שתף קטע נבחר

עוד דיור מוזל בת"א: שכונה חדשה תוקם ביפו

עיריית ת"א מתכננת שכונה חדשה במתחם מכבי-יפו שתכלול 1,500 יחידות דיור, מתוכן 10% יהיו מיועדות לדיור בר-השגה. בהרצליה הוגשה עתירה נגד משרד השיכון, בטענה שמתוך 215 יחידות דיור שמיועדות לדיור בר-השגה להשכרה - רק 40 מהדירות יהיו בפיקוח. משרד השיכון: "זה מאבק פוליטי"

הלילה (ד') פורסם דוח מרכז אדוה, המטיל את האחריות ליוקר הדיור על הממשלות - ונראה כי ברשויות המקומיות מנסים לספק מענה. הוועדה המקומית תל-אביב-יפו אישרה הבוקר תוכנית להקמה ולפיתוח שכונה חדשה במתחם מכבי-יפו בדרום העיר, שתכלול 1,500 יחידות דיור, מתוכן 10% יהיו מיועדות לדיור בר-השגה. כעת תועבר התוכנית לאישור הוועדה המחוזית תל-אביב.

 

 

התוכנית היא חלק ממתחם שלם המתוכנן באזור, הכולל את שכונת נס לגויים ביפו ואת פארק החורשות ושכונת המגורים הסמוכה לו מול אצטדיון בלומפילד. כמו כן, משלימה התוכנית את פיתוח רצף השטחים העירוניים ביפו, מזרחית לשדרות ירושלים, ומגיעה לאחר אישור של תוכניות נוספות בדרום העיר, כגון תוכנית לבניית דירות ברות השגה במתחם העלייה ובשכונת שפירא.

 

המתחם שבו תיבנה השכונה החדשה במתחם מכבי-יפו כולל כ-150 דונם ומשתרע בין הרחובות נס לגויים מצפון, היינריך היינה (שלבים) ממזרח, רחוב עזה ובאר שבע ממערב ונחל שורק מדרום, בסמוך למקום בו היה קיים בעבר אצטדיון מכבי יפו, הצפוי לעבור בשנים הקרובות מתיחת פנים.

 

בעירייה מתכננים לבצע במתחם בבנייה רוויה, שהנמוכים מבניינה יהיו בני 5-6 קומות בחלק המערבי של המתחם. לאורך רחוב היינריך היינה ונס לגויים תהיה בנייה של 8 קומות, שתשולב בקומת מסחר, ובמרכז התוכנית סביב שטח ציבורי יעמדו בניינים בני 16 קומות.

 

גודל יחידות הדיור הממוצע, לפי התוכנית, יעמוד על 80 מ"ר בממוצע עם תמהיל גדלים מגוון. כמו כן, קיבלה, הוועדה את המלצת הצוות המקצועי להקצאת כ-10% מיחידות הדיור לדיור בר-השגה, בהעדפה לדיור להשכרה. חלק מהמתחם אף יוקצה לייעוד מיוחד להשכרה, שיכלול גם מעונות סטודנטים. בחלק זה יחידות הדיור הממוצעות יהיו בנות כ-65 מ"ר.

 

המתחם קרוב מרחק של מאות מטרים למחלף בית החולים וולפסון בחולון, בצמוד לנתיבי איילון. הקרקע בבעלות מינהל מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב-יפו וכן בבעלות מספר בעלים פרטיים. באזור מצויים כעת גם לא מעט בתי מלאכה, מוסכים ומבנים בלתי חוקיים, שאותם מתעתדת התוכנית לפנות. במקביל תשומר שדרת חורש טבעי וכן שני בתי באר הקיימים במתחם.

 

הדמיה של התוכנית החדשה במתחם מכבי-יפו (הדמיה: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים) (הדמיה: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים)
הדמיה של התוכנית החדשה במתחם מכבי-יפו(הדמיה: ברעלי לויצקי כסיף אדריכלים)

 

הרצליה: העירייה בעימות מול משרד השיכון

לא רק בתל-אביב מקדמים דיור בר-השגה. בית המשפט לעניינים מנהליים בתל-אביב הקפיא אתמול באופן זמני מכרז לשיווק 1,000 יחידות דיור במתחם גליל ים בהרצליה, בעקבות עתירה שהגישה עיריית הרצליה נגד משרד השיכון, מינהל מקרקעי ישראל ושר השיכון, אריאל אטיאס.

 

 

לטענת העירייה, התוכנית אמורה להקצות 20% מהיחידות לטובת זכאי משרד השיכון, שישכרו את הדירות. בפועל, לפי תנאי המכרז אכן 215 מיחידות הדיור יוקצו להשכרה - אך רק 40 מהן יהיו בפיקוח. על פי העתירה, מחירי הפיקוח נמוכים בהרבה מהשוק החופשי בו יושכרו יתר הדירות. כך, דמי השכירות עבור דירות שבפיקוח יעמוד על 2,500-2,800 שקל בחודש. דירות שלא בפיקוח יושכרו במחיר הגבוה ביותר מ-35%.

 

"ההחלטה של משרד השיכון לשווק את רוב הדירות במחירים שאינם תחת פיקוח, היא בגדר גזלת כבשת הרש", אומרת ראש עיריית הרצליה יעל גרמן, המתמודדת ברשימת "יש עתיד" לכנסת. לדבריה, "אנו מקווים שמדינת ישראל תתעשת עוד לפני שיהיה צורך בהתערבות בית המשפט ושכל הדירות ישווקו במחירים מפוקחים, לפי ההסכמים המקוריים בין העירייה למשרד השיכון. רק כך נוכל באמת להעניק את האפשרות של דיור בר-השגה לזכאים".

 

במשרד השיכון תקפו את גרמן וקישרו את הדברים להתמודדותה לכנסת. גורם במשרד אמר: "גרמן מנסה לנגח את משרד השיכון והשר ומשתמשת בתפקידה לשם כך". לדבריו, מדובר במאבק פוליטי שמנסה לרתום בכוח מאבק נגד החרדים ומבלבל את הציבור.

 

מהמשרד נמסר עוד כי "בניגוד לטענה המועלית, לא סוכם שכל היחידות יהיו במחיר מפוקח כיוון שהכללים שאושרו במועצת מקרקעי ישראל וחלים על כל הארץ לא מאפשרים זאת - והטענה מוטעית בלשון המעטה. עם זאת, כל הדירות ישווקו לזכאים".

 

עוד נמסר כי "מדובר במקרה זה על ויתור עצום של המדינה על הכנסות מהקרקע, כאשר לקרקע לא נקבע מחיר מינימום וכל מחיר שיוצע על ידי היזמים יוכל לזכות. מעבר לעמידה בכללים, על פי התב"ע ולפי מועצת מקרקעי ישראל, ברמה המקצועית למכרז אין כדאיות כלכלית ליזמים אם כל יחידות הדיור ישווקו במחיר מפוקח ומסובסד".

 

קיבוץ גליל ים. בעתיד ייבנו אלפי דירות (צילום: עמית שעל) (צילום: עמית שעל)
קיבוץ גליל ים. בעתיד ייבנו אלפי דירות(צילום: עמית שעל)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יפו. עוד שכונה לדיור בר-השגה
מומלצים