שתף קטע נבחר

"ישראל צריכה תהליך שלום כדי לצמוח כלכלית"

הפרשן הכלכלי הבכיר של רשת CNN, ריצ'רד קווסט, התארח באולפן ynet ואמר כי "ישראלים אוהבים להתלונן - אך ישראל נמצאת במצב כלכלי טוב". הוא מאמין שכבר לא נראה מחאה דומה לזו של קיץ 2011, שהמלחמה בגירעון היא היעד המרכזי של הממשלה הבאה ושצריך תהליך מדיני לעידוד הצמיחה. ראיון

"צריך להיות אדם ציני וטיפש כדי לנסות להגיד שישראל לא צריכה תהליך שלום כדי לרשום צמיחה בכלכלה". כך אומר בראיון באולפן ynet, העיתונאי והפרשן הכלכלי הבכיר של רשת  CNN, ריצ'רד קווסט. לדבריו, "ביחס לכלכלה הגלובלית, ישראל במצב טוב למדי אבל לא טוב כפי שהייתה בעבר".

 

 

קווסט הוא מבכירי הפרשנים הכלכליים של רשת CNN בלונדון, שם הוא מגיש את התוכנית הכלכלית היומית "Quest Means Business" (בתרגום חופשי: קווסט מדבר עסקים). הוא בעל תואר ראשון בהצטיינות במשפטים (LLB) של אוניברסיטת לידס ובעברו היה כתב כלכלי של רשת BBC במשך 12 שנים.

 

צפו בראיון עם ריצ'רד קווסט

 

 

"ישראל במצב טוב למדי"

"אני חושב שצריך להגיד את זה באופן די בוטה - ישראל במצב טוב למדי", אומר קווסט בתשובה לשאלה מה הוא חושב על מצבה הכלכלי של ישראל ביחס לעולם. "אם נשים לב למספרים שפורסמו בשבוע שעבר על ידי הבנק האירופי המרכזי, נראה שגוש האירו יהיה במיתון השנה, אנחנו יודעים שבריטניה נמצאת בשנה נוספת של צעדי צנע וארה"ב תצמח השנה ב-2.2% אם יתמזל מזלה.

 

"ואז מסתכלים על ישראל עם שיעור צמיחה של 3.5%-3%, אבטלה שעומדת על 7% ואינפלציה תחת שליטה. אני יודע שזה לאו דווקא פופולרי, כי ישראלים אוהבים להתלונן, אבל העובדה היא שהמצב הכלכלי הבסיסי הוא טוב למדי כרגע".

 

כשנשאל האם הישראלים שיצאו לרחובות בקיץ 2011 התלוננו בלי סיבה, השיב קווסט כי "מעמד הביניים תמיד נדפק בכל מקום. אם מעלים את המסים לעשירים, לא מגייסים הרבה כסף. כלומר, זה אחד מהדברים שארה"ב עושה, אבל מסיבות פוליטיות ולא מסיבות פיננסיות, ומה שראיתם בישראל זה את מעמד הביניים שאומר - מספיק. מאז, כמובן, הטיעונים של המוחים נעלמו ברובם, ויהיה מאוד קשה היום להביא לאותו היקף של הפגנות בתל-אביב שהיה בקיץ 2011".

 

קווסט מסמן את המלחמה בגירעון בתקציב המדינה כיעד הכלכלי המרכזי של הממשלה הבאה שתיבחר. "מה שנגיד בנק ישראל חושש ממנו הוא הגירעון בתקציב. עם 4.2% הוא מעל היעד, אחת המשימות הראשונות של בנק ישראל תהיה להתייחס לגירעון הזה. חייבים להתמודד איתו בתקופות הטובות. אם מחכים לתקופות הרעות, זה מאוחר מדי. ראינו את זה באירופה וראינו את זה בבריטניה", הוא אומר.

 

על השאלה האם ישראל חייבת את תהליך השלום כדי לצמוח, ענה קווסט כי "לא צריך להשלות את עצמנו, אפילו החמרה במצב הביטחוני יוצרת, למעשה, אי יציבות. שווקים לא אוהבים אי יציבות. המשקיעים נמנעים מאי ודאות. הביטחון הצרכני יורד בזמנים כאלו. כך שצריך להיות אדם ציני וטיפשי כדי לנסות להגיד שישראל לא צריכה תהליך שלום כדי לרשום צמיחה בכלכלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריצ'רד קווסט
צילום: ירון ברנר
מומלצים