שתף קטע נבחר

סאטמר סוערת: מחנך בכיר הורשע באונס

הנערה החרדית הואשמה ב"חוסר צניעות", ונשלחה לייעוץ אצל מחנך ורב בכיר בקהילת סאטמר בניו-יורק. במשך שלוש שנים הוא התעלל בה מינית, עד שנתפס והורשע. קהילת סאטמר שהתאחדה לעזרת הנאשם, סוערת: לא נעשה משפט צדק

קהילת סאטמר בניו-יורק סוערת בעקבות הרשעתו של אחד ממנהגי הקהילה - מחנך בכיר - בשורה ארוכה של עבירות מין, בנערה שהתייעצה עמו לחר שהואשמה על ידי הקהילה ב"חוסר צניעות". האיש, נחמיה ווברמן (54), נמצא על ידי בית משפט בברוקלין אשם ב-59 עבירות שביצע במתלוננת, בהן מעשי אונס, מאז הייתה בת 12. הוא הורשע פה-אחד על ידי חבר המושבעים, והעונש המרבי הצפוי לו הוא 25 שנות מאסר.

 

 

<<רוצים לקבל כרטיסים למופעים שווים? היכנסו לתחרות "משפחה מדליקה"! >>

 

ווברמן נחשב ליועץ חינוכי בעל-שם בקהילה החסידית בוויליאמסבורג, המטפל בעיקר במקרים של נוער נושר. המתלוננת - היום כבר בת 18 - הופנתה אליו כילדה על ידי הוריה ובית הספר שבו למדה, בשל התנהגות כללית ו"חוסר צניעות", שלטענתם אינם הולמים נערה חרדית, לאחר שאלה גילו כי הייתה בקשר עם גברים. במשך שלוש שנים שבהן טופלה על ידו, הפכה הנערה קורבן למעשיו, ששיאם קיום יחסי מין בכפייה.

 

במהלך המשפט סיפרה כי במשך שנים נמנעה מתלונה, אף ש"עברה גיהנום", כדי שלא להיות מורחקת מהקהילה ומחשש כי לא יאמינו לה – כשמולה דמות מוערכת כל כך. היא האשימה את מוסדות סאטמר שאוכפים בעיות משמעת וצניעות "על ידי בריונים", במקום לעקור מן השורש תופעות חמורות בהרבה, כמו זו שהיא נפלה קורבן לה.

 

החסידות נרתמה לעזרת האנס

זה כבר כמה שבועות הקהילה סוערת, ולשיאן הגיעו התגובות אתמול (יום ב') עם הרשעתו של העבריין, כאשר בכירי החסידות גיבו את בוורמן וטענו שדווקא הוא הקורבן - לעלילה של "נערת שוליים". בצעד נדיר נרתמו שני המחנות היריבים בסאטמר למענו, ומנהיגיהם, ובראשם האדמו"רים, קראו לסייע לו. בין היתר, נערך ערב התרמה למימון ההגנה המשפטית, והוכרז כי זו חובה הלכתית - "מצוות פדיון שבויים".

 

בחסידות טענו כי התובע של ברוקלין היה נגוע בניגוד עניינים, משום שבעבר נמתחה עליו ביקורת כאילו הוא אינו מטפל בעבירות מין בקהילה החרדית בגלל יחסיו הטובים עמה. כעת, אומרים בסאטמר, היה לו עניין מיוחד להגיע בכל מקרה להרשעה בתיק – ווברמן שילם את המחיר. עוד טענו, כי המושבעים אינם יכולים להבין את קודי ההתנהגות הפנימיים של החרדים, ולכן אין זה משפט צדק.

 

מנגד, האשימו מקורבי הנערה כי ההתנכלות אליה נמשכה גם בזמן שהתיק התנהל – למשל כאשר כמה

צעירים חסידים תומכי ווברמן צילמו את פניה בבית המשפט, והפיצו את תמונתה באינטרנט. הם נעצרו על כך. בן זוגה של המתלוננת טען כי גורמים בסאטמר הציעו לשלם לה חצי מיליון דולר כדי שתמשוך את תלונתה.

 

גם התקשורת האמריקאית לא נשארה אדישה לסיפור, ואמש הוא סוקר בהרחבה ותפס את הכותרות הראשיות. העיתונאי החרדי ישראל כהן ("כיכר השבת") ששב משליחות בארה"ב ועקב שם אחר המשפט והסערה בסאטמר, סיפר כי בקהילה כבר מתחילים להבין שהייתה זו טעות לשלוח ילדה בת 12 ליועץ-גבר שאיננו מוסמך.

 

"זו כנראה הפעם הראשונה שנערה נושרת הולכת בצורה כזו, בכל הכוח, נגד הממסד", אמר. "יש לה הרבה אומץ ובעיקר אמונה גדולה. כל המשפט היא אמרה: 'אלוהים עוזר לי'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כל הקהילה התגייסה נגד הנערה
צילום: index open
"מצוות פדיון שבויים"
צילום: ויז'ואל פוטוס
מומלצים