שתף קטע נבחר

כנס הלכתי לנשים: צריך ליהנות מיחסי מין?

בכנס הלכתי שעורך מכון פוע"ה ידונו בסוגיה חוצת פסקי הלכה לאורך הדורות: האם צריך ליהנות מיחסי מין. בנוסף, ייפתח קורס לייעוץ מיני על ידי רבנים ורבניות: "זה חיזוק הבית היהודי"

העיסוק בה "לא צנוע", והכמיהה האנושית הטבעית לה אף נחשבת בעיניי רבים כלא לגיטימית, אבל בכנס השנתי הראשון שמקיים מכון פוע"ה לנשים, היא תעלה לראשונה לדיון פומבי - גם אם קצת מביך: האם היהדות מעודדת הנאה מיחסי מין?

 

<<מחפשים עוד דברים מעניינים על יהדות? כנסו לפייסבוק שלנו >>

 

 

דתיים וחרדים רבים תופסים את היצר המיני כסמל לתאווה גשמית (שלא לומר בהמית), וסבורים כי מאדם השואף להתעלות רוחנית, מצופה להתגבר עליה, או לכל הפחות "להסתפק במועט". כעת מבקשים רבני ורבניות המכון לעקור תפיסה זו שלדעתם מושפעת מהנצרות, והם קובעים: ההנאה היא מצווה.

 

תחת הכותרת "נשיות, זוגיות ואמהות" יציג כנס פוע"ה שתי תפיסות עולם מנוגדות - אחת הגורסת כי הרצון ליהנות מיחסי המין פוגמת בקדושתם, והאחרת שלפיה סקס הוא חלק בלתי נפרד מהמצווה. מסקנתם: האידיאל הוא ליהַנות ולא-ליהנות, כלומר - כל אחד מבני הזוג יתמקד בניסיונות לספק את השני, וכך שניהם יצאו נשכרים, ובעיקר ללא רגשות אשם ותחושות אגואיזם או בהמיות.

 

התפיסה האוסרת הנאה פוגמת בתפקוד המיני

בנוסף ייפתח בקרוב במכון קורס ראשון מסוגו, בשיתוף עם אוניברסיטת בר-אילן, להכשרת "יועצות בקדושה", שידריכו

זוגות הנתקלים בקשיים בתפקוד המיני. מדובר בייעוץ ולא בטיפול, שכן הן אינן מוכרות כסקסולוגיות. לפני כשנתיים הוכשרו לראשונה גברים לתפקיד, אך עם הזמן הבינו הרבנים כי בחלק מהמקרים אין זה צנוע שגבר יסייע לאישה בתחום זה.

 

ראש מכון פוע"ה, הרב מנחם בורשטין, הסביר את הצורך בייעוץ והדרכה בתחום המיני על ידי רבנים ורבניות. לדבריו, זוגות המופנים על ידו לטיפול רפואי מתייעצים איתו בשאלות הלכתיות רלוונטיות, אך התערבותו איננה נדרשת בכל שלב. לעומת זאת, טיפול מיני שלא על פי ההלכה כרוך באין-ספור בעיות, עד שהדבר הפך לבלתי אפשרי.

 

"סרוגייט, למשל, זה משהו מאוד מקובל היום בכל טיפול, אבל אין שום דרך להתיר את זה", הדגים. "מצד שני יש גם תופעה הפוכה שאנשים לא כל-כך משתפים פעולה עם המטפל כי הם חוששים מבעיות הלכתיות. אם היו מטופלים על ידי רב או רבנית, הם היו יודעים שבמצבם יש הרבה דברים שאפשר להתיר לצורך הטיפול".

 

הרב בורשטין מאשר כי אכן זוגות דתיים רבים המתקשים בתפקוד המיני (רגישות למגע, שפיכה מוקדמת וכדומה) נמנעים מפנייה לייעוץ, כאשר אין מדובר בעניין רפואי מובהק או בבעיית פוריות, בשל אותה תפיסה דתית, שמקורה בין היתר ברמב"ם, ולפיה ההנאה איננה דבר חשוב ואולי אף פסול. לדבריו, הוגים ופוסקי הלכה רבים אחרים סבורים אחרת.

 

ומה עם מצוות "עונה"?

חלק מהכשרת ועבודת היועצים והיועצות מוקדש להתמודדות עם תפיסה זו, וכך יהיה גם בכנס הנשים שיתקיים בשבוע הבא בירושלים (יום א', 16/12, 9:30-17:30, בית "יד שרה"). בנוסף נוקט מכון פוע"ה שיטות נוספות במטרה להנגיש את עצמו לציבור גם בנושא זה, באופן שינטרל את המחסומים הפסיכולוגיים והחברתיים לטיפול מיני של זוגות דתיים וחרדים.

 

אחת מיוזמות קורס היועצות היא ד"ר חנה קטן, גניקולוגית וסקסולוגית בעלת שם בציבור זה, חברת איט"ם (האגודה הישראלית לטיפול מיני), שדווקא מזהה עם השנים מגמת פתיחות לנושא. "הציבור הרחב לעיתים תוהה אם הטיפול בהפרעות בתפקוד המיני הוא בעייתי מבחינה דתית, אבל מצוות 'עונה' פירושה שהבעל מחויב לענג את אשתו", היא אומרת. "היום רבנים ורבניות מאוד מעודדים פנייה לאנשי מקצוע. הנושא מאוד מטופל, כי זה חיזוק הבית היהודי".

 

ד"ר קטן מסבירה כי סקסולוגים מהציבור הרחב ומטופלים שומרי מצוות מדברים לעיתים ב"שפות שונות" - דבר המקשה על הטיפול, זאת בנוסף לבעיות הלכתיות כמו שימוש בטכניקות שונות לטיפול בהפרעות בעוררות, או לטיפול בשפיכה מוקדמת ושאלת בלעדיות הקשר. זו בעיניה הסיבה העיקרית להכשרתם של "יועצים בקדושה", שבאים מאותו עולם ערכים ומבינים טוב יותר את נפש המטופל, והיא מציינת לשבח את מכון פוע"ה ש"הרים את הכפפה" בנושא.

 

הרבנים מפנים ליועצים

המרכז האקדמי של קורס היועצות הוא ד"ר דוד ריבנר, ראש התוכנית להכשרת מטפללים מיניים בבית הספר

לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן. הצורך העיקרי שהוא מוצא בפתיחתו, נובע מכך שזוגות דתיים הנתקלים בקשיים בתחום זה פונים בדרך כלל לרב או למדריך שהם נמצאים איתו בקשר, ולא לאיש מקצוע, ולכן מן הראוי שרבנים ומחנכים, גברים ונשים, ישתלמו בנושא ויירכשו יידע בסיסי ועדכני. לדבריו, גבולות הגזרה שלהם כיועצים שאינם מטפלים הם מוגבלים, וכאשר מדובר בבעיות מורכבות יחסית הם מפנים את הזוגות לסקסולוגים מורשים.

 

לד"ר ריבנר קליניקה פרטית לטיפול מיני, ולדבריו ב-40 שנותיו בתחום הוא היה עד לשינוי מהותי ביחס הציבור הדתי והחרדי, כולל רבניו, להנאה מיחסי מין. "יש היום הרבה יותר פתיחות מבעבר, וכל מי שעוסק בתחום רואה את זה", אמר. "פעם זוגות היו פונים לטיפול רק על בעיות פוריות, והיום הרבנים מעודדים אותם לבוא גם על דברים אחרים, כי להנאה הדדית יש חלק חשוב בזוגיות והיא מחזקת את הקשר בין בני הזוג. הבעיה עכשיו היא היעדר מקורות אינפורמציה מקצועיים בנושא, ומכאן החשיבות של קורס היועצים".

 

<< רוצים לקבל כרטיסים למופעים שווים? היכנסו לתחרות "משפחה מדליקה"!  >>

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין שום דרך להתיר סרוגייט, למשל. הרב מנחם בורשטיין
צילום: אורות
"זה חיזוק הבית היהודי". ד"ר חנה קטן
צילום: אורות
כנס פוע"ה
צילום: קובי נחשוני
מומלצים