו"ח יפורסם ב-11 בינואר 2013 ולא יום אחד לאחר מכן.

 

6 שבועות ליישוב המחלוקת

פרסום הדו"ח עוכב היום בעקבות ההודעה על מינוי עמידרור ששלחה לשכת ראש הממשלה ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי). לשכת נתניהו ביקשה כי לאור המינוי יוטל חיסיון על הדו"ח עד ל-10 בינואר הקרוב בחצות. אריאל הביא את דבר הבקשה למבקר המדינה יוסף שפירא ובעצה אחת הם קבלו את בקשת החיסיון.

 

עמידרור מאמין כי יצליח ליישב את מחלוקת ההפרטה ב-6 השבועות הבאים שהוקצבו לו. ח"כ אריאל מיהר להבהיר לכל הגורמים, כי בכל מצב דו"ח הביקורת ייפתח לציבור מיד לאחר שתפוג תקופת החיסיון. "לא תהיה דחייה נוספת", הודיע אריאל, "נוכח הבחירות המתקרבות (ב-22.1) ובמיוחד לאור הרצון של חלק מהגורמים לפעול לדחיית הפרסום עד לאחר הבחירות לכנסת הבאה ומינוי יו"ר חדש לוועדה לביקורת המדינה".

 

עם זאת, אמר אריאל, כי היענות הוועדה לבקשת החיסיון הזמני נבעה מההתקדמות אשר חלה בשבועות האחרונים לקראת יישום מתווה ההפרטה אותו גיבשה ועדת הכספים בראשית 2012 בוועדת משנה מיוחדת של ח"כ שי חרמש (קדימה) ומנכ"ל הוועדה טמיר כהן. חרמש ברך הבוקר על מעורבות ראש הממשלה כדרישת ועדת הכספים.

 

חרמש חזר והדגיש כי הנזק למדינה מעיכוב היישום של מתווה ההפרטה עומד על מיליון שקל לכל יום של המשך העסקת 940 מעובדי תעש (מתוך כ-3,000) שאמורים לפרוש במסגרת המתווה. הנזק הזה הצטבר עד כה לכ-350 מיליון שקל מה שאילץ את החברה לחזור ולבקש את אישור ועדת הכספים להלוואות של המדינה לכיסוי עלויות העסקת העובדים המיותרים.

 

המחלוקת אותה יידרש עמידרור ליישב עם משרד הביטחון היא על הפיכת מפעל אסטרטגי ליחידת סמך והמשך העסקת כ-100 עובדי יחידות המחקר והפיתוח; על רכש תחמושת כבדה ממפעל אחד ב-300 מיליון שקל בשנה; ועל הזרמת 700 מיליון שקל לתעש תמורת ויתור על חלקו ביחידות שיופרטו. חרמש טוען כי שורשי המחלוקת נעוצים בהתנגדות המשרד להפרטה החלקית שדורש האוצר והעדפתו למכור את כל מפעלי תעש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יעקב עמידרור, ראש המל"ל
צילום: אמיר כהן
מומלצים