שתף קטע נבחר

בגלל המבצע בעזה: הכנסות המסים ירדו ב-5.6%

חודש קשה להכנסות ממסים: מבצע עמוד ענן הביא לירידה חדה בהכנסות על מסי יבוא, והיקף הגבייה הכולל עמד על כ-17 מיליארד שקל, סכום הנמוך ב-1.1 מיליארד מהתחזיות. מתחילת השנה נצבר חוסר בגביית מסים בהיקף של 3.3 מיליארד

במשרד האוצר מסכמים חודש קשה בהכנסות ממסים לקופת המדינה, בעיקר בשל הלחימה בדרום במבצע עמוד ענן . בחודש נובמבר חלה ירידה ריאלית של 5.6% בהכנסות המדינה ממסים, הנובעת בעיקרה מירידה בהכנסות ממסים על יבוא. באוצר מייחסים את הירידה בהכנסות לירידה של 17% בערך היבוא לארץ בחודש שעבר, בשל המתיחות בדרום הארץ.

 

בעוד שהכנסות המדינה ממסים ישירים (מס חברות, מס הכנסה ומסי מקרקעין) עלו בשיעור ריאלי של 8.3%, ההכנסות ממסים עקיפים (מע"מ, מס על הדלק ומסים על יבוא) ירדו בשיעור ריאלי של 17%.

 

כתוצאה מכך, עמד היקף הגבייה הכולל על כ-17 מיליארד שקל, סכום הנמוך ב-1.1 מיליארד שקל מהתחזיות. זאת, לאחר שבחודש שעבר, נרשם עודף קטן בגביית מסים של 300 מיליון שקל, הנובע בעיקר מהעלאת המע"מ באחוז.

 

מאז תחילת השנה נצבר חוסר בגביית מסים בהיקף של 3.3 מיליארד שקל, המביא את הגירעון השנתי בתקציב המדינה לרמה של כ-26 מיליארד שקל. זאת, כאשר הגירעון המתוכנן לשנה זו הוא 18.3 מיליארד שקל.

 

הגידול בגירעון ביחס לתחזיות המוקדמות מביא לגידול משמעותי בגירעון השנתי של הממשלה, שעלה בחודש האחרון מ-4% מהתוצר השנתי של המשק ל-4.2%.

 

ירידה של 25% ביבוא רכבים

עיקר החוסר בגביית מסים, כאמור, נובע מהאטה ביבוא. על פי נתוני המכס, חלה ירידה של 25% ביבוא רכבים לארץ בחודש האחרון. 

 

ביבוא מוצרים חשמליים נרשמה מגמה מעורבת. בעוד שחלה עלייה ביבוא מקררים (36.7%) ומייבשי כביסה (63.9%), נרשמה ירידה חדה ביבוא מוצרי אלקטרוניקה בידורית (DVD, סמארטפונים וטלוויזיות). ביבוא סיגריות חלה ירידה של 7.8%.  

 

בעקבות ההאטה ביבוא חלה ירידה של 17% גביית מסי יבוא וירידה של 14% בגביית מע"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים צופים בהודעה על הפסקת האש
צילום: גיל יוחנן
מומלצים