שתף קטע נבחר

צ'אבס הודה "הסרטן חזר", ומינה לראשונה יורש

נשיא ונצואלה נאלץ להודות כי הסרטן התפשט בגופו בפעם השלישית, ובימים הקרובים יעבור ניתוח נוסף. לפי החוק, אם יפרוש בקרוב ייערכו בחירות חדשות לנשיאות, וצ'אבס הכתיר יורש: "אם יהיה צורך - הצביעו לסגני ניקולס מדורו"

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, הודיע הלילה (יום א') כי הסרטן שב להכות בגופו, וכי הוא יעבור ניתוח נוסף בימים הקרובים. צ'אבס הזכיר לראשונה שם של יורש, למקרה שלא ישרוד.

 

 

הידיעה על כך שהסרטן חזר לגופו של צ'אבס היא מכה קשה עבור תומכיו של הנשיא הסוציאליסט, בן 58, שנבחר רק באוקטובר השנה לכהונה נוספת בת שש שנים בתפקיד. צ'אבס אמר כבר פעמיים מאז אמצע השנה שעברה כי הוא החלים, ואז נאלץ לעבור ניתוח נוסף.

 

צ'אבס בהודעתו הלילה. לימינו: סגן הנשיא ו"היורש" - ניקולס מדורו ()
צ'אבס בהודעתו הלילה. לימינו: סגן הנשיא ו"היורש" - ניקולס מדורו
 

הלילה, בשידור אמוציונלי בטלוויזיה של ונצואלה מארמון הנשיאות, ניצב צ'אבס כשסביבו שרים בממשלתו ונראה נחוש. הוא אפילו שר לרגע. בדבריו על היורש האפשרי שלו, למקרה שלא יצליח להתגבר על הסרטן, הוא אמר כי תומכיו צריכים להצביע עבור סגן הנשיא, ניקולס מדורו.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

הספקולציות בנוגע למצבו הרפואי של צ'אבס גברו בשלושת השבועות האחרונים, על רקע העובדה שנמנע בהם מהופעות פומביות. בפרק הזמן הזה הוא ביקר לצורך בדיקות רפואיות בקובה, שם עבר מאז יוני 2011 שלושה ניתוחים בשל הסרטן שממנו הוא סובל. צ'אבס שב לוונצואלה ביום שישי.

 

"למרבה הצער, במהלך הבדיקות המקיפות הם מצאו כמה תאים ממאירים באותו האזור. נחוץ לגמרי, נחוץ לחלוטין, שאעבור ניתוח נוסף", אמר צ'אבס. "בעזרת האל, כמו במקרים הקודמים, נצא מזה כשידינו על העליונה. יש לי אמונה מלאה בכך".

 

צ'אבס, הדמות הפוליטית החזקה ביותר בוונצואלה מאז שעלה לשלטון לפני 14 שנה, אמר כי בכוונתו לחזור לקובה ביום ראשון וכי הניתוח יתקיים בימים הקרובים. לדבריו הוא דחה את עצת רופאיו לעבור ניתוח מהר יותר, כבר ביום שישי או בסוף השבוע האחרון (שבוונצואלה מסתיים היום), ואמר להם כי הוא צריך לחזור לארצו כדי לקבל אישור מהמחוקקים לשוב לקובה ולעבור את הניתוח.

 

נשיא ונצואלה אחרי ניצחונו בבחירות לפני חודשיים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נשיא ונצואלה אחרי ניצחונו בבחירות לפני חודשיים(צילום: רויטרס)

 

צ'אבס טופל בבית החולים המאובטח למדי "סימק" בהוואנה כאורחו של ידידו והמנטור הפוליטי שלו, מנהיג קובה לשעבר פידל קסטרו. נשיא ונצואלה, שנהג במשך שנים להרבות בדיבורים, הפחית משמעותית את מספר ההופעות שלו בציבור מאז שניצח בבחירות לפני חודשיים. הוא הודה כי קמפיין הבחירות וההקרנות שעבר התישו אותו.

 

לפי חוקת ונצואלה, אם צ'אבס ייאלץ לפרוש מתפקידו כבר בשנה הראשונה לכהונתו החדשה, שאמורה להתחיל ב-10 בינואר, יש לקיים בחירות חדשות בתוך 30 יום. בפעם הראשונה, ובהודאה נדירה בכך שייתכן כי לא יוכל להמשיך לשלוט בוונצואלה זמן רב כפי שרצה, סימן הלילה

צ'אבס את מדורו - נהג אוטובוס לשעבר בן 50 ומנהיג איגוד עובדים - כמחליפו המועדף. "הוא מהפכן אמיתי, איש בעל ניסיון רב למרות צעירותו, ובעל מסירות גדולה ויכולת בכל הקשור לעבודה", אמר נשיא ונצואלה החולה. "בתרחיש שבו יהיה צורך לקיים בחירות חדשות לנשיאות, אתם צריכים לבחור בניקולס מדורו".

 

מעבר לעובדה שחזרת הסרטן לגופו של צ'אבס מגבירה את הספקות סביב עתידו שלו, מדובר במכה גם למועמדי המפלגה הסוציאליסטית הרוצים שיסייע לקמפיין שלהם לקראת הבחירות למושלי מדינות המחוז של ונצואלה שייערכו ב-16 בדצמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשיא ונצואלה צ'אבס. "אנצח גם הפעם"
מומלצים