שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  עתירה: "למצוא מסגרת הולמת לאריתריאי מסוכן"

  אזרח אריתריאה ששוהה בישראל זה שנתיים נעצר פעמיים בגין איומים בסכין ופריצה לדירה, אולם בגלל מצבו הנפשי הוא אושפז בבתי חולים פסיכיאטריים. לקראת שחרורו הקרוב הוגשה עתירה שבה נטען כי הוא עלול לסכן את הציבור: "זאת שאלה של זמן"

  הרשויות הממשלתיות אובדות עצות, בית החולים לחולי נפש מתריע מסכנה לציבור והאזרח האריתריאי ששוהה בישראל זה שנתיים צפוי להשתחרר בקרוב לרחוב ולתקוף את הסובבים אותו - כך עולה מעתירה שהגישו לבג"ץ אנשי התוכנית לזכויות פליטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב. העותרים מבקשים ממערכת המשפט למצוא לאריתריאי מסגרת קבועה.

   

  כל עדכוני בחירות 2013 - באתר הבחירות של ynet

  הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

   

  לפי עדויות שצורפו לעתירה, האיש שמתקרב לגיל 30 ולוקה בסכיזופרניה, סבל מבעיות נפשיות כבר בארץ הולדתו ואף דקר שם אדם. משפחתו באריתריאה העבירה אותו ל"טיפול" במוסד דתי ושם הוא חווה התעללות. לישראל הוא הגיע לפני כשנתיים, ללא קרובי המשפחה שמתנערים ממנו ובארץ הוא נותר חסר אונים וקורת גג.

   

  אחרי שאובחן בישראל כסכיזופרן, התקשה האריתריאי למצוא עבודה או מגורים ונוכח מצבו הוא אינו מסוגל להתמיד בטיפולים שעליו לעבור. העובדה שלא מדובר באזרח ישראלי מקשה עליו עוד יותר למצוא מסגרת מתאימה לטיפול. בשל כך מצבו מידרדר עד כדי סיכון אחרים ואשפוז בכפייה. לאחר שמצבו מתייצב, האזרח האריתריאי משתחרר ואז הוא חוזר לסכן את הסביבה.

   

  הניסיונות למצוא מסגרת הולמת כשלו

  במסמכים שצורפו לעתירה עולה כי האיש נעצר כבר פעמיים על ידי המשטרה לאחר שסיכן אחרים. בינואר 2011 הוא נעצר כשברשותו סכין ואיים לדקור כל מי שיתקרב אליו. נוכח מצבו נסגר התיק הפלילי נגדו והוא אושפז בבית החולים לבריאות הנפש בבאר יעקב - שם נקבע כי הוא מסוכן לסביבה. לאחר חודשיים באשפוז, הוא שב לרחובות והניסיונות למצוא לו מסגרת הולמת כשלו.

   

  לפני שלושה חודשים האיש נעצר שוב כשניסה לפרוץ לדירה. לאחר מעצרו הוא אושפז בכפייה ונקבע כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין. כיום האריתריאי מאושפז במחלקה הסגורה בבית החולים לבריאות הנפש אברבנאל בבת ים, אולם בעקבות השיפור במצבו הוא צפוי להשתחרר בקרוב.

   

  הרופאים בבית החולים סבורים כי בהיעדר מסגרת מתאימה, זה רק עניין של זמן עד שהאזרח הזר ישוב לסכן את עצמו ואת הנקרים בדרכו. "קיים חשש כי בהיעדר מסגרת תומכת כאמור, גם כאשר יתייצב מצבו הנפשי תהיה זו אך שאלה של זמן עד להישנות המחלה במידה שתוכל לסכן אותו או את סובביו", כתב לפני כחודש ד"ר אסף ועקנין המטפל באיש בבית החולים אברבנאל.

   

  "למצוא פתרון למכלול הצרכים" 

  גם נכונות הרשויות לסייע לא ממש הצליחה להביא לפתרון.

   משרד הרווחה הביע נכונות אך הסביר כי המסגרות שיש באפשרותו להציע לא כוללים סיוע לחולי נפש. משרד הבריאות הודיע אף הוא על נכונות לספק לאיש שירותי תמיכה בקהילה וטיפולים במרפאה סמוכה לבריאות הנפש, אך לשם כך יזדקק האזרח האריתריאי לדיור – שאותו אין באפשרות המשרד לספק.

   

  במשרד הבריאות אף הבהירו כי אין באפשרותם לתקצב לנשוא העתירה טיפול תרופתי במידת הצורך. "נראה שלא די בסיוע מטעמנו ויש למצוא פתרון למכלול הצרכים", הודו במשרד הבריאות. העותרים דורשים מבג"ץ לספק לאזרח האריתריאי "מסגרת טיפולית הולמת למצבו, על-מנת שמחלתו לא תידרדר בשלישית ותסכן אותו ואת סביבתו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נכון לעכשיו, האיש עדיין מאושפז באברבנאל
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים