שתף קטע נבחר

המִנהל האזרחי אישר קידום תוכנית הבנייה ב-E1

ישראל מקדמת את הבנייה בשטח שבין ירושלים למעלה אדומים, למרות הנזיפות והאזהרות מהעולם. בתום דיון לא מתוכנן הוחלט לאשר את התוכנית. עם זאת, הדחפורים עדיין לא נראים באופק. "רק ימים יגידו אם זאת באמת הכוונה של ראש הממשלה"

עוד צעד בדרך לבנייה שמרגיזה את העולם: מועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי אישרה היום (ד') את הפקדת תוכנית הבנייה באזור E1, שבמסגרתה מתוכננות להיבנות 3,000 יחידות דיור בשכונת מישור אדומים, בין מעלה אדומים לירושלים.

 

 

בנייה במחלוקת - כתבות נוספות

 

הבנייה עצמה, עם זאת, עוד רחוקה. משמעות האישור היא שכעת יוכלו בעלי עניין להגיש התנגדויות לתוכנית ולאחר דיון בהתנגדויות וצליחת שלב זה יימשך הליך התכנון.

 

 

הפקדת התוכנית אושרה בתום דיון לא מתוכנן שהתכנס בעקבות הוראה שניתנה למתאם פעולות הממשלה בשטחים מצד הדרג המדיני לקדם את התוכנית על רקע פניית הפלסטינים לאו"ם בשבוע שעבר.

 

התוכנית כוללת שתי תוכניות בנייה. הראשונה מתייחסת לבנייה של מבנים מדורגים ומבני ציבור רבים, בהם מרכז מסחרי ומוסדות חינוך שיוקמו סביבת תחנת משטרת מחוז ש"י שכבר שוכנת באזור. התוכנית השנייה מתייחסת לבניית 2,000 יחידות דיור נוספות.

 

בדיון שנערך היום הוצגו לאנשי התכנון של המנהל המפות ותנאי התשתית הנדרשים לקידום הבנייה. כעת הציבור יכול להגיש את התנגדויותיו לתוכנית מכל סיבה שהיא, ורק לאחר דיון בהתנגדויות אלו יוכל להמשיך ההליך הבירוקרטי שבסופו תשווק הקרקע ותחל בה הבנייה בפועל. כל דיון או המשך התקדמות בנושא ידרשו את אישורו של האלוף דנגוט שיונחה בעניין זה על ידי משרד הביטחון.

 

מהלך גינוי מתואם

גורם המעורה בפרטים העריך כי הדרך עד להגעת הדחפורים עדיין ארוכה. "נכון, אכן מדובר בהתקדמות לפחות הצהרתית, אבל אני בטוח שכל אינטרסנט גם ברמה הפוליטית יגיש פה התנגדות וינסו להערים כמה שיותר קשיים, והדבר עוד יימשך זמן רב", אמר הגורם. "למרות שזה ברור שהחלטה נחושה של הממשלה תאיץ את זה, אבל האם אלו באמת הכוונות של ראש הממשלה והשרים? רק ימים יגידו".

 

מיד לאחר ההחלטה באו"ם על קבלת פלסטין כמדינה משקיפה שאינה חברה, הודיעה ישראל על קידום תוכנית הבנייה שעוררה כעס רב בקהילה הבינלאומית. אזור E1 מחבר בין מזרח ירושלים, שבריבונות ישראלית, לבין מעלה אדומים, ששטחה אינו מסופח רשמית לישראל. בנייה בו תקשה מאוד על יצירת רצף טריטוריאלי בין חלקי מדינה פלסטינית עתידית, ולכן זכתה לגינויים ממדינות רבות.

 

חברי הכנסת ניצן הורוביץ וזהבה גלאון בסיור היום (צילום: ענת כרמל) (צילום: ענת כרמל)
חברי הכנסת ניצן הורוביץ וזהבה גלאון בסיור היום(צילום: ענת כרמל)

 

כחלק ממהלך מתואם, זומנו שגרירי ישראל בכמה מדינות באירופה, וכן באוסטרליה ובברזיל, לשיחות הבהרה,

 והבריטים אף הזהירו כי יישקלו צעדים נוספים אם ישראל לא תבטל את תוכנית הבנייה. ראש הממשלה בנימין נתניהו הדגיש שהלחץ לא ישנה את דעתו, והוא מתכוון לבנות בשטח שבמחלוקת.

 

בזמן הדיון במנהל, הנהגת מרצ סיירה באזור E1 ויו"ר המפלגה, ח"כ זהבה גלאון, קראה לממשלה לחדול מיד מתוכניותיה לבנייה באזור. "משוגעים, רדו מהגג, אל תהפכו אותנו למדינה משוקצת בעולם", היא אמרה. "מדיניות תג המחיר של ממשלת נתניהו מובילה את ישראל לבידוד בינלאומי. בניית אלפי יחידות דיור באזור היא מהלך מטורף וחסר אחריות שנועד לסכל הקמת מדינה פלסטינית ולחסל את פתרון שתי המדינות לשני עמים".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הידיעה השתתף רועי מנדל, כתב ynet ו"ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רועה צאן פלסטיני בשטח המיועד לבנייה
צילום: AFP
מומלצים