שתף קטע נבחר

"לא תמצאו פה צינגלה". עלה ירוק משנה כיוון

במסיבת עיתונאים ניסו חברי הרשימה להתנער מהתדמית שדבקה בהם בבחירות הקודמות. "נפעל נגד המאגר הביומטרי, נקרא להורדת מסים, ניאבק בוועדים ובמונופולים", הבטיחו והדגישו: "אנחנו לא מייצגים חבורה של סטלנים"

180 מעלות מ"עלה ירוק" ההיא, מבחירות 2009 - זה המסר שאיתו פתחה מפלגת "עלה ירוק הרשימה הליברלית" את קמפיין הבחירות הרשמי שלה בצהריים (יום ב'). באירוע שקיימו חברי המפלגה במבשלת הדנסינג קאמל בתל אביב, הבטיח יו"ר המפלגה, ירון לרמן, להציע לבוחר משנה ליברלית סדורה, שונה בתכלית מהגישה ה"סטלנית" שאותה ניסתה לדחוף בבחירות 2009. "אנחנו באים כדי לבטל חוקים, לא לחוקק", אמר לרמן, והבטיח: "לא תמצאו פה צינגלה".

 

עוד עדכוני בחירות - באתר הבחירות של ynet

הסיפורים הכי חמים - לפני כולם - בפייסבוק של ynet

 

הביקורת הרבה שנמתחה על "עלה ירוק" מצד רבים מתומכיה על הקמפיין בראשות גיל קופטש בבחירות 2009, שהציגה את מצביעיה כסטלנים, נפלה על אוזניים קשובות. באחרונה התאחדה המפלגה עם התנועה הליברלית, והעיסוק בלגליזציה של סם המריחואנה הפך לאחד מן הנושאים שאיתם תרוץ בבחירות, לאו דווקא העיקרי שבהם. ישובים בבגדים מחויטים על הבמה הצנועה בבר, ביקשו חברי המפלגה להציג את מתיחת הפנים שעברה המפלגה.

 

מציגים משנה סדורה. ראשי המפלגה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מציגים משנה סדורה. ראשי המפלגה(צילום: מוטי קמחי)

 

"אנחנו באים עם אג'נדה ליברלית שונה, שעיקרה ערכים של חופש והמרחב האישי שהפוליטיקאים רוצים לקחת מאיתנו", אמר היו"ר לרמן. "נניף שני דגלים מרכזיים - חופש הפרט וכלכלה חופשית. נעסוק בהפרדת דת ומדינה, נפעל נגד המאגר הביומטרי, נקרא לאמץ את המודל השבדי לחופש בחירה בחינוך ונקרא להורדת המסים והמכסים. ניאבק בוועדים ובמונופולים. אנחנו רוצים לתת יותר חופש לאזרח, לחזק את האזרחים ולהחליש את הפוליטיקאים".

 

באשר לקנאביס, טען לרמן, המפלגה לא תזנח את הנושא, אך תשנה את הגישה. "זה אחד הקהלים החשובים שלנו, ולא נזניח אותו", אמר לרמן. לדבריו, תתמקד המפלגה בסוגיית האי-הפללה של מעשנים, ותקרא לאמץ את המודלים של וושינגטון וקולורדו, שבבחירות האחרונות בארה"ב התירו שימוש בקנאביס. "העולם המערבי מתקדם מאוד בסוגיית האי-הפללה של צרכני המריחואנה. המשטרה בעולם לא מתעסקת בנושא הזה. במציאות הנוכחית בישראל, הכסף מהמריחואנה הלא-חוקית עובר לארגוני הטרור שיורים טילים על מדינת ישראל".

 

ליבי מולד, מתמודדת ברשימה, יודעת שהמשימה העיקרית של המפלגה היא להתנער מהתדמית שנוצרה לה בבחירות האחרונות. "אנחנו לא מייצגים חבורה של סטלנים", אמרה. "אם תקשיבו לתכנים שאנחנו מציגים, תבינו שאנחנו משתחררים באופן טבעי מהתדמית הזו. הנושאים הללו של חופש הפרט וליברליות בעידן הנוכחי כבר אינם איזוטריים, וצריך כוח בכנסת, מפלגה שתדחוף את הנושאים הללו".

 

אחת הדמויות המפתיעות שהציגה הרשימה היא צבי צוויג, בן 69, איש היי-טק שעשה את הונו כמנכ"ל לשעבר ומייסד "מיה מחשבים". לדבריו, "שילמתי עשרות מיליונים כמסים במהלך השנים, עכשיו הגיע הזמן שאראה לאן זה באמת הולך". צוויג, חובש כיפה, הציג עצמו כ"ליברל מאז ומתמיד, בעד חופש הפרט. חיפשתי מפלגה ליברלית בישראל ולא מצאתי בשום מקום, רק כאן. היהדות האמיתית מחזיקה בגישה הליברלית ובחופש הפרט". לדבריו, "מעולם לא נגעתי במריחואנה אבל אני מאמין שאין זה עניינה של המשטרה מה עושה האדם הפרטי בביתו". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלה ירוק. לא מה שחשבתם?
לרמן. אי הפללה
צילום: מוטי קמחי
צוויג. חיפש ליברלים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים