שתף קטע נבחר

למה אסור לגברים להביט בנשים רוקדות?

שאלה:

 

מדוע אסור היום לגברים לראות נשים רוקדות, הרי בת יפתח יצאה במחולות לקראת אביה?

 

תשובה:

 

האיסור להסתכל על נשים רוקדות, נובע מהעובדה כי בריקוד יש משום תנועה המעוררת גירוי מיני, והרהורים הקשורים למיניות. אמנם יש מדרגות גם בזה - יש ריקודים שכל כולם פיתוי ויש ריקודים שפחות, אבל קשה לחלק, ואף בריקוד אחד ניתן לראות שיש הרוקדים בתנועות קלות יותר ויש "משתוללים". כמו כן, יש חשש כי במהלך הריקוד, נחשפים חלקים בגוף הרוקדות, אשר יש להם להיות מוצנע על פי ההלכה, ומכוסה.

 

לדעת הפוסקים, מקורו של האיסור הוא מהפסוק בפרשת ציצית "ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם", שהלב למעשה חומד את אשר רואות העיניים. מובן שהאיסור הוא על המסתכל, ולא על הרוקדות.

 

לגבי המחולות הנזכרים אצל מרים בקריעת ים סוף, אצל שאול ואצל יפתח: נראה לי נכון לומר כי יש הבדל בין ריקוד ומחול, המחול, לעניות דעתי, יותר קרוב לתהלוכה מאשר לריקוד, ובטח לא דומה לריקודי החתונה המשולהבים של ימינו.

 

כמו כן, לא ברור מהכתוב היכן חוללו ומי ראה. גם מהמשנה ומהגמרא בסוף מסכת תענית המספרת על בנות ישראל המחוללות בכרמים ביום הכפורים ובחמישה עשר באב, לא נאמר כי היו הגברים עומדים ותבוננים בריקודים. למרות שהשיר אומר שם "בחור שא עיניך וראה", לדעתי, הכוונה לשיר שהיו הבנות שרות לעצמן, אבל כבר הפלגנו הרבה מכוונת התשובה (משיב: הרב חיים אירם).

 

  • לבירורים ושאלות אפשר לפנות למענה הטלפוני של צהר בענייני בהלכה. ימים א'-ה', בין השעות 19:00-23:00, בטלפון 1-800-200-377.

 

 

לפנייה לכתב/ת
מומלצים